Logo

NE DEDİLER?

Turkay Grup

"ERP yazılımı almaya karar verdiğimiz süreçte duyduğum bir cümleyi Mikro'ya uyarlamak sanırım yanlış olmaz: ERP bir etikettir. Mikro ERP kullanan firma ya büyüktür ya da büyüme vizyonuna sahiptir."

Bilgin TÜRKAY

Türkay Grup Yönetim Kurulu Başkanı

Müşteri Detayları

Başlangıç Tarihi
2005
Ürünler

Türkay Grup

Türkay Grup bünyesindeki Türkay Tarım Makineleri 1959 yılından bugüne, ekim öncesi toprağın hazırlanmasından hasat süresine kadar tarımın her aşamasında kullanılan tarım ekipmanlarının ve makinelerin üretimini gerçekleştiriyor. 55 yılı aşkın süredir pek çok ekipmanı son teknolojiye uygun olarak üreten Türkay Tarım Makineleri, şu an Türkiye geneli il bazında yüzde 80’e varan bayi ve servis ağına sahip...

Üretim ve Servis Süreçlerini Yönetmek

Satışını yaptıkları makinelerin dökümünden kaynağına, hidrolik sistemlerinden talaşlı imalatına kadar tüm parçalarını kendi bünyesinde üreten Türkay Grup, üretim ve serviste kalite standartlarının korunabilmesi, müşteriye hızlı ve esnek yanıtlar sunulabilmesi için planlama ve denetim yeteneklerini artıracak bir altyapıya ihtiyaç duydu. Türkay Tarım Makineleri ve diğer grup şirketlerde bütün süreçleri yeniden yapılandırmak üzere; toplam 6 şirket ve 7 farklı lokasyonu kapsayan yaklaşık 80 kullanıcılı bir sistem Mikro ile hayata geçirildi. 2005 yılından beri Mikro ERP çözümlerini kullandıklarını söyleyen Türkay Grup Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Türkay, Mikro ile birlikte verimlilik ve kârlılıklarının arttığını, siparişten satın almaya, muhasebeden finansa kadar tüm iş süreçlerini Mikro üzerinden takip etmeye başladıklarını belirtti.

Mikro ile Süreçlerde Sağlanan Avantajlar

Türkay Tarım Makineleri’nin mamul ve yarı mamul çeşitliliği nedeniyle, planlamanın program dahilinde yapılabilmesi zordu. Ancak Mikro'nun deneyim ve uzmanlığı ile sorunsuz atlatıldı.

Toplamda 12 ana grupta 600 çeşit makine ve diğer grup şirketlerdeki ürünlerle birlikte 200 bin kalemi aşan ürün stoku Mikro üzerinden takip edilmeye başlandı.

Lazer kesim istasyonlarında kesilen parçaların miktar bilgileri girilerek, kaç plaka sac kullanıldığı ve ne kadar firenin olduğunu ortaya çıkaran bir algoritma oluşturuldu. Bu sayede en önemli hammadde olan sacların hatasız takibi sağlandı.

Sektördeki büyük problemlerden biri de tüm hammaddenin % 18 KDV ile girişi olup üretilen ürünlerin % 8 KDV ile satılmasıydı. Bu noktada Mikro’nun mevzuata hakim yazılım ve destek ekipleri sayesinde binlerce faturayla aylarca vakit kaybetmeden, fiili kullanılan stoklara dayanarak firmaya büyük yük getiren KDV maliyetinin geri iadesi mümkün hale geldi.

Üretim takip sistemi % 95 doğruluk ve hıza dayalı bir sisteme taşındı. Üretim sahasına koyulan el terminalleri ve kiosklar sayesinde anlık stok kaydı ve performans takibi sağlandı.

OLAP küp raporlama sistemi ile havuzdaki verilerin tek bir ekrandan kâr-zarar analizi, masraf ve satış analizleri ile alınabilmesi sağlandı. Bu da beraberinde firmaya hızlı karar verebilme yeteneği kazandırdı.