Proforma Teklif Nedir? Proforma Teklif Örneği

Genel 2dk
Genel

Proforma teklif ne demektir? Proforma teklifi nasıl hazırlanır? Proforma teklif örneği hakkında bilmek istediğiniz her şey bu yazıda.

Proforma Fatura Nedir?

Proforma fatura, “ön fatura" anlamına gelen, mali yükümlülüğü olmayan, teklif özelliği taşıyan, bu yüzden satıştan önce düzenlenip müşteriyle paylaşılan bir fatura cinsidir. Daha çok dış ticarette kullanılır.
Bu açıdan uluslararası satış anlaşması gibidir. Proforma faturada faturanın kesilmeden önceki bilgileri bulunur. Taraflar proforma fatura ile faturanın miktarı, ödeme şekli, teslimat şekli gibi ayrıntılarda anlaşır.
Hazırlanması zorunlu olmasa da faturalaşma sürecini berraklaştırmaya yardımcı olur. Üzerinde kaşe bulunur. Bu sebeple ticari ilişkinin ciddiyetini ve güven duygusunu artırır. Proforma fatura üzerinde anlaşılınca asıl fatura da hazırlanıp kesilebilir.

Proforma Teklif Nedir?

Proforma teklif, bir satıcının müşteriye sunduğu resmi olmayan bir fiyat teklifidir. Ticari işlemlerin başlangıcında veya belirli bir süreçte, mal veya hizmetin tahmini maliyetini ve satış şartlarını içeren bu belge, taraflar arasında karşılıklı anlayışı sağlamak amacıyla kullanılır.
Proforma teklif, fiyatlandırma, ödeme koşulları ve teslimat şartları gibi önemli bilgileri içerir, ancak bağlayıcı bir sözleşme niteliği taşımaz. Taraflar arasında güven oluşturmak, ticari ilişkileri başlatmak veya belirli bir işin potansiyel maliyetini değerlendirmek için kullanılan bir ön bilgi niteliğindedir.

Proforma Fatura ile Proforma Teklif Arasındaki Fark Nedir?

Teklif ve proforma fatura terimleri, zaman zaman karıştırılabilen ve birbirine alternatif olarak kullanılan kavramlardır. Proforma fatura, genellikle satış öncesinde ödeme almak amacıyla düzenlenen bir fatura türüdür. Yani, henüz gerçekleşmemiş bir satış işlemi için ödeme koşullarını belirtir. Bu noktada, teklif sürecinde, yani satış öncesinde proforma fatura oluşturulabilir; ancak unutulmamalıdır ki bu belge, teklif aşamasında hazırlanan belgelerden tamamen farklıdır.

Proforma Teklif Örneği

Proforma teklifi, şirketinizin antetli kağıdı ile hazırlayıp düzenleyebilirsiniz.
Ayrıca muhasebe programları, bünyelerinde proforma teklif şablonları bulundurur. Bu şablonları kullanarak da proforma fatura hazırlayabilirsiniz.