e-Ticaret Kargo Entegrasyonu Nedir? Neden Önemlidir?

E-Dönüşüm Girişimcilik e-Ticaret 2dk
E-Dönüşüm Girişimcilik e-Ticaret

e-Ticaret yaygınlaşması ile online alışveriş olanağı sunan web sitelerinin günde yüzlerce sipariş alması artık hiçbirimiz için yeni bir durum değil. Sipariş sayısının artması ile lojistik süreçlerin akıcılığı ve verimliliği de önemli bir konu haline geldi. Hazırlanan ürünlerin taşıma şirketlerine iletilmesi, alıcıların bu konuda bilgilendirilmesi gibi süreçleri de içeren lojistik operasyonlar hem uzun zaman alıyor hem de manuel olarak ilerlediğinde maddi hatalara yol açabiliyor. İşte bu aşamada devreye uçtan uca lojistik desteğini mümkün kılan bir entegrasyon giriyor.
Peki bu süreç içinde hangi aşamaları barındırıyor? Lojistik entegrasyona dair merak ettiklerinizi bu yazıda bulabilirsiniz.

Kargo Entegrasyonu Nedir?

e-Ticaret ile uğraşan mağazalar, aldıkları her sipariş için ayrı kargo barkodu ve kargo fişi hazırlar. Her gün onlarca, yüzlerce sipariş alan e-ticaret mağazaları için bu sürecin oldukça el oyalayıcı olduğunu söyleyebiliriz.
Fazlaca zaman ve iş yükü gerektiren lojistik operasyonlar, kargo entegrasyonu ile birkaç sistematik adımda çözülüp sonuca bağlanabilir. Kargo entegrasyonu ile gelen siparişlere otomatik olarak kargo fişi ve kargo barkod hazırlanır. Böylece satılan ürün, yalnızca dakikalar içinde gönderime hazırlanır. Aynı zamanda insan eliyle hazırlanan dokümanlarda oluşan olası maddi hatalar da en aza iner.
Lojistik entegrasyonu sayesinde kargo süreci, ürünün kargo şirketine otomatik olarak bildirilmesi ile başlayıp müşterinin ürünü teslim aldığında yine otomatik olarak bilgi alması ile sonuçlanır.

e-Ticarette Kargo Entegrasyonu Neden Önemli? -

e-Ticaret yapan biriyseniz, mağazanızdan yapılan alışverişlerde hızın ne kadar önemli olduğunu, ürün gönderimindeki süratin kullanıcının memnuniyeti için ne kadar önemli bir done sunduğunu çok iyi bilirsiniz.
Müşterileriniz, sizi değerlendirirken hizmetin bütününde hıza oldukça önem verir. Bu, mağaza puanınızı; mağaza puanınız da arama motorlarındaki sıralamanızı etkiler. Sonuç olarak yeni tüketicilere ulaşma şansınız ve güvenilirliğinizi de bu denklemde belirleyici hale getirir.
Online işletmeniz için kargo entegrasyonu yaparak siparişlerinizi doğru şekilde oluşturup hazırlama yüzdenizi artırırsınız. Böylece teslim sürecinin de kolay ve sistematik şekilde işlemesini sağlarsınız.

e-Ticaret Kargo Entegrasyonunun Avantajları Nelerdir?

Pazaryeri ve e-Ticaret sitenizdeki mağazalarınız için lojistik entegrasyonu yaparak;

  • Paketleme ve gönderim süreçlerinizi daha az efor ile gerçekleştirip enerjinizi işinizi büyütmeye ayırırsınız.
  • Kurduğunuz otomasyonla sipariş takibi ve teslimat süreçlerinize sürat kazandırıp ticarette hızlanırsınız.
  • Otomatik ilerleyen süreçler ile maliyetlerinizi azaltırsınız.

e-Ticaret Kargo Entegrasyonu Hangi Aşamaları İçerir?

Bu aşamaları şöyle sıralayabiliriz:

  • Kargo entegrasyonu otomatik kodlar ile gerçekleşir, öncelikle mağazaya gelen sipariş çekilir.
  • Çekilen siparişin kargo bilgileri alınır.
  • Bu bilgiler kargo firmasına iletilir.
  • Kargo barkodu oluşturulur.
  • Kargo entegrasyonunu sağlayan programın panelinde bir sipariş listesi yer alır. Bu listede ilgili kod görünür.
  • Barkodlu kargo fişinin çıktısı alınır, gönderi paketine yapıştırılır.
  • Anlaşmalı kargo şirketi paketi teslim alıp barkodu okutur, siparişe ait bir kargo takip kodu müşterinin e-posta adresine gönderilir.

Lojistik operasyonlarınızın güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için Mikro Yazılım lojistik sektörü için muhasebe çözümlerini kullanabilir, zaman ve işgücünden tasarruf edebilirsiniz.