Finansal Okuryazarlık Terimleri Nelerdir? Nasıl Öğrenilir?

Genel İş Yönetimi 3dk
Genel İş Yönetimi

Finansı doğru bir şekilde idare etmek sadece iş hayatında değil, aynı zamanda kişinin özel hayatında da oldukça önemlidir. Bütün detaylar yazımızda.

Finansal Okuryazarlık Nedir?

Her bireyin öğrenmesi gereken becerilerden birisi olan finansal okuryazarlık, kişinin parasını akıllıca ve etkili bir şekilde kullanmasını sağlar. Bu işlemleri gerçekleştirirken dünyada değişen ekonomi dengesini anlamayı ve yorumlamayı da beraberinde getirir.
Finansal okuryazarlık becerisine sahip olarak kişi, kendi hayatını devam ettirirken elde ettiği gelirleri doğru hamleler ile kullanacaktır. Bu noktada, gelirleri ve giderlerini hesaba katarak hayat standartlarını üst seviyelere çekecek ve yaşam koşullarını en üst düzeye taşıyacaktır.

Finansal okuryazarlık Kimler için Gereklidir?

Finansal okuryazarlık hakkında bilgi edinirken bunun için yüksek mali gelirlere sahip olmanız gerekmediğini bilmeniz gerekiyor. Geliriniz ne olursa olsun, finansal okuryazarlık konusunda yetkin değilseniz ekonomik açıdan alacağınız kararlarda zorluklar yaşayabilirsiniz.

Finansal Okuryazarlık Nasıl Öğrenilir?

Peki finansal okur yazarlık nasıl öğrenilir? Bu konunun cevabı oldukça basit.
Bu konu hakkında bir yetkinlik elde etmek istiyorsanız, finansal okuryazarlık eğitimi almanız gerekiyor. Geçmişe göre günümüzdeki online kursların daha fazla olduğunu düşünürsek, bir finansal okuryazar uzmanına ulaşmanız hiç de zor olmayacaktır.
Finansal okuryazarlık eğitimleri hakkında endişe etmenize gerek yok. Bu eğitimler, genel olarak herkese hitap eden eğitimlerdir. Kısacası, finansal okuryazarlık eğitimlerine katılmak için daha önceden bir finansal bilgi birikimine sahip olmanız gerekmez. Mikro Yazılım güvencesiyle finansal okuryazarlık hakkında bilgi sahibi olmak için Mikro Buluo bünyesinde yer alan farklı eğitimlere göz atabilirsiniz.
Finansal okuryazarlık konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız, eğitimlerin yanı sıra bu konu hakkında yazılmış kitapları da okuyabilirsiniz.

Finansal okuryazarlık Eğitimleri Neleri Kapsar?

Alacağınız eğitimlerde genel olarak aşağıda yer alan konular hakkında bilgi sahibi olursunuz:

 • Finansal okuryazarlık
 • Finansal plan
 • Para yönetimi
 • Bütçe planlaması
 • Finansal tabloları okuma
 • Analiz yapabilme yetkinliği
 • Risk yönetimleri
 • Borç kavramları

Finansal Okuryazarlık Bilmenin Avantajları Nelerdir?

Günümüzde pek çok insan farklı ekonomik koşullara sahiptir. Bu kişilerinde hayattan beklentileri de farklıdır.
Ancak, finansal konular söz konusu olduğunda her bireyin doğru kararlar alması gerekir. Bu kararlar sayesinde kişi hayat standartlarını yükseltebilir. Tüm bunları gerçekleştirmek ise finansal okuryazarlık becerisinden geçiyor. Finansal okuryazarlık avantajları arasında ise şunlar yer alıyor:

 • Gelirlerinizi ve giderlerinizi başarılı bir şekilde yönetebilmek ve gelirlerinizi arttırmak.
 • Kendi şartlarınıza en uygun finansal hedefi belirlemek, bu hedefe yönelik adımlar atmak.
 • Finans ve ekonomi alanındaki uzman görüşlerini anlayabilmek ve yorumlayabilmek.
 • Finans konusunda edindiğiniz bilgiler ile çevrenizdeki kişilere finansal açıdan fikirler verebilmek.

Kısacası, finansal okuryazarlık hakkında sahip olacağınız bilgiler hem sizin için hem de çevrenizdeki kişiler için oldukça avantajlı olacaktır.

Finansal Okuryazarlık Terimleri Nelerdir?

Finansal okuryazarlık kavramı ile ilgileniyorsanız, bu noktada bilmeniz gereken bazı terimler yer alıyor. Bu kavramlar ise şöyle:

Bütçe

Karşınıza çıkacak en yaygın kavramlardan birisi bütçedir. Bütçe, gelir ve giderlerin gelecek için planlama işlemidir.
Bütçeleme yaparak finansal olarak ipleri elinizde tutabilirsiniz.

 • Birikim: Günlük veya aylık olarak elde edilen kazancın çeşitli yöntemler ile saklanmasına birikim adı verilir. Yatırım detaylarına hakim olarak doğru bir birikim yapabilirsiniz.
  Örneğin, hangi döviz kurunu tercih etmeniz birikim açısından daha doğru olacaktır? Bu sorunun cevabını öğrenmek için finansal okuryazarlık seviyenizin iyi olması gerekecektir.

Bankacılık

Adından da anlaşılabileceği gibi, banka hesaplarınızın doğru bir şekilde yönetilmesi bankacılık adı altında değerlendirilir.

Borç Yönetimi

Borç oluşturma konusundaki fırsatları doğru kararlar vererek yönetmektir.

Tasarruf

Finansal okuryazarlık konuları arasında en önemlilerinden birisi tasarruftur.
Giderlerinizi doğru yöntemler ile azaltmak bu konuda önemli faktörlerden birisidir.