Mikro programlarında e-Defter için belge düzeni

Mikro programlarında e-Defter için belge düzeni

*Oluşacak yevmiye fişinin açıklaması ve genel bilgileri ayrı fiş numarasında raporlanması gereğini sağlamak için, her evrakın ayrı muhasebe fişi oluşturması sağlanmalıdır. Bu şartı sağlamak için; Entegrasyon şekil parametreleri (096113) menüsünde, Entegrasyonda fiş sorulsun ve Entegrasyonda kategori kullanımı olsun parametrelerinin işaretli olmamasını tavsiye ediyoruz. Entegrasyon şekil parametreleri (096113) menüsünde, Entegrasyonda fiş sorulsun seçilmişse her evrak için farklı bir fiş seçilmelidir. Bu nedenle bu seçeneğin kullanım amacı ortadan kalktığı için hiç kullanılmayabilir. “Entegrasyonda kategori kullanımı olsun” seçeneği kullanılacaksa, Kategori kullanımında maksimum fiş satırı 2 olarak kullanılmalıdır. Evraklardan oluşacak muhasebe fişleri birleştirilemeyeceğinden bu seçenek hiç kullanılmayabilir.

*Sıfır değerli muhasebe fiş satırları olmamalıdır. Bu duruma yol açabilecek %100 iskontolu satış ve alış faturası satırlarında en az 1 kuruş değer olması sağlanmalıdır. Alternatif döviz dönüşüm farkları virman dekontu (043335) kullanılacaksa,muhasebeye entegrasyonu yapılmamalıdır. *Kuruluş programında Entegrasyon şekil parametreleri (096113) Genel ticari entegrasyon parametreleri 2 sekmesinde Muhasebe fiş detayları otomatik oluşturulsun parametresi onaylı olmalıdır.

*Program içerisindeki evraklar hangi belge türü ile oluşuyor?
Evrak Adı                            Belge Türü             
Tahsilat makbuzu                Makbuz
Tediye makbuzu                  Makbuz
Avans tahsilat makbuzu      Makbuz 
Avans ödeme makbuzu       Makbuz
Satış faturası                        Fatura (Detaylar/Belge türü /Fatura)
Alış faturası                          Fatura (Detaylar/Belge türü/ Fatura)
Alış faturası                          Navlun (Detaylar/Belge türü/Navlun)
Alış/Satış faturası                 Other (Diğer) (Detaylar/Belge türü/Fatura ve Navlun seçimi hariç diğer seçimler)
Diğer Tüm evraklar               Other (Diğer)

Yuvarlama hesapları ile ilgili düzenlemeler yapılmıştır. Muhasebe fişlerinin kuruşlarını 2 haneye yuvarlama ve oluşan farkları yuvarlama hesaplarına aktarma (505045). Bu servis yuvarlama hesabında 1 kuruştan daha küçük değer var ise, bu servis çalıştırıldığında onay ile ilgili hesapları fişten silmektedir. Tutarı (Ana döviz) sıfır olan muhasebe fiş kayıtlarının silinmesi (505050) Bu servis muhasebe fişinde sıfır değerle oluşmuş satırları silmektedir.


Detayı Gör
DemoTalebi

İş Ortağımız size uygulamalı Mikro Yazılım programları sunumu yapacak. Programlarımızla tanışarak, işletmenizin ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayacak ürünü tespit edebilirsiniz.

Bize Ulaşın