Tam Mükellef Nedir? Kime Denir?

Muhasebe ve Finans Hukuk ve Vergi 2dk
Muhasebe ve Finans Hukuk ve Vergi

Tam mükellef kavramı ve tam mükelleflik hakkında merak edilen diğer ayrıntıları yazımızda derledik.

Tam Mükellef Ne Anlama Gelir?

Tüzel ya da gerçek kişilerin Türkiye sınırları içerisinde ya da yurt dışında sahip olunan gelirlerin nasıl ve ne şekilde vergilendirileceğini belirleyen unsurlara tam mükellef ya da dar mükellef adı verilir.
Kullanıcıların en çok araştırdığı konulardan birisi olan tam mükellef nedir konusu, aslında oldukça basit bir konudur. Adından anlaşılabileceği gibi tam mükellef, dar mükellefe göre çok daha geniş bir vergilendirme alanını kapsar.

Tam Mükellef ile Dar Mükellef Arasındaki Fark Nedir?

Tam mükellef, dar mükellefe göre daha geniş bir vergilendirme alanına sahiptir.
Örneğin, tam mükellefler hem yurt içinde hem de yurt dışında elde ettikleri gelirlerden dolayı vergiye tabi tutulan kurumlar ya da gerçek kişilerdir.
Aynı zamanda gerçek kişiler irat ve kazançları nedeni ile gelir vergisine, Kurumlar Vergisi Kanun’u kapsamında değerlendirilen kurumlar ise, kurumlar vergisine tabi tutulur.

Tam Mükellef Olma Şartları Nelerdir?

Tam mükellef olma şartları, pek çok kullanıcı tarafından araştırılan konulardan birisi olarak karşımıza çıkıyor.
Tam mükellef olabilmek için ise yurt içinde ya da yurt dışında elde edilen gelirler kapsamında vergi mükellefi olan kişinin gerçek kişi ya da kurum olması gerekiyor.
Tam mükellefler, dar mükellefe göre daha kapsamlı bir vergilendirmeye tabi tutuluyor. Gelir vergisi kapsamında değerlendirilen tam mükellef, gerçek bir kişinin yurt içerisinde ya da yurt dışında kazandığı gelir ile gelir vergisine tabi tutulmasını kapsıyor.

Tam Mükellef Örnekleri

Tam mükellef örnekleri arasında aşağıda yer alan kurumlar ya da iş merkezlerini inceleyebilirsiniz.

  • Sermaye şirketleri
  • Kooperatifler
  • İktisadi kamu kuruluşları
  • Dernek ya da vakıflara ait işletmeler
  • İş ortaklıkları

Yukarıda yer alan şirketler ya da iş merkezleri, hem Türkiye içerisinde hem de yurt dışında kazandıkları gelirleri kazançların tamamı üzerinden vergiye tabi tutulurlar.

Kimler Tam Mükellef Olarak Kabul Edilir?

Kişinin ikametgahının Türkiye içerisinde bulunması durumunda, bir takvim yılıda yurt içerisinde devamlı 6 aydan fazla bir süre oturanlar tam mükelleftir.
Aynı zamanda, ülkeden geçici ayrılmalar bu süreyi herhangi bir şekilde etkilemiyor. Kişi, yine de tam mükellef olarak sayılıyor.