Mikro Drive Kurulum Dökümanı

Mikro Drive Kurulum DökümanıMikro Drive’ın kullanılabilmesi için ilk olarak partner tarafından müşterimizde lisanslanması gerekmektedir. Mikro Drive’ı müşteriye
lisanslamak için ‘Yeni Mikro Drive’ butonuna basarak lisanslama işlemlerine başlıyoruz.Karşımıza gelen ekranda Mikro Drive için alacağımız saklama alanı, tahsil edilecek fiyat bilgisi ve müşterinin mail adresi girişi yapılması gerekmektedir.

•15 GB
• 30 GB
• 45 GB
• 90 GB
• 150 GB
olarak saklama alanı alımı yapılabilmektedir.

Devam butonuna basarak bir sonraki sayfaya geçiş işlemini yapıyoruz.Son olarak bu ekranda ‘satın al’ diyerek işlemi bitiyoruz. Satın alma işlemlerinin sonunda belirmiş olduğunuz mail adresine kullanıcı adı ve şifresi mail gelecektir. Bu gelen mail ile Mikro Drive adresinizi aktifleştirmeniz gerekmektedir.

MikroDrive de 2 tür sipariş şekli vardır.
- Yeni dönem / Dönem uzatma : Drive ilk olarak alacaklar ve aldıktan sonra dönem
uzatmak isteyenler bu sipariş türünün seçimini,
- Dönem için yükseltme : Dönem içinde almış oldukları saklama alanının arttırımını
yapmak isteyenler bu sipariş türünün seçimini yapmaları gerekmektedir.
15 GB olan saklama alanını 30,45,90,150 GB olarak yükseltmek isterseniz, sipariş
türünü dönem içi yükseltme seçmeniz gerekmektedir.Satın al işlemi tamamlandıktan sonra Mikro Drive’ı satın alırken belirtmiş olduğunuz mail
adresine Drive tarafından bir mail gelecektir.
Bu gelen mailde aktifleştirme işlemi yapıldıktan sonra programdaki ayarları yaparak Mikro Drive yedek almaya hazır hale gelmiş olacaktır.Mikro Drive programlarımızda ‘Ayarlar ve Genel Tanımlar’
menüsünün altında bulunmaktadır.
Mikro Drive iki menüden oluşmaktadır. Bu menüler;
• Mikro Drive Parametreler (901001)
• Mikro Drive Yönetimi (901002)Bu ekrana Mikro Drive’a kayıt olduğunuz kullanıcı adı ve e-posta adresi ile Mikro Drive tarafından gönderilen parolanızın yazılması gerekmektedir.

Burada ek olarak telefon bilgisi girilmek zorundadır. Bu telefon bilgisini girerken aynı örnekte ki gibi başına ‘0’ yazarak kayıt yapabilirsiniz.

NOT : Ekrandaki bütün bilgileri doğru bir şekilde doldurup sakla dedikten sonra tarafınıza bir onay SMS’i gelecek ve Mikro Drive’a kayıt işlemini tamamlamış olacaksınız.Drive yönetim ekranı 3 ana başlıktan oluşmaktadır.
- Veri tabanı yedekleme: Firma yedekleme işleminde firmaya ait planlanan zaman dilimi içerisinde yedeklenmesi
işlerinin gerçekleştirilmesi işlemi yapılır.
- Dosya yedekleme ayarları: Firma klasörleri ve yedek almak istediğiniz tüm klasörleri (Örn: Resimler, videolar,
belgeler vb.) listeye ekleyip düzenli olarak yedeklenmesi işlemi yapılır.
- Yedeklemeyi geri getir: Bu sekmede bulut sistemine yüklenmiş yedeklerin geri getirilmesi sağlanır.Yedekleme ekranında yedeklenecek veri tabanlarının seçimi ve yedekleme periyodu seçilerek otomatik yedek alınması sağlanır.
Plan adı bölümünde ki kutucuğun içine yedekleyeceğiniz veri tabanına yönelik kayıt ismi girilmesi gerekmektedir. Bu kayıtlar plan listesi ekranında görüntülenecektir.

Veri tabanları bölümünde yedekleri alınacak veri tabanlarının seçimi yapılmaktadır. Periyot belirleme bölümünde ise yedeklemenin çalıştırılacağı zaman bilgisi ve yedekleme tipi seçilecektir. Bu seçimler yapıldıktan sonra ‘ekle’ butonuna basarak, yedekleme işleminin plan listesinden görünmesi sağlanmaktadır. Son olarak ‘kaydet’ butonuna basarak yedekleme işlemini kayıt altına alınmış olacaktır.

NOT : Yedekleme tipi ‘Full Yedek’ ve ‘Fark Yedek’ olarak ikiye ayrılmaktadır.Plan listesi bölümünde alınan yedekleme ile ilgili özet bir ekran bulunmaktadır. Bu ekranda Plan adı, Periyot, Yedekleme tipi ve periyot bilgisine göre ay, gün ve saat bilgileri bulunmaktadır.Bu ekranda hem firma klasörlerinin yedeği alınabilir hem de resimler, videolar, belgeler vb. klasörlerinizin yedekleri alınabilir. Dosya yolu bölümünde … noktaya basılarak klasörlerinizi seçtikten sonra ‘ekle’ butonu yardımı ile yedekleme ekranına klasörlerimizin eklenmesi sağlanmaktadır. Bu ekranda ki yedekleme işlemlerinin ‘yedekleme ekran ayarlarında’ yaptığımız yedekleme ayarları ile bir bağlantısı yoktur. Bu ekran sürekli olarak yedek almaktadır.