İşçi maaş programı nedir Maaş bordrosu nedir

maaşMaaş Bordrosu

Maaş bordrosu işçinin kazandığı parayı bütün vergi ve diğer kesintileriyle beraber, detaylı bir şekilde gösteren belgeye denir. İşçinin çalıştığı süre boyunca dönemsel olarak hazırlanması gerekir. Maaş bordosu resmî belge niteliği taşıyan, hukuksal bir süreçte delil olarak gösterilebilen bir belgedir, bu yüzden maaş bordrosu hazırlanırken sayıların ve hesapların eksiksiz ve doğru olması büyük önem taşır. Maaş bordrosunun işverenin işçiye yapması gereken ödemeyi yaptığının kanıtı olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple hem işveren hem işçi için bu belgenin düzenlenmesi çok önemlidir. Maaş bordrosu resmi nitelik taşıyan bir belge olduğu için bu belge hazırlanırken uyulması gereken kanunlar vardır. Maaş bordrosunda bulunması gerekenlerle ilgili 4857 sayılı İş Kanunu, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nda bilgiler bulunmaktadır. Bu üç kanuna göre bir maaş bordrosunda bulunması gereken birçok husus bulunmaktadır: Bu bilgiler arasında, işçinin adı soyadı ve sosyal güvenlik sicil numarası, işyerinin sicil numarası, ödenen ücretin miktarı, ödenme tarihi ve alındığını gösteren imzanın yanında vergi, sigorta primi gibi tüm kesintiler ve ekstra çalışma gibi tüm eklemeler de yer alır. Kısacası maaş bordrosunda işverenin işçiye yaptığı ödemeyle ilgili tüm detaylar bulunmalıdır. Ancak bu da demektir ki, maaş bordrosundaki hesaplar zaman zaman kafa karıştıracak bir hâl alabilirler. Resmi bir evrakta hata yapılmasını engellemek ve personel yönetimi yükünü azaltmak için bir işçi maaş programı kullanmak oldukça mantıklı bir karardır.

Neden işçi maaş programı kullanmalısınız?

Yukarıda da yazıldığı gibi maaş bordrosu üzerinde birçok farklı bilgi bulunan bir belgedir. Yani çok sayıda maaş bordrosu hazırlanırken bir hata yapılması hayli olasıdır. Ancak resmî belge niteliği taşıdığı için hazırlanması sırasında yapılan en küçük hatanın büyük sonuçlar doğurabileceği âşikârdır. Günümüzde karışık veya çok sayıda hesap yapılması gereken her durumda olduğu gibi bir bilgisayar programından yararlanmak hesaplardaki hata payını minimuma indirgeyecektir. Ayrıca bir maaş bordrosu düzenlenirken hiç hata yapılmasa bile tüm hesapların yapılması fazladan zamanınızı alır. Yılların deneyimine sahip matematikçiler veya muhasebeciler bile matematiksel hesapları bir bilgisayar hızında yapamazlar. Bu sebeple bir işçi maaş programı kullanmak personel yönetimi sürecinizi şüphesiz hızlandıracaktır.

İşçi maaş programlarının özellikleri
Bir işçi maaş programıyla şunları yapabilirsiniz: 

  • Personel kaydı oluşturup, girdiğiniz verileri istediğiniz zaman güncelleyebilirsiniz.
  • Çalışanlarınızın verilerine tek program üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.
  • Maaş hesaplamalarını hatasız ve hızla yapar, bordroları kolayca düzenlersiniz.
  • Maaş hesaplamalarını ve bordroları ilgili çalışanlarınız, muhasebecileriniz ve mali müşavirlerinizle paylaşabilir, uzun zaman güvenle saklayıp, gerek olduğu durumlarda geçmiş kayıtlara kolayca ulaşabilirsiniz. Hesapların elle yapılmasına nazaran, maaş idaresine özel bir sistem kullanıyor olmanız personelinizin size duyacağı güveni, memnuniyetlerini ve dolayısıyla çalışma verimlerini arttıracaktır.

İşçi Maaş Takibinin Kolayı Mikro Yazılım’da!

Personelinizle ilgili bütün işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirmek için 30 yıllık tecrübesiyle
Mikro Yazılım’ın muhasebe çözümlerini hemen deneyin!
Küçük işletmenizin ekleyebileceğiniz yeni modülleri sayesinde işletmenizle beraber büyüyen muhasebe çözümü Mikro Run, büyüme yolundaki KOBİ’lerin muhasebe çözümü Mikro Jump ve uluslararası rekabete hazırlanan büyük şirketlerin muhasebe çözümü Mikro Fly sayesinde bütün muhasebe süreçlerinizi kolayca izleyip yönetin. Mikro Jump ve Mikro Fly’ın Personel Yönetimi programı sayesinde zamandan ve işgücünden tasarruf edip rekabet gücünüze güç katın! Mikro Yazılım’ın işçi maaş programı sayesinde maaş hesaplamalarınızı kolaylıkla ve hatasız bir şekilde gerçekleştirin!Mikro Yazılım ürünlerinin ücretsiz demosunu talep etmek için formu doldurabilirsiniz. Sizi 0850 225 1010 numaralı telefondan arayarak demo talebinize istinaden iş ortaklarımıza yönlendireceğiz.

*