SGK e-Borcu Yoktur Uygulaması ile İlgili Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

Genel Hukuk ve Vergi 2dk
Genel Hukuk ve Vergi

SGK “e-borcu yoktur” nedir, neden kullanılır? Nereden ve nasıl alınır? SGK e-borç sorgulama ve SGK e-borcu yoktur aktivasyonu nasıl yapılır?

SGK e-Borcu Yoktur Yazısı Nedir?

Kurumlar ve mükellefler birçok farklı nedenle Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hazırladığı e-borcu yoktur yazısını alıyor. Bu nedenler arasında kredi çekmek, teşviklerden yararlanmak gibi istek ve ihtiyaçlar da bulunuyor.
Bunların haricinde gerçek veya tüzel kişi olan işverenlerin ihalelere katılmak için vergi borcu yoktur yazısına ihtiyacı olabilir. Zira bu yazı ile verdikleri hizmetlerin ödemesini veya aracı olunan işlerde asıl işverenden yapılan işin bedelini alabilirler.

SGK e-Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır?

Artık SGK e-borcu yoktur yazısını almak oldukça kolay. Akıllı cihazların yaygınlaşması ve internet kullanımının pratikleşmesi ile birçok devlet kurumu operasyonlarını webe taşıdı. Sosyal Güvenlik Kurumu da birçok işlemin internet ortamından yapılmasına izin veren kurumlar arasında. Bu nedenle SGK e-borcu yoktur yazısı, internetten kolayca alınabiliyor.
İşverenler için büyük bir kolaylık olan bu uygulama sayesinde mükellefler SGK e-borcu yoktur yazısını anında alabiliyor.

İlk Defa SGK e-Borcu Yoktur Yazısı Alacaklar için Aktivasyon

Eğer bu belgeyi ilk kez alacaksanız önce başvuru yapmalısınız. İl veya ilçenizde bulunan SGK’ya gitmeden önce web sitesindeki ilgili birime başvurmalısınız.
Web sitesinden “e-borcu yoktur taahhüt belgesi” ve “e-borcu yoktur” başlıklı başvuru formlarını doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.
SGK, güvenli bir işlem için iş yerinizin belirli bir tanımına ihtiyaç duyar. Bu yüzden başvuruyu gerçek kişi işveren, tüzel kişi işveren veya adi ortaklık olarak yapmalısınız.
Ardından eksiksiz şekilde doldurduğunuz başvuru belgesini SGK’ya teslim edebilirsiniz.

SGK e-Borcu Yoktur Aktivasyonu için Hangi Belgelere İhtiyaç Var?

SGK e-borcu yoktur yazısını alabilmek için yapacağınız aktivasyon işleminizde sizden aşağıdaki belgeler isteniyor:

  • e-Borcu yok başvuru formu
  • SGK borcu yok başvuru taahhütnamesi
  • Vergi levhası fotokopisi
  • Kimlik fotokopisi
  • Kanuni vekil başvuru yapacaksa vekaletname
  • İmza beyannamesi (eğer kargo ile başvuru yapılacaksa)

Aktivasyonun Ardından Belgeyi Online Olarak Çıkarma

Bir defaya mahsus olan aktivasyon işleminiz tamamlanınca https://uyg.sgk.gov.tr/EBorcuYoktur5510/amp/loginldap linkine giderek ilgili bilgileri girip SGK e-borcu yoktur yazısını alabilirsiniz.
Eğer SGK tarafından yetkilendirilen bir işveren değilseniz SGK e-borcu yoktur yazısını e-Devlet üzerinden alamazsınız.

SGK e-Borcu Yoktur Yazısı Alacaksanız Ancak Borcunuzun Olup Olmadığını Bilmiyorsanız

Borcunuzun olup olmadığını öğrenmek için SGK işveren borcu sorgulaması yapmalısınız. Borcunuzun olup olmadığını SGK e-Bildirge sistemi üzerinden sorgulatabilirsiniz.
SGK’nın internet sitesinden e-Bildirge’ye giriş yaparak dönem borç sorgulama menüsüne ulaşabilirsiniz. Bu menüden toplam geçmiş dönem SSK prim borçlarınızı güncel ve gecikme faiziyle birlikte sorgulayabilirsiniz.