e-Fatura kullanan e-defter de kullanmak zorunda mı?

E-Dönüşüm Hukuk ve Vergi KOBİ 1dk
E-Dönüşüm Hukuk ve Vergi KOBİ

e-Fatura mükellefiyseniz e-defter uygulamasına da geçmek zorunda mısınız? Peki e-Fatura uygulamasına zorunlu olmadığınız halde geçtiyseniz e-Defter uygulamasına da geçmeli misiniz? Sorularınızı bu yazıda cevaplıyoruz.

e-Defter nedir?

Ticaret yapıyorsanız şirketinizle ilgili tutmakla yükümlü olduğunuz belli başlı ticari defterler bulunur. İşletmenizi kurduğunuz günden kapatacağınız güne kadar tutmak zorunda olduğunuz bu defterler, işletmenizin mali durumunu, borç ve alacak ilişkilerini içerir. İşletme tipine göre belirlenen bu defterler, elektronik kayıtlar bütünü olarak dijital olarak da tutulabilir. Elektronik olarak tutulan ticari defterlere, e-defter denir.

e-Defter sıkça sorulan sorular

e-Defter geçiş ve e-defter uygulama kullanma durumları ile ilgili bazı genel durumları ve soruların cevaplarını burada bulabilirsiniz:

e-Fatura kullanmadan e-defter kullanabilir misiniz?

Evet. E-Fatura kullanıcısı olmasanız bile e-defter uygulamasından yararlanabilirsiniz.

e-Fatura kullanmak zorundasınız. e-Defter de mi kullanmalısınız?

Evet. Eğer işletmeniz ilgili kanunda belirtilen şartları sağladığı için e-faturaya geçmek zorunda ise e-defter uygulaması da kullanılması zorunlu oluyor.

e-Fatura uygulamasına geçiş zorunluluğunuz olmadığı halde e-fatura kullanmak istiyorsunuz. e-Fatura kullanıcısı olunca e-defter uygulamasına da geçmek zorunda mısınız?

Hayır. Eğer işletmenizin e-faturaya geçiş zorunluluğu yoksa e-defter kullanmak zorunda değilsiniz.

e-Fatura ve e-defter uygulamalarına kendi isteğinizle geçtiyseniz e-Fatura kullanmaya devam edip e-defter uygulamasından çıkabilir misiniz?

Evet! GİB’e yazılı başvuruda bulunarak uygun görülmesi durumunda e-Defter uygulamasından çıkabilirsiniz.

e-Defter uygulamasına My e-Defter ile geçin

Bir e-Mikro hizmeti olan My E-Defter uygulaması ile GİB standartlarıyla hazırlanmış yevmiye defteri ve defter-i kebir evrakını dijital ortamdan GİB’e gönderip dosyalar halinde yasal olarak belirlenen süre boyunca güvenle saklayabilirsiniz. Tüzel kişiyseniz mali mühür ile, gerçek kişiyseniz elektronik imza ile GİB sayfasından Mikro e-Defter seçeneğini seçerek başvuruda bulunabilirsiniz:

https://uyg.edefter.gov.tr/edefterbasvuru/


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.