Pazaryeri Entegrasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

E-Dönüşüm Genel Girişimcilik Satış ve Pazarlama 3dk
E-Dönüşüm Genel Girişimcilik Satış ve Pazarlama

Bugün işlerimizin çoğunu interneti kullanarak yapıyor, ihtiyaçlarımızı, ister ürün ister hizmet olsun dijital dükkanlardan satın almayı tercih ediyoruz.
Buna mukabil girişimciler ve iş sahipleri de fiziksel olarak mağaza açmak yerine daha pratik ve uygun maliyetli olduğu için online mağazalar kurmaya başladı. Online mağazalar hem müşterilerin aradıkları ürün ve hizmete kolayca ulaşmasını sağlıyor, hem onları daha çok çeşit ve fiyat alternatifi ile buluşturuyor, hem de geliştirilen yazılımlar sayesinde satıcılar için dijital operasyonların hızlıca ve sorunsuz gerçekleşmesine olanak sunuyor.

Pazaryeri Nedir?

Pazaryeri, alıcı ve satıcıların dijital olarak bir araya geldiği, ürün ve hizmet listelemesi ile birlikte alım satımın yapıldığı, tüm ödeme aşamaları ve operasyonları pratik hale getirilmiş bir platform ve bir e-ticaret modelidir.
Pazaryeri sözcüğünün İngilizcesi “marketplace”dir. Pazaryerleri, bildiğimiz fiziksel pazarlar gibi fonksiyon kazanmıştır, üretici ve tüccarların pazarda dijital tezgahlar ve dijital dükkanlar açmasını ve böylece ürün ve hizmetlerini satışa koymasını sağlar.
Gerçek pazardan farkı, operasyonların çok hızlanması, envai çeşit ve bol stok imkanının olması, müşterilerin de milyonlarca kişi olmasıdır. Bu modelde pazaryeri, bir alışveriş sitesidir; aracıdır. Ürünü satan sitenin kendisi değildir. Kimisi kendi deposuna sahip olup ürün satsa da Türkiye’nin önde gelen pazaryerleri olan Trendyol, n11 ve Hepsiburada gibi siteler başka üretici ve satıcılar için aracı konumundadır. Bu pazaryerlerinin sermayeleri ve reklam bütçeleri büyüktür. Bu sayede rekabet ortamı, güvenli ödeme seçenekleri ve kullanımı kolay arayüzleri sunarak alıcı ve satıcı aradındaki iletişimi kolaylaştırırlar.

Neden Pazaryerleri ile Çalışmalısınız?

Bir pazaryerinde sanal mağaza kurmanızın avantajlarını şöyle sıralayalım

 1. Tüketiciler farklı platformlarda gezip farklı satıcı ve ürünleri birbiriyle karşılaştırdıkları için yalnızca kendi web siteniz üzerinden satış yaparken dar bir kitleye hitap ederken, pazaryerlerini kullanırsanız daha büyük kitlelere ulaşabilirsiniz.
 2. Pazaryerleri alışverişi tüm süreci boyunca güvenli hale getirir, böylece sizin mağazanızın imajını da güçlendirmenize yardım eder.
 3. Pazaryerleri, kapsamlı reklam ve pazarlama çalışmaları ve ilgi çekici kampanyalar ile tüketicilerin ilgisini çeker, böylece mağazanızın daha çok kazanmasını sağlar.

Pazaryeri Entegrasyonu Nedir?

Farklı pazaryerleri arasındaki iletişimi hiçbir insana gerek olmadan sağlayan, kısacası pazaryerleri arasında veri alışverişin yapan yazılımlar, pazaryeri entegrasyonu hizmeti sunarlar.
İşletmeler, pazaryeri entegrasyonu ile farklı pazaryerlerindeki ürün siparişi, satışı, kargo ve faturayı kolayca takip eder, tüm verileri bir platformdan diğerine aktarırlar. Bu sayede farklı pazaryerlerinde mağazası olan şirketler, dükkanları arasındaki iletişimi ve ticareti kolayca gerçekleştirir.

Neden Pazaryeri Entegrasyonu Yapmalısınız?

Pazaryeri entegrasyonu yaparsanız fatura kesme, kargo fişi yazdırma, stok takibi yapma, sipariş ve ödeme alma gibi işlemlerinizi de kolaylıkla sürdürüp takip edebilir, farklı pazaryerlerindeki mağazalarınızın arasındaki veri akışını otomatik hale getirebilirsiniz. Ayrıca sayısız işlemi tek ekrandan kolayca yapabilirsiniz. Pazaryeri entegrasyonu ile stok takibiniz otomatik güncellenir, piyasada sizin firmanızla aynı veya da benzer ürünleri satan şirketlerin fiyatlarını izleyip fiyat güncellemesi ve rakip analizi yapabilirsiniz, otomatik kargo fişi veya fatura çıktıları alabilirsiniz, piyasada yoğun ilgi gösterilen ürünleri takip ürün geliştirme yapabilir, size uygun ürün ve hizmetleri mağazanıza ekleyebilirsiniz.

Pazaryeri Entegrasyonu ile Neler Yapabilirsiniz?

Pazaryeri entegrasyonu ile

 • Tüm web site ve mağazalarınızı stok takibi, faturalandırma, sipariş takibi ve kargoya kadar tüm süreçlerinde tek ekrandan yönetebilirsiniz.
 • Muhasebe programınızla entegre şekilde çalışıp otomatik e-fatura ve e-arşiv oluşturabilirsiniz.
 • Platformlara ayrı ayrı veri girişi yapmadan aynı stokları farklı pazaryerlerine dağıtabilir, tüm stoklarınızın her web site ve mağazada senkronize olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Muhasebenizdeki cari hesapları otomatik olarak aktarıp tüm e-ticaret operasyonlarınızı senkronize şekilde yönetebilirsiniz.
 • Piyasada benzer ürünler satan farklı şirketlerin fiyat politikasını takip edip kendi fiyatlarınızı da buna göre manuel ya da otomatik olarak güncelleyebilirsiniz.
 • Piyasada yoğun ilgi gören ürün ve hizmetleri takip edip kendi portföyünüz için yeni ürün ve hizmet fikirleri geliştirebilirsiniz.

##Mikro Yazılım ile e-Ticaret Siteniz ile Pazaryerlerindeki Mağazalarınızı Tek Ekrandan Yönetin
Bugün hemen Mikro Yazılım’ın 100 binden fazla müşterisinin yanında yer alın, tüm e-ticaret süreçlerinizi tek panelden görüntüleyip kolayca yönetin. Mikro e-Ticaret ve Mikro Yazılım e-ticaret muhasebe programı ile faturalarınızı gönderilmeye hazır şekilde otomatik olarak oluşturabilir, stoklarınızı farklı pazaryerlerine dağıtabilir, fiyatlarınızı tek ekrandan düzenleyebilirsiniz.
Ayrıca Mikro Run, Mikro Jump ve Mikro Fly sistemlerindeki cari hesaplar ve stoklarınız ile yeniden veri girişi yapmak zorunda kalmadan tek tuşla yeni sisteminize aktarabilirsiniz.
e-Ticaret satışlarınızı raporlayabilir, elde ettiğiniz bilgilerle strateji geliştirme ve karar alma süreçlerinizi besleyebilirsiniz.

Mikro Yazılım e-Ticaret ile kolayca entegre olabileceğiniz pazaryerleri, altyapılar ve kargo firmaları:

 • Trendyol
 • Gittigidiyor
 • Hepsiburada
 • n11
 • ÇiçekSepeti
 • Opencart
 • WooCommerce
 • Shopify
 • PttAVM
 • Aras Kargo
 • Yurtiçi Kargo