Dünden Bugüne Yerli Bir Yazılım Devinin Hikâyesi - SABAH

SABAH GAZETESİ


1-Kuruluşunuzun tarihçesini kısaca paylaşır mısınız?
2-Faaliyete başladığınızda sektördeki diğer oyuncuların ve pazarın durumu nasıldı? Hangi eksiği görerek bu sektöre girdiniz?


Türkiye’de yerli kurumsal yazılımların yeni yeni konuşulduğu bir dönemde; 1988 yılında kurulan Mikro Yazılım, o günden bu yana kurumsal ticari yazılım alanında ülkemizin en hızlı büyüyen şirketlerinden bir tanesi olmayı başardı. Bu alandaki en geniş ürün yelpazesine ve müşteri portföyüne sahip yazılım şirketlerinden biri olan Mikro Yazılım tarafından geliştirilen kapsamlı ve fonksiyonel yazılımlar, şirket varlıklarının en iyi şekilde yönetilmesine yardımcı olmayı hedefliyor. Mikro Yazılım’da üretilen yazılımlar bugüne kadar; otomotivden dağıtıma, inşaattan üretim ve perakendeye kadar her sektördeki iş yapış biçimlerini önemli ölçüde değiştirmeyi başaran ürünler olarak ön plana çıktı.

Türkiye’nin her noktasında, müşterilerine kesintisiz destek veren  Mikro Yazılım, ürün ve hizmetlerini Türkiye’de ve Türkiye sınırlarının ötesinde 105 bin’i aşkın işletmeyle buluşturmayı başarmıştır. Mikro Yazılım’ın bilgi birikimi, mühendislik çözümleri ve dinamik yapısı, müşteri odaklı yaklaşımı ile birleşerek, müşteri memnuniyetini yüzde 90 gibi önemli bir orana taşımıştır. Mikro Yazılım ürünleri, bugün Türkiye dışında Azerbaycan, Rusya, Bulgaristan ve Ortadoğu ülkelerinde de pek çok işletme tarafından kullanılan uluslararası değer görmüş yazılımlar kategorisinde yer alıyor.

3-Global markalara karşı yeterli bir AR-GE gücümüz var mı? Hangi ürün gamlarında etkinsiniz?

Mikro Yazılım’da geliştirilen yerli ve milli yazılımlar bugüne kadar 105 bini aşkın kurumda; otomotivden dağıtıma, inşaattan üretim ve perakendeye kadar pek çok sektördeki iş yapma biçimlerini önemli ölçüde değiştirmiş, geliştirmiştir. 30 yıllık bilgi birikimi ve deneyimi sayesinde Mikro Yazılım, geniş bayi ağı da kapsayan toplam 300’den fazla iş ortağına sahip büyük bir ekosistemdir. Türkiye’nin her noktasında, müşterilerine kesintisiz destek veren Mikro Yazılım, ürün ve hizmetlerini 105 bini aşkın işletme ile buluşturmayı başarmıştır. Mikro Yazılım’ın bilgi birikimi, mühendislik çözümleri ve dinamik yapısı, müşteri odaklı yaklaşımı ile birleşerek müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşımıştır. Bugün geldiğimiz noktada Mikro Yazılım kullanan her 10 müşteriden 9’u Mikro Yazılım kullanmaktan mutlu ve her 10 müşteriden 9’u da Mikro Yazılım’ı başka firmalara tavsiye ediyor.

4-Pazardaki payınızı nasıl görüyorsunuz? Hedefleriniz nelerdir?

30 yıllık geçmişimize baktığımızda bizi rakiplerimizden ayrıştıran en temel farkın, müşterilerimizin sağlıklı bir şekilde büyümelerini sağlamak olarak görüyoruz. Pek çok müşterimiz daha küçükken bizi tercih ediyor. Zaman içerisinde esnek çözümlerimiz sayesinde ticari faaliyetlerini kontrol altına alıyor, sağlıklı şekilde büyüyorlar. Bu noktadan hareketle de: “Mikro Yazılım: Büyümek isteyen her şirkete lazım.” diyoruz. Özetle büyümek isteyen şirketlere ve KOBİ’lere yenilikçi, esnek, modüler ve katma değerli çözümler sağlıyoruz. Önümüzdeki dönemde de bu misyonumuzu yerine getirmeye kararlılıkla devam edeceğiz.

Mikro Yazılım, bugün geldiği noktada 30’dan fazla sektöre ürün ve hizmetlerini sunuyor. 105 binin üzerinde müşteri portföyüne sahip Mikro Yazılım’ı her ölçek ve segmentten pek çok firma tercih ediyor. İnşaat, Otomotiv, Perakende, Hizmet sektörleri bizi tercih eden sektörlerin başlıcalarıdır.

Mikro Yazılım olarak önümüzdeki dönemde de küçük ölçekli şirketleri ve KOBİ’leri büyütmeye yönelik stratejimizi, yenilikçi ürün ve çözümler, katma değerli servislerle desteklemeyi planlıyoruz. Özellikle bulut tarafında girişimci, küçük esnaf, serbest çalışan firmalara yönelik geliştirdiğimiz MikroX ve e-Dönüşüm uzmanlığımızı aktardığımız e-Mikro markasının genişleyen ürün portföyü ile pazardaki iddiamızı koruyacağız.

Yerli ve milli yazılım pazarının önemli oyuncularından biri olmaya devam kararlılığı içerisindeyiz. Bu anlamda AR-GE çalışmalarına, teknolojik ve insan kaynakları anlamındaki altyapı yatırımlarımıza, büyüyen ve gelişen müşteri ve ürün portföyümüz doğrultusunda kanal yapımıza yaptığımız yatırımları artırarak sürdüreceğiz.

Mikro Yazılım’ın Yeni Ürün Gamı: Mikro Run, Mikro Jump, Mikro Fly ve MikroX

Mikro Run ile Koş!

Mikro Jump ile Sıçra!

Mikro Fly ile Uç!

MikroX Yanınızda, İşler Tıkırında!

Mikro Run - Büyümek İçin Koş!: Esnaf, serbest meslek sahibi ve küçük işletmelerin ihtiyaçları için özel olarak tasarlandı.

Mikro Jump - Yükselmek İçin Sıçra!: Türkiye ekonomisinin lokomotifi KOBİleri büyütmek için geliştirildi.

Mikro Fly - En Büyük Olmak için Uç!: Üreticilere ve büyük işletmelere özel kurumsal yazılım.

MikroX - Küçük esnaf, işletme ve girişimcilere yönelik olarak geliştirilen Mikro Yazılım’ın yenilikçi bulut ürünü.

5-Yerli firmaların verimliliği ve büyümesi için neler öngörüyorsunuz?

Yerli ve milli yazılım bir ülkenin gelişmesi ve güvenliği açısından son derece önemli ve stratejik bir noktada. Ülke olarak geçmiş dönemde yaşadığımız deneyimler bunu bize kanıtladı.

Mikro Yazılım, önümüzdeki dönemde de yerli ve milli yazılım pazarındaki yenilikçi lider konumunu koruyup perçinleyerek, ihracat yapan yerli yazılım firmaları arasına girmeyi hedefliyor. Ayrıca kurumsal ve ticari yazılım sektörünün gelişmesinin, KOBİlerin ve Türk ekonomisinin gelişmesinde de çok önemli bir rolü olduğunu düşünüyoruz. Kurumsal yazılımın ülkemizdeki kullanım oranlarının yükseltilmesi konusunda her türlü çalışmaya liderlik edeceğiz ve bilfiil içerisinde yer alacağız. Dijitalleşmenin önemli bir parçası olarak e-Devlet uyumlu e-Dönüşüm hizmetlerimizi de geliştirip çeşitlendirerek denetlenebilir ve de daha sağlıklı büyüyen ekonominin önemli bir parçası olacağımıza kesin gözüyle bakıyoruz.

DemoTalebi

İş Ortağımız size uygulamalı Mikro Yazılım programları sunumu yapacak. Programlarımızla tanışarak, işletmenizin ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayacak ürünü tespit edebilirsiniz.

Bize Ulaşın