MERSİS No Nedir, Ne İşe Yarar?

Genel Hukuk ve Vergi KOBİ İş Yönetimi 3dk
Genel Hukuk ve Vergi KOBİ İş Yönetimi

Bu yazıda, ticaretle uğraşanların aşina olduğu bir terim olan MERSİS ve MERSİS no ile ilgili bilgilerimizi aktaracağız. Şirket kurma adımlarıyla yakından ilgili olan MERSİS, tüm işletmeler için oldukça önem taşır.
İşte MERSİS ve MERSİS no ile ilgili bilinmesi gereken detaylar!

MERSİS Nedir?

MERSİS, Türkiye’de e-Dönüşüm kapsamında şirketlerin ticaret sicil kayıtlarını dijitalleştirmek amacıyla hayata geçirilen kamusal sistemlerden biridir.
Tam açılımı Merkezi Sicil Kayıt Sistemi olan MERSİS, ticaret yapan şirketlerin verilerinin toplandığı havuzdur. MERSİS, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenir. Bir nevi sorgu sistemi ve havuzu olan MERSİS, paylaşıma açıktır.

MERSİS ile Hangi İşlemler Yapılabilir?

MERSİS, pek çok ticari işlem için önemli ve gereklidir. MERSİS üzerinden yapılabilecek bazı işlemler şunlar:

 • İşletme Kaydı: MERSİS üzerinden bir işletme kaydı oluşturabilirsiniz. İşletmenizin tüm resmi bilgilerini girerek, sistemden MERSİS numarası alabilirsiniz.
 • Ticaret Sicil İşlemleri: İşletmenizin ticaret siciliyle ilgili işlemleri MERSİS üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, ticaret sicili kaydı oluşturabilir, ticaret unvanı değişikliği yapabilir, ticaret sicil kaydınızı güncelleyebilirsiniz.
 • Vergi Beyannamesi Verme: MERSİS, işletmelerin vergi beyannamelerini elektronik olarak göndermelerini sağlar. Vergi beyannamelerinizi MERSİS üzerinden doldurabilir ve gönderebilirsiniz.
 • Faaliyet Konusu Değişikliği: İşletmenizin faaliyet konusuyla ilgili değişiklik yapmak isterseniz, MERSİS üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
 • İşletme Sahipliği Değişikliği: İşletme sahibinin değişmesi durumunda, MERSİS üzerinden işletme sahipliği değişikliği bildirimini yapabilirsiniz.
 • Şube Açma ve Kapama: İşletmenizin şube açma veya kapama işlemlerini MERSİS üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Yeni bir şube açmak veya mevcut bir şubeyi kapatmak için gerekli bildirimleri yapabilirsiniz.
 • Yetki Devri: İşletmenizin yönetim yetkisini başka bir kişi veya kuruma devretmek isterseniz, MERSİS üzerinden yetki devri işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

MERSİS No Nedir?

MERSİS No (Merkezi Sicil Kayıt Sistemi Numarası), Türkiye’deki işletmelere özgü bir kimlik numarasıdır. MERSİS No, her işletmenin sicil kayıtlarında kullanılan benzersiz bir numaradır.
MERSİS No, işletmenin kaydını tutan Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’nde yer alan bilgilerin bir parçasıdır. Bu numara, işletmenin kimlik ve sicil bilgilerini, vergi kayıtlarını, ticaret unvanını, faaliyet konusunu ve diğer önemli bilgileri içeren veritabanında izlemek için kullanılır.
MERSİS no, şahsa ait şirketlerde TC kimlik numarasıyla başlar.
Limited ve Anonim şirketlerde ise MERSİS numarasının başında 0 rakamını görürüz.

MERSİS No Kaç Hanelidir?


MERSİS No, 16 haneli bir numaradır. Yukarıda belirtildiği gibi numaranın biçimi şirket türlerine göre değişiklik gösterebilir fakat bütün MERSİS numaraları 16 haneli olmak zorundadır.

Geçici MERSİS No Nedir?


Yukarıda sözü edilen şirketler haricindeki tüm MERSİS numaraları geçici olarak adlandırılır. Geçici MERSİS numaraları standart biçimde değildir ve random rakamlardan meydana gelir. Bu durumda Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne başvurularak asli MERSİS numarası alınmalıdır.

MERSİS No Nerede Yazar?

MERSİS Numarası, işletmenin resmi belgelerinde yer alır. İşletmenizin kayıtlı olduğu kurumlarla iletişimde olduğunuzda veya resmi işlemler gerçekleştirdiğinizde bu numarayı bulabilirsiniz. MERSİS numarası ile karşılaşabileceğiniz bazı belgelere örnekler şunlar:

 • İşletmenin ticaret sicil kaydı yapıldığında veya değişiklikler olduğunda Ticaret Sicil Gazetesi’nde MERSİS Numarası yayımlanır.
 • Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından düzenlenen işletme kayıt belgeleri ve ticaret sicil tasdiknamesinde MERSİS Numarası yer alır.
 • İşletmenin vergi kaydı ile ilgili belgelerde MERSİS Numarası yer alır. Bunlar arasında vergi levhası, vergi beyannameleri ve diğer vergi işlemleri için düzenlenen belgeler bulunabilir.

MERSİS No Ne İşe Yarar?

MERSİS, yani Merkezi Sicil Kayıt Sistemi, şirketlerin yaptığı işlemleri elektronik bir havuzda toplamaya ve denetlemeye yarar. MERSİS, işletmelerin kamu kurumlarıyla etkileşimini kolaylaştırır ve işletmelerin resmi prosedürleri daha hızlı ve daha verimli bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olur.
MERSİS numarası, vergi beyannamesi vermek, ticari faaliyetlerde bulunmak, işletme açmak, işletme değişikliklerini bildirmek ve diğer resmi işlemler için kullanılır. Ayrıca işletmelerin faaliyetlerini izlemek ve kayıtlarını dijital olarak tutmak için faydalıdır.

MERSİS No Nasıl Öğrenilir?

MERSİS numarasını öğrenmek için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • MERSİS sistemine kayıt olun ve daha sonra kayıt bilgilerinizle giriş yapın.
 • Başvurular sekmesinden “kuruluş başlat” seçeneğini seçin.
 • Firmanızın türünüzü seçerek gerekli tüm bilgileri doldurun.
 • Yönlendirmeleri izleyerek bağlı olduğunuz Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne başvurunuzu tamamlayın.
 • Bu işlemlerin ardından 16 haneli MERSİS numarası temin edilebilir.

İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.