i_Stock_1298932219_96771b6554

Mikro Yazılım yanınızda,
paranızın kontrolü daima sizde

Mikro Yazılım’ın Kira Damga Vergisi Hesaplama Aracı ve kira damga vergisi hesaplama programı ile 2022 damga vergisi hesaplamalarınızı yapabilirsiniz.

Whatsapp iletişim

GENEL BAKIŞ

Nakit akışınız kontrol altında

Mikro Yazılım'ın Kira Damga Vergisi Hesaplama Aracı kolayca damga vergisi hesaplayabilirsiniz.

Damga vergisini hesaplayın

Kefilsiz kira sözleşmeniz için 2022 damga vergisi hesaplamalarınızı yapabilirsiniz.

İlgili seneye göre damga vergisini ödeyin

İlgili sene için ne kadar damga vergisi vermeniz gerektiğini anında görebilir ve buna göre damga vergisi ödemesi yapabilirsiniz.

ÖZELLİKLER

Gelir gider takibi için ana ürünler

Mikro_Yazilim_Run_47b7de347d

Mikro Run

Mikro Yazılım’ın Kira Damga Vergisi Hesaplama Aracı ile ilgili yıla ait damga vergisini hesaplayıp ödeyebilirsiniz.

Bilgi Al

ÇÖZÜMLER

Ana ürünlerle birlikte alabileceğiniz ek çözümler

İşletmenize en uygun çözümü seçin, işinizi baştan sonra kolayca yönetin

Sıkça Sorulan Sorular

Yasal ve resmi işlemleri belgeleyen kağıtlardan alınan vergiye Damga Vergisi denir. Damga Vergisi, kağıda yazılıp imzalanır ve imza yerine işaret konularak düzenlenir. Bir konuda ispat amaçlı olarak ibraz edilen Damga Vergisi, elektronik veri olarak da hazırlanabilir. Damga Vergisi’nin alındığı kağıtlar kişiler arasında, kurumlar arasında ve kişilerle kurumlar arasında düzenlenebilir. Damga vergisi aylık olarak ödenir. Damga Vergisi Beyannamesi, izleyen ayın 23. günü verilir ve sonraki ayın 26. gününde ödenir.

Damga Vergisi’nin iki türü vardır. Damga vergisi hesaplama formülü, bu türlere göre farklılık gösterir. Maktu Damga Vergisi, kağıt üstündeki bedelden bağımsız olarak belirli bir TL karşılığı ödenir. Nisbi Damga Vergisi ise kağıt üzerindeki bedele her sene belirlenen tutar tablosundaki oranların uygulanması ile hesaplanır.

Peki kira sözleşmesi damga vergisi oranı nedir? Kira sözleşmelerinden alınan tutar, kefil türüne ve brüt (stopaj ya da KDV dahil) kira tutarına göre değişir. 2022 senesi için tahsil edilen kira damga vergisi oranları şöyledir:

  • Kefilsiz sözleşmelerden alınan Damga Vergisi oranı: Binde 1,89
  • Adi kefilli olan sözleşmelerden alınan Damga Vergisi oranı: Binde 11,37
  • Müteselsil kefil sahibi olan sözleşmelerden alınan Damga Vergisi oranı: Binde 9,48

2022 yılı için alınabilecek en yüksek tutar 4.814.234 TL’dir.

Damga Vergisi hesaplama aracı ve kira damga vergisi hesaplama programı ile 2022 Damga Vergisi Hesaplamalarınızı yapabilirsiniz. Bu programlara tarife yılını girip kağıt türünü “kefilsiz kira sözleşmesi” olarak seçer bir de brüt tutarı girerseniz hesaplamanızı zahmetsizce yapabilir, ilgili sene için ne kadar damga vergisi vermeniz gerektiğini anında görebilir ve buna göre damga vergisi ödemesi yapabilirsiniz.