15 Versiyonu / 01.02.2016 Tarihli Arşivin İçeriği

15 Versiyonu / 01.02.2016 Tarihli Arşivin İçeriği

e-Defter
www.edefter.gov.tr sitesine otomatik yüklenmek üzere e-Defter Berat Yönetimi (340005) menüsü programlarımıza eklenmiştir.
e-Defter programımıza, ilgili aya ait oluşturulan Yevmiye ve Kebir berat dosyalarının edefter.gov.tr sitesine program içinden tek bir menü ile gönderimini yapılabilecektir.
Ayrıca daha önce gönderilmiş beratların GİB onaylı olarak indirerek ve gönderilen berat dosyalarının durum sorgulaması yapılabilecektir.
Berat dosyalarını GİB’e gönder (Ctrl+G): Bu seçenek ile oluşturulan Yevmiye ve Kebir Beratları www.edefter.gov.tr sitesine bağlanarak gönderimi yapılabilecektir.
Onaylı berat dosyalarını GİB’den al(Ctrl+R) : Bu seçenek ile GİB sistemine daha önce gönderilmiş olan onaylı beratların GİB tarafından onaylanmış halleri sabit diskinizdeki e-Devlet dizininde ilgili ay ve defter (Yevmiye/Kebir) bölümüne indirilebilecektir.
Gönderilmiş berat dosyalarının GİB’ndan durumunu sorgula (Ctrl+D) : Bu seçenek ile , programda bulunan ilgili satır için Beratların durumu kolonlara yazılmış olacaktır.e-Arşiv faturasına offline Gİ B Numarası atanma uygulaması hakkında du zenleme
Offline e-Arşiv GİB Numarası Atama
e-Fatura parametreleri (096158) menüsünde bulunan “Fatura görüntü dosyası” ve “Fatura numarası birim kodu” alanları artık e-Arşiv offline GİB numarası atarken kullanılacak alanlardır.
Satış faturası (061190) ekranından e-Arşiv faturası girilir ve kaydedilir.
Önemli Not : Fatura kaydedilmeden GİB fatura numarası oluşturulamaz.

Kayıtlı e-arşiv faturası tekrar çağrıldıktan sonra “Detaylar” sekmesinde bulunan “e-Belge göster” butonuna tıklanır. Eğer o fatura için önceden GİB fatura numarası oluşturulmamış ise bu numara oluşturulacağına dair uyarı mesajı yönlendirilecektir.Bir sonraki adımda fatura GİB numarası atanmış haliyle gösterilir. Bu numara artık o fatura için alınmıştır. Satış faturaları yönetimi (368032) ekranından gönderileceği aşamada bu Numara ile sisteme gidecektir.
NOT : GİB NUMARASI OLUŞTURULAN FATURALAR SİLİNMEMELİDİR. AKSİ HALDE MÜKERRER GİB NUMARALI FATURALAR OLUŞUR. AYRICA SİSTEM KABUL ETMEYECEKTİR.
Online e-Arşiv GİB Numarası Atama
Oluşturulan e-Arşiv faturasına offline olarak GİB numarası atanmamış ise Satış faturaları yönetimi (368032) ekranından gönderilirken servis tarafında fatura numarası oluşturulur. GİB numaraları servis tarafında oluşacağı için offline ayarlarının olması şart değildir.
Shop faturasında e-Arşiv numaralarını oluşturulması hakkında du zenleme :
Uygulama için Kasa Parametrelerinin düzenlenmesi ve her Kasa için farklı bir serinin belirlenmesi gerekmektedir. İşlem hız ve kolaylığı açısından Kasa Parametreleri tanımlama ekranında Alt+’K’ tuşu eklenmiştir. O_’lu tabloların güncellenmesi gerekmektedir.Numaraların üretilmesi sadece PERAKENDE- SATIŞ – FATURASI için yapılmaktadır. Sipariş, iade ya da Fiş seçimlerinde e-Arşiv numarası üretilmemektedir.
*Faturada Alt+D ile girilen cari hareket satır açıklamasının e-fatura özel not alanına taşınmaması için parametre e-Fatura parametreleri (096158) eklenmiştir.*Cari Hesap kartlarında Adres kartına “Alias güncelleme otmatik güncellenmesin” seçeneği eklenmiştir. Bu seçenek işaretlenir ise; Cari kart güncelleme (360030) operasyonu ile o carinin Alias (etiket) bilgisi güncellenmeyecektir.
* Stok kartındaki GTIP numarası atanmış ise e-fatura xml’i içerisine de eklenmesi sağlanmıştır.
*Gelen e-Faturalarda birden fazla iskonto mevcut ise iskontoların ayrı ayrı içeri aktarılması sağlanmıştır.
* Satış faturaları yönetimi (368012) ekranında kontör miktarı 50’nin altına düştüğünde bilgilendirme mesajı yönlendirilmesi sağlanmıştır.
*Mera Fonu ile ilgili programlarımızda düzenleme yapılmıştır.
Mera Fonu kullandığımız faturalarda e-fatura dizaynında ve gönderiminde Mera Fonu bilgilerinin otomatik atanması sağlanmıştır.
Tanımlama için Mikrokur Programında 099400 numaralı Gelir Vergisi ve Fon payı parametrelerinde e-Fatura vergi kodu sekmesi eklenmiştir.Bu menüde mera fonu ile ilgili tanımlama yapıldıktan sonra Satış Faturasında stopaj ve kesintiler butonu aracılığıyla Mera fonu faturada hesaplatılabilecek ve e-Fatura xml’inde diğer vergiler olarak otomatik atanması sağlanmış olacaktır.PERSONEL MODÜLÜ
*Personel modülünde Eksik gün çalışma nedenleri programlarımızda da güncellenmiştir.*Personel sicil kartlarındaki 'Çıkış sebebi (Seçimli)' alanı güncellenmiştir.