E-Müstahsil Makbuzu Avantajları | Mikro Yazılım

e-muhtahsil

e-Müstahsil Makbuzu Nedir?

e-Müstahsil Makbuzu, defter tutan çiftçi veya toptancıların defter tutmayan çiftçilerden satın aldıkları ürünler karşılığında düzenledikleri zorunlu ticari belgedir. E-Müstahsil Makbuzu da ilgili ticari faaliyetlerin elektronik olarak yürütülmesi için Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirtilen usul ve esaslarla müstahsil makbuzu ile aynı nitelikleri taşıyan elektronik belgelerin düzenlenmesi, saklanması ve iletilmesi ve GİB'e raporlanmasına ait işlemleri kapsayan uygulamadır. Çiftçiye imzalatılan belgenin kopyası işletmecide, aslı ise çiftçide kalır. Kağıt müstahsil makbuzu ile aynı hukuki niteliklere sahiptir. Zorunlu bir uygulama değildir. 213 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca müstahsil makbuzu belgesi düzenlemek zorunda olan mükelleflere 1 Ocak 2018 tarihi itibarıyla uygulamaya dahil olma imkanı sunulmuştur.

 

My e-Müstahsil Makbuzunun Avantajları

Dijital ortamda düzenlendiği için yaptığınız işlemleri veri kaybı olmaksızın tamamen güvenli şekilde gerçekleştirmenizi sağlar. 

  • Tüm verilerinizi 10 yıl boyunca saklar, dilediğiniz belgeye dilediğiniz anda kolayca erişmenize olanak tanır. 
  • Kâğıt kullanımını azalttığı için çevreyi korur.
  • Arşivleme ve baskı maliyetlerini ortadan kaldırır, zamandan tasarruf sağlar. 


My e-Müstahsil Makbuzu Hizmetinden Faydalanma Yöntemleri

1. Mikro Yazılım Ticari Paket Program

Mikro Yazılım Programı ve e-Müstahsil modülü sayesinde müstahsil makbuzunun Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen standartlara uygun olarak elektronik ortamda raporlanır. 

My e-Müstahsil Makbuzu Aktivasyon Adımları

Gelir İdaresi Başkanlığına başvuru yapmadan e-Müstahsil hesabınızı hemen aktif edebilirsiniz. e-Müstahsil Hesabınızı Hemen Aktif Etmek için Tıklayınız. 

Diğer e-Dönüşüm Ürünlerimiz Hakkında Bilgi Almak için Tıklayınız.


DemoTalebi

İş Ortağımız size uygulamalı Mikro Yazılım programları sunumu yapacak. Programlarımızla tanışarak, işletmenizin ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayacak ürünü tespit edebilirsiniz.

Bize Ulaşın