Vergi borcu yapılandırma

Genel 2dk
Genel

KYK borcu ve diğer vergi borçları nasıl yapılandırılır? Vergi borcu yapılandırmasına nasıl başvurulur? İnteraktif Vergi Dairesi vergi borcu yapılandırma işlemleri nelerdir? Hepsini anlattık.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) mükelleflerden alınacak vergi borçlarının yeniden yapılandırılması için başvuru imkanlarını ihtiyaç dahilinde sürekli genişletiyor. Peki vergi borcu yapılandırması için mükelleflerin ne yapması gerekiyor?

İnteraktif Vergi Dairesi’nden vergi borcu yapılandırması başvurusu

Artık kimsenin vergi borcu yapılandırması için vergi dairesine gitmesine gerek kalmadı. Mükellefler, ev ya da iş yerlerinden ayrılmadan, bilgisayar ya da akıllı cep telefonlarını kullanarak GİB’in İnteraktif Vergi Dairesi (İVD) sistemi üzerinden kolayca vergi borcu yapılandırması başvurusunda bulunabiliyor. Üstelik bu başvuru 7 gün 24 saat online olarak gerçekleştirilebiliyor.

İnteraktif Vergi Dairesi’nden vergi borcu yapılandırması ödemesi

Aynı şekilde, yapılandırma ödemeleri de mükellefler tarafından online olarak İnteraktif Vergi Dairesi (İVD) sisteminden tamamlayabiliyor. İVD üzerinden başvurusu alınan mükelleflerin yapması gereken tek şey belirlenen plana göre ödemelerini peşin ya da taksitler halinde anlaşmalı bankaların kredi kartları ile yapmaları.

İVD’ye nasıl erişilir?

İnteraktif Vergi Dairesi’ne, www.gib.gov.tr ve www.turkiye.gov.tr adreslerinden de erişilebiliyor. İVD’ye girdikten sonra “Yapılandırma İşlemleri” başlığı altındaki “7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu Kapsamında Tecil İşlemleri” bölümünden başvuru yapabilirsiniz. Ardından, yapılandırdığınız tutarları, ikişer aylık dönemlerde 6, 9, 12 ya da 18 eşit taksitle ödeyebilirsiniz. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren son Cumhurbaşkanlığı kararına göre vergi borçlarının yeniden yapılandırması için son başvuru tarihi 31 Aralık 2020’den 31 Ocak 2021’e uzatılmış, yeniden yapılandırma sonrası ilk taksit ödemeleri ise 1 ay ertelenmişti.

Kamuya ait yapılandırılmış borçların ödemesi

Kamuya dair borçların yapılandırılmasına ilişkin ilk taksiti ödemesinin vakti 1 Mart 2021 olarak belirlendi. Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, KDV, MTV, ÖTV, tüm idari para cezaları, KYK borçları ile Hazine alacaklarını kapsayan vergi borçları ödemeleri için ilk ödeme tarihi ise 1 Mart Pazartesi günü doldu.


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.