Dijital sözleşme nedir?

Genel İş Yönetimi 2dk
Genel İş Yönetimi

Dijital Sözleşme Nedir?

İnternet üzerinde yürütülen ve elektronik olarak imzalanan sözleşmelere dijital sözleşme adı verilir. Dijital sözleşmeler, farkında olmasak bile günlük hayatımızda sıkça bulunur. Bir dijital sözleşme örneği olarak bir müşterinin Uber şirketinin hüküm ve koşullarını kabul ederek varış noktasında ödeme yapmasını kabul etmesi bir dijital sözleşmedir. Dijital sözleşme nedir diye merak ediyorsanız, bu yazımızda konu hakkında pek çok bilgi edinebileceksiniz.

Dijital anlaşmaların birçoğunda birbirlerini tanımayan iki taraf yer alır. Bu nedenle, iki tarafında taahhütlerini yerine getirebilmesi amacı ile dijital sözleşmeler doğmuştur. Büyük firmaların sıkça kullandığı dijital sözleşmeler, sözleşme şartlarının güvenilir bir şekilde uygulanmasını sağlıyor. Dijital sözleşmeler sayesinde bir kullanıcı ve bir şirket arasında bile anlaşmalar yapılabiliyor.

Dijital Sözleşme Uygulanma Alanları Nelerdir?

Günümüzde, dijital sözleşme birçok alanda uygulanır. Bu alanlar arasında mal satımı, dijital ürün satımı gibi hizmetin olduğu her alan dahildir. Örnek vermek gerekirse, kitap, oyuncak gibi fiziki birçok malın yanı sıra dijital hizmetler için de dijital sözleşmeler uygulanır. Dijital sözleşmeler ise adından da anlaşılabileceği gibi dijital ortamlarda oluşur.

Dijital Sözleşme Nasıl Yapılır?

Birçok kullanıcı dijital sözleşme nasıl yapılır sorusunun cevabını merak ediyor. Bu noktada, söz konusu sözleşmelerin ifası olduğunda ise kurye ya da posta gibi yöntemlere başvurulmakta. Eğer dijital bir ürün söz konusu ise bu noktada sözleşmenin kuruluşu ve ifası dijital ortamdan gerçekleştiriliyor. Bu sözleşmeler aynı zamanda internet veri bankası sözleşmeleri olarak da bilinmektedir. İnternet veri bankası aracılığı ile

  • Yazılım
  • Müzik eserleri
  • Filmler
  • Makaleler
  • Kitap
    gibi ürünler veri bankasından alınarak alıcı kişinin bilgisayarına yüklenebiliyor.

Dijital Sözleşme Örneği

Yazının başlarında da belirtildiği gibi, aslında dijital sözleşmeler hayatımızın pek çok alanında mevcut. Dijital ortamlardan indirdiğimiz dosyalar içerisinde yer alan kullanıcı sözleşmeleri de bu dijital sözleşmelere birer örnek olarak kabul edilebilir. Aynı zamanda, internet üzerinden satın aldığınız hizmetler için kabul ettiğiniz sözleşmeler de birer dijital sözleşme örneği sayılacaktır. Bu noktada, iki taraf arasında taahhütnamelerin sağlanması açısından dijital sözleşmelerin önemli olduğunu söylemek mümkündür.


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.