Vergi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Genel 1dk
Genel

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) mükelleflerden alınacak vergi borçlarının yeniden yapılandırılması için başvuru imkanlarını ihtiyaç dahilinde sürekli genişletiyor. Peki, vergi borcu yapılandırması için mükelleflerin ne yapması gerekiyor? Detaylar yazımızda.

İnteraktif Vergi Dairesi’nden Vergi Borcu Yapılandırması Başvurusu

Artık kimsenin vergi borcu yapılandırması için vergi dairesine gitmesine gerek kalmadı. Mükellefler, ev ya da iş yerlerinden ayrılmadan, bilgisayar ya da akıllı cep telefonlarını kullanarak GİB’in İnteraktif Vergi Dairesi (İVD) sistemi üzerinden kolayca vergi borcu yapılandırması başvurusunda bulunabiliyor. Üstelik bu başvuru 7 gün 24 saat online olarak gerçekleştirilebiliyor.

İnteraktif Vergi Dairesi’nden Vergi Borcu Yapılandırması Ödemesi

Aynı şekilde, yapılandırma ödemeleri de mükellefler tarafından online olarak İnteraktif Vergi Dairesi (İVD) sisteminden tamamlayabiliyor.
İVD üzerinden başvurusu alınan mükelleflerin yapması gereken tek şey belirlenen plana göre ödemelerini peşin ya da taksitler halinde anlaşmalı bankaların kredi kartları ile yapmaları.

İVD’ye Nasıl Erişilir?

İnteraktif Vergi Dairesi’ne, gib ve e-Devlet üzerinden erişilebilir.
İVD’ye girdikten sonra “Yapılandırma İşlemleri” başlığı altındaki “7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu Kapsamında Tecil İşlemleri” bölümünden başvuru yapabilirsiniz. Ardından, yapılandırdığınız tutarları, ikişer aylık dönemlerde 6, 9, 12 ya da 18 eşit taksitle ödeyebilirsiniz.