Diğer Dokümanlar > Devir İşlemleri > Standard Seri 8 (DOS)

Mikronom

Mikro Yazılımevi'nin Yönetim Otomasyon Paketi olan MİKRONOM'da yeni yıl açılışı önce Ticari(Mikrotop), daha sonra Muhasebe(Mikrogen) olmak üzere iki aşamada yapılır. Kapanış işlemleri de Mikrotop-Mikrogen programındaki gibidir. Bu işlemler sırasıyla ;Mikro Yazılımevi'nin programlarından olan Mikrotop ticari paket programında yeni yıl açılışı yapmak için sırasıyla;

Böylece stok-cari kartları ile senet-çek kartları yeni yıl firmasına aktarılır. Aynı zamanda şirket parametreleri ile birlikte matbuu formlar ve vergi parametreleri de aktarılmış olacaktır.

Kapanış işlemlerinde ise istenildiği zaman yapılabilir. Bunun için sırayla;

Böyelece eski yıl firmasındaki cari-stok kartlarının devir rakamları yeni yıl firmasında kart bilgilerine aktarılır. Bu rakamları yeni yıl firmasında dönem başı bakiye olarak göreceksiniz. Kapanış işlemi yapılmadan önce Program başlangıç parametrelerinden "Stok maliyet hesap şeklinin" seçilmiş olması gerekmektedir (8.1.1 mödülü).

Mikro Yazılımevi'nin muhasebe paket programı olan Mıkrogen programında yeni yıl açılışı yapmak için;

Böylece şirket parametreleri-hesap kartları-kdv hesap kodları ve gelir-gider merkez kodları yeni yıla devir olarak aktarılır.

Kapanış işlemleri ise istenildiği zaman yapılabilir ve bunun için sırayla;

Muhasebe fişi programına girilir. Kapanış işlemini yapmak için muhasebe fiş tipi "kapanış fişi" seçilir ve CTRL+F tuşuna basılarak dosya adına KAPANIS.FIS (Türkçe karakter kullanılmadan) yazılır. Hesapların bakiyeleri gelir ve F1 tuşu ile kaydedilir.

Yeni yılda açılış fişini kesmek için ise

Muhasebe fişi programına girilir. Açılış işlemini yapmak için muhasebe fiş tipi "açılış fişi" seçilir ve CTRL+F tuşlarına basılıp dosya adı olarak ACILIS.FIS (Türkçe karakter kullanılmadan) yazılır. Bu işlemden sonra açılış kaydı gelir ve F1 tuşu ile kaydedilir.

Bu işlemler neticesinde eski yılda kapanış yeni yılda açılış fişleri oluşturulmuş olur.


Güncellenme Tarihi : 08.08.2012 - Bu doküman ile ilgili bize yazın
©2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.