İyi Bir Nakliye Programında Bulunması Gereken 7 Özellik

Genel 3dk
Genel

Eğer taşımacılık hizmetleri verdiğiniz bir işletmeniz varsa, nakliye sırasında size hız kazandıracak pratik bir nakliyat programıyla iş süreçlerinizi optimize edebilirsiniz.
Nakliye programları neden önemlidir ve hangi özellikleri barındırmalıdır? Detaylar yazımızda.

Nakliye Programı Nedir?

Nakliye programları, kısaca firmaların nakliye bilgilerini tüm detaylarıyla kayıt altına alıp saklayabileceği ve taşıma süreçlerini optimize edebileceği yazılımlardır.

Nakliye Programı Ne İşe Yarar?

Nakliye programları ile satıştan muhasebeye, üretimden personel yönetimi ve müşteri ilişkilerine kadar işletmenizi oluşturan pek çok fonksiyonu entegre bir bilgi sistemi içinde bütünleşik olarak takip edebilirsiniz.
Nakliye programlarıyla rota planlaması, araç takibi, teslimat takibi ve taşımayı ilgilendiren pek çok konuyu daha kolay takip edebilir; bunun sonucu olarak nakliyat süreçlerinizi daha etkin şekilde yönetilebilir hale getirebilirsiniz.
Nakliye sektöründe hizmet veriyorsanız kurumsal kaynaklarınızı etkin biçimde planlayabilmeniz önemlidir. Pratik ve bütünleşik bir nakliye yönetimi programı kullanarak ve iş süreçlerinizi optimize hale getirerek verimliliğinizi artırabilirsiniz.

İyi Bir Nakliye Programı ile Neler Yapabilirsiniz?

İşte bir nakliye programıyla yapabileceklerinizden bazıları:

  • Nakliye yönetimi: Nakliye programları, sevkiyatların yönetimini kolaylaştırır. Siparişlerin alınması, envanterin takibi, rota planlaması, teslimat süreçlerinin izlenmesi gibi görevleri otomatikleştirir.
  • Rota optimizasyonu: Nakliye programları, teslimat noktalarının en etkili rotalarla planlanmasını sağlar. Coğrafi bilgilere dayalı olarak en kısa ve en hızlı yolları hesaplayabilir, trafik durumunu göz önünde bulundurabilir ve yakıt tasarrufu sağlayabilir.
  • Sipariş takibi: Müşterilerin siparişlerini gerçek zamanlı olarak takip etmelerine olanak tanır. Nakliye programı, müşterilere teslimat sürecini izlemek için bir izleme numarası veya bağlantı sağlar.
  • Depo yönetimi: Nakliye programları, depo operasyonlarını optimize etmek için kullanılabilir. Stok takibi, envanter yönetimi, sipariş hazırlama süreçleri gibi depo faaliyetlerini izleyebilir ve koordine edebilir.
  • Faturalama ve maliyet hesaplama: Nakliye programları, nakliye maliyetlerini hesaplamak ve faturalama süreçlerini yönetmek için kullanılabilir. Fatura oluşturma, fiyatlandırma politikalarını uygulama ve maliyet analizi gibi işlemleri kolaylaylaştırır.
  • Entegrasyonlar: İyi bir nakliye programı, diğer işletme sistemleriyle entegre edilebilir. Örneğin, müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) sistemleri, finansal sistemler, e-ticaret platformları gibi sistemlerle entegrasyon sağlayarak veri paylaşımını kolaylaştırabilir.

İyi Bir Nakliye Programında Olması Gereken Özellikler

Bir nakliye programı seçerken programdan maximum verim alacağınızdan emin olmanız önemlidir. Bu nedenle iyi bir nakliye programında ne gibi özelliklerin bulunması gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz.
İşte iyi bir nakliye programının olmazsa olmaz 7 özelliği:

1. Araç ve Şoför Bilgilerini Kaydeder


Nakliye programına taşımayı yapacak araçlara dair araç tipi, cinsi, marka ve modeli, çalışma bölgesi, plakası gibi bilgileri kaydedebilirsiniz. Aynı zamanda aracın şoförünü de tüm iletişim ve ehliyet bilgileriyle sisteme tanıtabilirsiniz.

2. Belgeleri Kayıt Altına Alır


Nakliyet sürecinizde gerekli bütün belgeleri nakliye programları aracılığıyla kayıt altına alabilirsiniz. Örneğin ehliyet, poliçe, ruhsat ve ikametgah gibi gerekli belgelerin kaydını ve takibini sağlayabilirsiniz.

3. Müşteri ve Firma Bilgilerini Tanımlar


Nakliye programları; müşteriye dair genel bilgileri, iletişim datasını, evrak ve sözleşme bilgilerini, fatura detaylarını, yükleme şeklini, yükleme yeri ve tarihini sisteme kaydetmenizi sağlar. Böylece tedarik edeceğiniz aracı ayarlayıp operasyonu daha iyi yönetebilirsiniz.

4. Yol Bilgilerini Tanımlar


Nakliyenin nereden nereye yapılacağına dair tüm lokasyon bilgilerini programa girebilir, ülkesel, bölgesel ve il bazında yer tanımı yapabilirsiniz.

5. Giderleri Kaydeder


Nakliye programları sayesinde taşıma sırasında oluşan masrafları tanımlayıp yaptığınız harcamaları kolayca kaydedebilirsiniz.

6. Araç Hareketlerini Kaydeder


İyi bir nakliye programı; araçların sefer hareketlerini, durdukları ve teslimat yaptıkları noktaları, seferi biten araçları, faturası kesilen ve kesilmeyen projeleri ve detaylı olarak tüm nakliye hareketlerini kaydetmenizi sağlar.

7. Detaylı Raporlar Sunar


Ödeme listesi, teslimat, kar-zarar ve operasyon personeli analizi gibi konularda detaylı raporlar üreterek kaydettiği verileri anlamlı bilgilere dönüştürür.


Mikro Yazılım’ın lojistik sektörü için muhasebe çözümlerini hemen keşfedin!