Kira Beyannamesi Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Genel 2dk
Genel

Kira gelirini beyan eden kira beyannamesi nedir, nasıl hazırlanır ve nasıl beyan edilir? Bu yazıda kira beyannamesi ile ilgili sorularınızı cevaplıyoruz.

Kira Gelir Vergisi Nedir?

Mesken veya mülkünden belli sınırların üzerinde konut veya iş yeri kira geliri elde eden mükelleflerin devlete ödediği vergi türüne kira gelir vergisi denir.
Kira geliri kazananların, kira gelir vergilerini ilişikte oldukları vergi dairesine, kira gelir beyannamesi düzenleyerek veya hazır beyan formlarını kullanarak beyan etmesi gerekiyor.

Kira Gelir Vergisi Beyannamesi Nedir?

Belli bir miktarı aşan konut kira geliri veya iş yeri kira geliri olan mülk sahiplerinin, yılın ilk aylarında bu geliri beyan etmek için düzenledikleri beyannameye kira gelir vergisi beyannamesi denir.
Kira gelir vergisi beyannamesi ile bu gelirin bildirimi yapılır.

Kira Beyannamesi Nasıl Hazırlanır?

Peki ev sahipleri kira gelirlerini nasıl beyan eder? Mülkünü kiraya verenler, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) web sitesi ile gelirlerini kolayca beyan edebilir.
Buna mukabil vergi mükellefleri ikametgahlarının bulunduğu yerdeki vergi dairesine giderek de beyan işlemini gerçekleştirebilir.
Kira beyannamesini vermenin bir başka yöntemi ise 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu sayesinde elektronik beyanname gönderme yetkisine sahip olan aracı meslek gruplarından yani serbest muhasebeci ve yeminli muhasebecilerden faydalanmaktır.

Kira Gelir Beyannamesi Nasıl ve Ne Zaman Verilir? -

Kira geliri her sene belli zaman aralıklarında beyan edilir. Örneğin, mülkünü 2020’de kiraya verip aynı yıl kira geliri kazananlar beyannamelerini 30 Nisan 2021’e dek yaptılar.
Ayrıca beyanname verenler Mart ve Temmuz aylarında da gelir vergisi ödüyorlar.

Kimler Kira Gelir vergisi veriyor?

2021 senesi için kira gelir vergisi vermenin minimum tutarı 7.000 TL. Yani 2021’de mülkünü kiralayarak 7.000 TL’yi aşan gelir elde edenler 2022’de beyanname verip ödeme yapacaklar. Kira gelir vergisinin hesaplanmasında birçok farklı parametre vardır. Bu hesaplama GİB tarafından yapılır.

Kira Gelir Vergisinde Muafiyet Mümkün Mü?

Peki kimler kira gelir vergisi ödemez? Şayet kira geliriniz, 2021 senesi için belirlenen sınırların altında ise yani konutta yıllık 7.000 TL, iş yerinde yıllık 53.000 TL’nin altında bir kazanca sahipseniz kira gelir vergisinden de muaf olursunuz.