Mikro_Yazilim_Asistan_Destek_fb299a63da

Mikro Asistan Destek ile daima güvendesiniz

MAG (Mikro Asistan Güncelleme) hizmetiniz aktifse veya kiraladığınız ürününüzün yenilemesini yaptıysanız Mikro Asistan Destek hizmetinden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

Whatsapp iletişim

GENEL BAKIŞ

Mikro Asistan Destek ile tam destek!

Yazılım dünyasının olmazsa olmazı teknik desteğe kullandığınız işletim sisteminden sürüm yenilemelerine, donanım uyumsuzluğundan elektrik kesintilerine pek çok sebeple ihtiyaç duyabilirsiniz. Bir sorunla karşılaştığınızda dilediğiniz yoldan ulaşabileceğiniz ücretsiz destek hizmetlerimiz ile işinizi herhangi bir kesinti yaşamadan sürdürmenin keyfini çıkarın.

Yaygın teknik destek ağı

Doğru teşhis

Telefon ve Buluo’dan erişim

Sıkça Sorulan Sorular

MAG (Mikro Asistan Güncelleme) hizmetiniz aktifse veya kiraladığınız ürününüzün yenilemesini yaptıysanız Mikro Asistan Destek hizmetimizden ücretsiz olarak yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Mikro Yazılım olarak Edirne’den Kars’a kadar ülkemizin tamamına dağılmış sayıları 300’ü aşan yetkili destek merkezimizle her an müşterilerimizin yanındayız. Bu merkezlerdeki çalışanlarımız her ürünümüz için en üst seviye teknik bilgiye sahip çözüm odaklı profesyoneller.

Mikro Asistan Destek’e [email protected] ve [email protected] adreslerine eposta göndererek ve mesai saatleri içinde +90 850 225 10 10 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Karşılaşabileceğiniz acil sorunları çözmek için en hızlı yollardan biri olan Mikro Destek Hattı üzerinden sizlere hafta içi 09.00-18.00, cumartesi günleri ise 09.30-14.00 saatleri arasında kesintisiz hizmet sunuyoruz.

Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili merak ettiklerinizi birkaç kelime ile Buluo’da aratarak aradığınız çözüme hemen ulaşabilirsiniz. Aradığınız sorunun cevabını Buluo’da bulamazsanız kayıt açabilirsiniz. Size en kısa zamanda dönüş yapacak, sorunuzun cevabını da Buluo’ya ekleyeceğiz.

  • Sorunun nereden kaynaklandığını bildiğinizden emin olun ve mümkünse sorun yaşadığınız modülü ekranınızda açık durumda bırakın.
  • Teknik destek ekibindeki çalışanımızın söyleyeceklerini not etmek için yanınızda mutlaka kalem ve kağıt bulundurun. Böylece aldığınız bilgileri daha sonra çalışma arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz.
  • Telefon görüşmesinin başladığı andan itibaren daha iyi destek alabilmek için telefonda görüştüğünüz servis yetkilimizin adını mutlaka not edin.