GEKSİS Nedir? GEKSİS'i Kimler Kullanır?

Genel İş Yönetimi 2dk
Genel İş Yönetimi

GEKSİS nedir? Hangi mükellefler GEKSİS’i kullanmak zorunda? İşte GEKSİS’e dair merak ettiğiniz tüm ayrıntılar…

GEKSİS Nedir?

GEKSİS; Gelir ve Kurumlar Vergisi Standart İade Sistemi ifadesinin kısaltılmış versiyonu olan bir online kontrol sistemidir. GEKSİS, gelir vergisi ve kurumlar vergisi iade işlemlerine asgari bir standart getirilmesini amaçlar. Yurt genelinde uygulama birliği sağlar.

GEKSİS Ne İşe Yarar?

GEKSİS, mükelleflerin elektronik ortamda gönderdiği bilgi ve belgeleri baz alarak gelir ve kurumlar vergisi iadelerine yönelik kontrol ve analizler yapar.
Bu kontrol ve analizlerin sonucunu yine elektronik ortamda özet bir rapora dönüştürür ve iadeyi yapan birim ile mükellefe sunar. GEKSİS ile iade işlemlerine gelen standart ve uygulama birliği haricinde gelir ve kurumlar vergisi iade işlemleri de hız kazanır.

GEKSİS Nasıl Kullanılır?

GEKSİS ile mükelleflerin elektronik ortamda gönderdikleri bilgi ve belgeler esas alınarak Gelir ve Kurumlar Vergisi iadelerine yönelik kontrol ve analizler elektronik ortamda yapılarak özet bir rapor halinde iadeyi yapan birime ve mükellefe sunulmaktadır.

Kimler GEKSİS Kullanır?

99 Seri numaralı Gelir Vergisi Sirküleri, gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin 2015 ve izleyen vergilendirme dönemlerine yönelik iade taleplerini Gelir ve Kurumlar Vergisi Standart İade Sistemini (GEKSİS) kullanarak yapmaları gerektiğini söyler.
Buna göre GEKSİS kapsamına giren mükellefler şunlardır:

  • İade talebinde bulunan kurumlar vergisi mükellefleri, yani 0010 kodu ile beyanname verenler
  • İade talebinde bulunan Gelir Vergisi mükellefleri, yani 0001 kodundan beyanname verenler

GEKSİS Kapsamına Girmeyen Mükellefler Kimlerdir?

Beyannamesini elektronik ortamda verme zorunluluğu olmayan mükelleflerin iade talebinde GEKSİS sistemini kullanması mecburi değildir. Yani GEKSİS kapsamına girmeyen mükellefler şunlardır:
Kazançları yalnızca GMSİ -MSİ-Diğer Kazanç ve İratlar-Ücret olan mükellefler, yani 0012 kodundan beyanname verenler

GEKSİS’e Nasıl Girilir?

GEKSİS’e https://intvrg.gib.gov.tr/ linkindeki İnternet Vergi Dairesi web sitesinden giriş yapılabilir.
Sisteme girdikten sonra “Diğer Dilekçe ve Talepler” / “Gelir/Kurumlar Vergisi İade Talebi Girişi (GEKSİS)” adımları izlenir. Eski İnternet Vergi Dairesi’nden GEKSİS girişi yapılamaz.

GEKSİS Hangi Dönem İade Taleplerinde Kullanılır? -

GEKSİS, 2015 ve sonraki vergilendirme dönemlerinde kullanılır. 2015 vergilendirme dönemi öncesinde gerçekleşmiş iade hakkı doğuran işlemlere yönelik iade taleplerinde, düzenleme öncesindeki uygulama geçerli olur.

GEKSİS İade Talebi Girişinde Hangi Bilgiler Girilir?

Yalnızca geçici vergiden doğan iadelerde Dönem Tipi, Dönemi, İade Türü girişleri yapılmalıdır. Kesinti yoluyla ödenen vergilerden doğan iadeler için ise Dönem Tipi, Dönemi, İade Türü girişleri de yapılır. Nakden iade talebinde ise teminat bilgisi ve YMM bilgisi girilir.