Mikro_Yazilim_E_mustahsil_Makbuzu_07e35caaef

Mikro Yazılım ile
e-müstahsil makbuzu
göndermek çok kolay

Müstahsil makbuzlarınızı GİB’in standartlarına uygun olarak elektronik ortamdan kolayca raporlayın.

Whatsapp iletişim

GENEL BAKIŞ

e-Müstahsil makbuzu göndermenin kolayı

Mikro Yazılım programları ve e-Müstahsil Makbuzu modülü ile müstahsil makbuzlarınızı GİB tarafından belirlenen standartlara uygun olarak elektronik ortamda kolayca raporlamaya başlayabilirsiniz.

Maliyetsiz

Kolay erişim

Güvenli

Doğa Dostu

ÖZELLİKLER

e-Dönüşümünüzü Mikro ile yönetin

Mikro_Yazilim_Run_47b7de347d

Mikro Run

Mikro Run ile ödeme ve tahsilatlarınızı izleyebilir, tanımladığınız banka bilgileri ile hesaplarınızı anlık olarak takip edebilir, çek ve senetlerinizin durumunu görüntüleyebilirsiniz. Böylece ne kadar nakdiniz olduğunu bilir, ödeme ve tahsilat programınızı buna göre yaparsınız.

Bilgi Al

Mikro_Yazilim_Jump_729a540e34

Mikro Jump

Mikro Jump ile menkul varlıklarınızı kolayca yönetebilir, birden fazla işletmeniz varsa nakit akışınızı tek platformdan bütün olarak görebilirsiniz. Banka kredilerinizi takip edebilir, kullandığınız spot, rotatif ve tüketici kredisi modeli sözleşmelerini kayıt altına alabilir, ödemelerinizi zamanında yapabilirsiniz.

Bilgi Al

Mikro_Yazilim_Fly_c1accb9b3c

Mikro Fly

Mikro Fly ile finansal süreçlerinizi zamandan tasarruf ederek yönetebilirsiniz. Ödeme ve alacak operasyonlarınızı verimli biçimde planlayabilir, nakit akışınızı anlık olarak takip ederek işletmenizin geleceğini etkileyecek kararları kolayca alabilirsiniz. Kullandığınız spot, rotatif ve tüketici kredisi modeli sözleşmelerini kaydedebilir, ödemelerinizi tam vaktinde yapabilirsiniz.

Bilgi Al

BAŞARI HİKAYELERİ

Mikro Yazılım ile başaran müşteriler

yol_living_2x_364b10f1af

"Mikro Yazılım ile tüm iş süreçlerimizi tek bir yazılım üzerinden yürütüp bize özel geliştirilen çözümler sayesinde esnek ve verimli şekilde çalışıyoruz."

eris_baby_2x_c1fe900247

"Sektörümüzde barkod sistemleri çok önemli. Mikro Yazılım'ın bu alandaki pratik kullanımı, işlerimizi hızlı ve doğru şekilde yönetmemizi sağlıyor. "

ona_2x_77b3df1153

"Mikro Yazılım ile insan kaynaklarından personel yönetimine, e-faturadan karar-desteğe kadar kolaylıkla takip edebiliyoruz."

Sıkça Sorulan Sorular

‘Müstahsil’ sözcüğü Arapçada ‘üretici’ anlamına gelir. Defter tutan çiftçi veya toptancıların, defter tutmayan çiftçilerden ürün satın aldıkları ürünlerin karşılığında düzenlemeleri zorunlu olan belgeye müstahsil makbuzu denir. Bu makbuza ‘üreticiye kesilen makbuz‘ da denir. e-Müstahsil uygulamasıyla, ilgili ticari faaliyetler elektronik olarak yürütülür. Bu nedenle Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirtilen usul ve esaslarla müstahsil makbuzu ile aynı nitelikleri taşıyan elektronik müstahsil makbuzu düzenlenir. Makbuz yine dijital ortamda saklanır, iletilir ve GİB’e raporlanır.

  • Birinci ve ikinci sınıf tüccarlar ile kazancı basit usulde tespit edilenlerle, defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilerin, gerçek usulde vergiye tabi olmayan çiftçilerden satın aldığı malların bedelini öderken iki nüsha halinde düzenlediği belgedir.
  • Matbu düzende nüshalardan birini alıcı imzalayıp satıcıya verir, diğer nüshayı ise satıcıya imzalatıp kendisi alır.
  • Müstahsil makbuzu, tüccar veya alıcı çiftçi nezdinde fatura yerine geçer.
  • e-Müstahsil makbuzu kullanan mükelleflerin e-fatura, e-arşiv veya e-defter kullanması zorunlu değildir. Ancak e-fatura uygulamasına geçmiş ve müstahsil makbuzu düzenleme zorunluluğu olanların, e-müstahsil makbuzuna da geçmesi gerekir.
  • e-Müstahsil makbuzu uygulamasına geçmek için mali | mühür veya e-imza sahibi olmak gerekiyor.

2020 veya sonraki yıllarda e-fatura uygulamasına geçen ve müstahsil makbuzu düzenleme zorunluluğu olan mükelleflerin, e-fatura uygulamasına geçiş süresi içinde e-müstahsil makbuzu uygulamasına da geçme zorunluluğu bulunuyor.

e-Müstahsil makbuzu uygulamasından GİB e-Fatura Portalı ile, entegrasyon yöntemi ile ya da Mikro Yazılım gibi bir özel entegratör ile faydalanabilirsiniz.

  • Maliyetleri azaltın: Arşivleme ve baskı maliyetlerini ortadan kaldırın, zamandan tasarruf sağlayın.
  • Belgelerinize hemen erişin: Verilerinizi senelerce güvenle saklayın, dilediğiniz belgeye dilediğiniz zaman kolayca erişin.
  • İşlemlerinizin güvenliğini artırın: İşlemlerinizi veri kaybı olmaksızın tamamen güvenli şekilde gerçekleştirin.
  • Çevreyi koruyun: e-Müstahsil makbuzu uygulaması ile kâğıt kullanımını azaltın, çevreyi koruyun.