e-Fatura Kullanan e-Defter de Kullanmak Zorunda mıdır?

E-Dönüşüm Hukuk ve Vergi KOBİ 1dk
E-Dönüşüm Hukuk ve Vergi KOBİ

e-Fatura mükellefiyseniz e-Defter uygulamasına da geçmek zorunda mısınız? Peki e-Fatura uygulamasına zorunlu olmadığınız halde geçtiyseniz e-Defter uygulamasına da geçmeli misiniz? Sorularınızı bu yazıda cevaplıyoruz.

e-Defter Nedir?

Ticaret yapıyorsanız şirketinizle ilgili tutmakla yükümlü olduğunuz belli başlı ticari defterler bulunur. İşletmenizi kurduğunuz günden kapatacağınız güne kadar tutmak zorunda olduğunuz bu defterler, işletmenizin mali durumunu, borç ve alacak ilişkilerini içerir.
İşletme tipine göre belirlenen bu defterler, elektronik kayıtlar bütünü şeklinde dijital olarak da tutulabilir. Elektronik olarak tutulan ticari defterlere, e-Defter denir.

e-Fatura Nedir?

e-Fatura; veri format ve standardı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirlenen, gönderim ve arşivleme gibi tüm işlemleri dijital ortamda gerçekleşen elektronik belgedir.

e-Defter ve e-Fatura Kullanımı Arasındaki Bağlantı Nasıldır?

e-Defter geçiş ve e-Defter uygulama kullanma durumları ile ilgili bazı genel durumları ve soruların cevaplarını burada bulabilirsiniz:

e-Fatura Kullanmadan e-Defter Kullanabilir misiniz?

Evet. e-Fatura kullanıcısı olmasanız bile e-Defter uygulamasından yararlanabilirsiniz.

e-Fatura Kullanmak Zorundasınız, e-Defter de mi Kullanmalısınız?

Evet. Eğer işletmeniz, ilgili kanunda belirtilen şartları sağladığı için e-Fatura’ya geçmek zorunda ise e-Defter uygulaması da kullanılması zorunlu oluyor.

Gönüllü e-Fatura Geçişinde e-Defter Zorunlu mu?

Hayır. Eğer işletmenizin e-Faturaya geçiş zorunluluğu yoksa e-Defter kullanmak zorunda değilsiniz.

e-Defter Uygulamasından Çıkış Nasıldır?

e-Fatura ve e-Defter uygulamalarına kendi isteğinizle geçtiyseniz e-Fatura kullanmaya devam edip e-Defter uygulamasından çıkabilir misiniz? Evet! GİB’e yazılı başvuruda bulunarak uygun görülmesi durumunda e-Defter uygulamasından çıkabilirsiniz.