Network Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?

Genel KOBİ Satış ve Pazarlama 3dk
Genel KOBİ Satış ve Pazarlama

Bu yazıda, kişinin doğrudan kendi emeği ile doğru orantıda gelir sağlamasına fırsat tanıyan network marketing, yani ağ pazarlamasını anlattık.

Network Marketing Nedir?

Network marketing, doğrudan satışın geliştirilmiş bir türü olarak karşımıza çıkar. Ağ pazarlaması olarak dilimize çevrilen bu kavram, kişinin doğrudan kendi emeği ile doğru orantıda gelir sağlamasına fırsat tanır.
Günümüzde network marketingin bu kadar popüler olmasının nedeni ise bir takımda yer alan bireylerin hepsine eşit fırsatlar sunmasıdır. Ayrıca, başlamak için bilgi ve tecrübe gerektirmemesi, çalışma saatlerinin kişi tarafından belirtilmesi gibi durumlar da network marketing sisteminin popülerleşmesinde önemli olan konulardır.

Neden Network Marketing?

Network marketingin her geçen gün yaygınlaştığını düşünürsek, bu sistemin başarılı bir sistem olduğunu söylemek doğru olacaktır. Peki neden network marketing? Bu sistem neden başarılı?
Öncelikle, network marketingin kişilere sunduğu esnek çalışma saatleri ve sistem içerinde sürekli olarak bir akışın yer alması, bu sistemin başarılı olmasındaki en büyük etkenlerden birisidir. Ülkemizde de pek çok kadına iş imkanı sağlayan network marketing firmaları, kendi ağlarında yer alan kişilerin motivasyonlarını da bu şekilde sağlar.
Network marketing sisteminin başarılı olmasındaki bir diğer neden ise ürünü kullanan ve memnun kalan gerçek kişiler ile doğrudan görüşüyor olmaktır. Örnek vermek gerekirse; makyaj malzemesi alacak bir kişisiniz ve ürünü size satan kişi o günkü makyajını satın almak istediğiniz ürün ile yaptığını söylüyor. Ürünü uzun süredir kullandığını ve memnun kaldığını söyleyen kişi aynı zamanda sizinle birebir olarak da ilgileniyor. Sizinle özel olarak ilgilenen ve detaylı bir şekilde ürünün tanıtımını yapan kişi, ürünü kullandıktan sonraki deneyimini de size aktardığında söz konusu ürünü satın almamanız oldukça düşük bir ihtimaldir. Bu örnekte olduğu gibi, network marketing başarıyı böyle durumlarla sağlar.

Network Marketing Nasıl Yapılır?

Network marketing nedir sorusunun cevabını verdikten sonra network marketing nasıl yapılır sorusuna geçelim. İlk olarak, başarılı bir network marketing kurmak için öncelikle ilgili şirkete kayıt oluşturmak gerekir. Bu noktada amacınız network marketingi olabildiğince daha faydalı bir hale getirmektir.
Kısacası, bu sistemden yararlanmak için sistemin kullanıcılara sunduğu faydaları en iyi şekilde anlamak gerekir.
Network marketing yapmak için uygulamanız gereken adımlar ise aşağıda yer aldığı gibidir:

 • Paralı reklamlar kullanılarak yüksek trafik elde etmek
 • Etkili bir satış stratejisi geliştirerek satış sürecini yönetmek
 • Müşteri ilişkileri sistemi yani CRM geliştirerek potansiyel müşterileriniz ile olan etkileşiminizi yönetmek

Network Marketing Nasıl Çalışır?

Network marketingin nasıl çalışma prensibi tavsiye mantığına dayalıdır. Kullanıcı bir ürünü alır, ürünü kullandıktan sonra başka kişilere de tavsiye eder. Kullanıcı tarafından yapılan bu tavsiye, birçok reklam modelinden etkilidir.
Doğrudan satışta gerçekleştirilen satış ya da ürünlerin yüz yüze evlerde veya ofislerde satışçı tarafından bilgilendirerek yapılan satış türü sınıfına girer. Bu durumda ise satışçı bu işlem üzerinden kazanç sağlamaktadır. Bu işlemin bir iler seviyesi olan network marketinde satışçı hem bireysel olarak sattığı ürünler üzerinden hem de satışçının ekibinden gelen satışlardan kazanç sağlar.

Başarılı Network Marketing Şirketleri Hangileridir?

Günümüzde network marketing şirketlerinin her geçen yıl arttığını söylemek mümkün. En başarılı ve hızlı şekilde büyüyen network marketing şirketlerine örnek vermek gerekirse;

 • Amway
 • Avon
 • Oriflame
 • Herbalife
 • Vorwerk
 • Nu Skin
 • Mary Kay
 • Tupperware
 • Natura

Ülkemizde ise ilk olarak ön yargı ile yaklaşılan network marketing sisteminin günümüzde ise milyonlarca üyesi bulunur.


Etkin bir pazarlama ve satış yönetimi için aradığınız çözüm Mikro Yazılım’da.