Büyük Hayaller | Basında Mikro | Mikro Yazılım

MİKRO YAZILIM TURKVEN'in son yatırımı oldu. Mart Ayında tamamlanan işlemde TURKVEN şirketin çoğunluk hisselerini satın aldı.

Burada geniş bir parantez açmamız gerekiyor. Son iki yıldır Türkiye'de yaşananlar ve özellikle dolar kurundaki yükseliş, özel sermaye fonlarını olumsuz etkiliyor. Malum yatırımcılar yabancı olduğunda bütün mali tablolar dolar kuru üzerinden hesaplanıyor. Şirketler TL bazında büyümeye devam etse de dolar bazında küçülmeler görülüyor.

Üstelik kurdaki yükseliş hem yatırım hem de satış aşamasında özel sermaye fonlarının elini bağlıyor. îşte Tarı'ya göre piyasalar 'en kötüsünü' görmüş durumda. Bu yıldan itibaren kurda bir düzelme, dalgalanmanın azalması bekleniyor. Bunun arkasından da ertelenmiş işlerin tezgah üzerine konulduğunu göreceğiz. İki yıldır süren bu suskunluğu özel sermaye şirketlerinin portföylerindeki şirketleri daha iyi fiyata satmak istemelerine bağlıyor Tarı ve "Enflasyon ile devalüasyon biraz normale dönsün piyasada her türlü iş olacak" diyor.

Turkven aradan geçen 17 yılda yatırım stratejisini hiç değiştirmedi ve her özel sermaye şirketinin peşinde koştuğu 'hızlı büyüme'yi yakalamaya çalıştı. Son iki yıldır yaşanan suskunluk Tarı'yı da rahatsız ediyor, "îki yıldır değer yarattınız mı derseniz tabii ki yaratamadık çünkü kur bu kadar geri gidince elimiz kolumuz bağlandı" diyor.

Piyasadaki hareketlenmenin ilk işareti de yine Turkven'den geldi. Mart ayında tamamlanan anlaşmayla Turkven iki yıllık suskunluğunu bozdu ve Mikro Yazılını şirketinin çoğunluk hisselerini satın aldı. Mikro Yazılını yatırımı Turkven için kaçan bir fırsatın yeniden önlerine gelmesi olarak adlandırılabilir. Ticari yazılımı geliştiren Mikro Yazılım'dan daha büyük bir şirket olan Logo Yazılını Tarı'ya göre Turkven'in kaçırdığı fırsatlardan bir tanesi, "Logo halka açıktı ve azınlık hissesini almak gerekiyordu. Biz bilemedik, kıymetini anlayamadık" diyor. Meditera C apital bu fırsatı değerlendiren şirket oldu. 2013'te Logo Yazılım'ın yüzde 37 hissesini 48,2 milyon liraya satın aldı ve Kasım 2016'te hisselerin yüzde 32'sini 413 milyon liraya kurumsal nitelikli yatırımcıya sattı. Tarı "Mediterra çok iyi iş yaptı" diyor. Mikro Yazılını KOBİ segmentine hizmet veriyor ve devletin e-fatura gibi uygulamalarının bu alanı çok hızlı büyüteceği ortada. Şirketin sahibi Mete Önal ile 2003'te tanışan Tarı o gün bu gündür Önal'ı şirkete ortak olmak için ikna etmeye çalıştıklarını da sözlerine ekliyor.

Turkven önümüzdeki bir yıl içinde 1 milyar dolarlık yatırını yapmayı planlıyor. Bir anlamda bu yatırımı yapmak zorunda da zira fonlarının yatırını süresi de doluyor. 2000 yılında kurulan Turkven'in ilk fon toplama tarihi 2002, miktarı ise 44 milyon dolar -bu fon kurulana kadar geçen iki yılda Tarı'nın tabiriyle 'sürünmüşler'.

Şirket yaklaşık beş yıl sonra 2007'de 400 milyon dolarlık ikinci fon, yine beş yıl sonunda, 2012'de üçüncü fon toplandı; yaklaşık 800 milyon dolar. Yapılan yatırımlar da toplanan fon büyüklüğüyle doğru orantılı olarak büyüdü. Yapılan son üç yatırını, Koton, Flo ve Medical Park'taki toplanı yatırını büyüklüğü 1 milyar dolar. Burada dikkat edilmesi gereken bir konu var, Turkven bu üç yatırıma tek başına 1 milyar dolar yatırmadı. Örnek olarak Medical Park'ta olduğu gibi kendi yatırımına ek olarak Singapur Devlet Fonu'nu da yatırım yapmaya ikna etti. 1 milyar dolar bütün yatırımcıların toplam yatırımına karşılık geliyor.

Bir özel sermaye şirketinin başarısını portföyündeki yatırımlar kadar ve belki de daha önemlisi yaptığı 'çıkış'lar oluşturuyor. Turkven'in çıkış karnesi de oldukça iyi. Şirket bugüne kadar 21 yatırım, 11 çıkış gerçekleştirdi. Rakamlar açıklanmadığı için çıkışlardaki karlılık performansını tam olarak ölçemiyoruz ancak her beş yıllık dönemde büyüklüğü iki katına çıkan fon toplamak için çıkışların başarılı olması gerekiyor. Geçen yıl ise Turkven iki çıkış gerçekleştirdi: Digiturk ve Doğa Okulları. Seynıur Tarı, "Digiturk çıkışından para kazandınız mı?" sorusuna, "Hazine bonosuna yatırım yapsaydık aynı olurdu" yorumunu getiriyor. Digiturk'ün eski genel müdürü Ertan Özerdem'in iyi işler yaptığına dikkat çeken Tarı, "Diğer ortağın (Providence) sıkıntıları şirketi zorladı" diyor. Halihazırda devam eden 11 yatırımdan -en eskileri- 2008'de yapılan Mavi Jeans ve Migros yatırımları çıkış bekliyor. Ancak Migros'taki paylarının çok küçük olduğunu da ekleyelim.

Turkven bir yıl içinde 1 milyar dolarlık yatırım yapmak, 2017 sonuna kadarsa iki işlem gerçekleştirmek istiyor. Turkven'in beş yılda bir fon topladığını ve ellerindeki fonun hala tükenmediği göz önünde bulundurulduğunda, dördüncü fon toplama görüşmeleri ancak 2018'de başlayacak. 900 milyon dolarlık son fonlarını ikiye katlamaları bu piyasa koşullarında zor görülüyor. Gelişen ülkeler son iki yıldır sermaye piyasaları tarafından 'cüzzamlı' muamelesi görüyor. Ne var ki bu dönem bitmek üzere. Eğer gelişen ülkeler sermaye için yeniden cazibe merkezi olmaya başlarsa Turkven'in dördüncü fonu iki milyar dolara yakın olabilir. Tarı rakam konusunda biraz daha temkinli "1,5 milyar dolar toplama hedefimiz tabii ki var. Ancak piyasa koşulları ne gösterir bilemiyorum. Ölçek büyüdükçe fonları iki katına çıkartmak zorlaşıyor. Ben dördüncü fon için en az 1 milyar dolar toplarız diye düşünüyorum" diyor.

Üç kişiyle yola çıkan Turkven ekibi bugün 21 kişiye ulaşmış durumda. Ekibe yeni katılacaklar konusunda çok titiz olduklarını anlatıyor Tarı ve "Halihazırdaki ekipten daha zeki olmayan kimseyi şirkete almıyoruz" diyor. Ekiptekiler de belirli sürelerden sonra Turkven'e ortak olarak çalışmalarına devam ediyor. Yaptıkları işin doğası nedeniyle 'yorgunluk' hiç kabul edilmiyor ve ekipten yorulanlar 'mezun' oluyor.

Şu anda Turkven'in önünde üçüncü fonlarından kalan ve yatırıma dönüştürülmesi gereken para (iki şirketle imza aşamasındalar), halihazırdaki yatırımların büyütülmesi, dördüncü fon toplama dönemi için hazırlıklar ve Mavi'nin halka arzı konusu bulunuyor. Eğer Mavi Jeans'in halka arzı gerçekleşirse Turkven şirketteki 9 yıllık büyümeyi realize edebilecek. Turkven'in seçenekleri arasında arzda bütün paylarını satmak, kısmi satış yapmak, şirketin hisse senetlerini yatırım süresi olan 12 yıl tamamlanana kadar elinde tutmak var... Kim bilir Mavi'nin sahibi Sait Akarlılar belki arzdan önce Turkven'in elindeki hisseleri bile almak isteyebilir. Taraflar net bir açıklama yapmadığı için bunu zaman gösterecek.

DemoTalebi

İş Ortağımız size uygulamalı Mikro Yazılım programları sunumu yapacak. Programlarımızla tanışarak, işletmenizin ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayacak ürünü tespit edebilirsiniz.

Bize Ulaşın