Aile Bildirim Formu Nedir, Nasıl Çıkarılır?

Genel Hukuk ve Vergi KOBİ 2dk
Genel Hukuk ve Vergi KOBİ

İşe giriş sırasında, asgari geçim indiriminden (AGİ) faydalanmak isteyen çalışanlardan talep edilen aile bildirim formunda hangi bilgiler bulunur, bu form nereden ve nasıl alınır? Aile bildirim formuyla ilgili sorularınızın cevabı bu yazıda.

Aile Durum Bildirim Formu Nedir?

İşe giriş sırasında, asgari geçim indirimi (AGİ) başvurularından ya da aile ve çocuk yardımından yararlanmak isteyen çalışanlardan talep edilen, onların kişisel bilgilerini içeren forma aile durum bildirim formu denir.
Aile durum bildirim formu, ailedeki çocukların durumunu, eşin çalışıp çalışmadığını ve bireyin bilgilerini içerir.

Aile Durum Bildirim Formu Nasıl Alınır?

Aile bildirim formunu almak için muhtarlık ya da benzeri bir kuruluşa başvurmaya gerek yok. Çünkü aile bildirim formu internet üzerinden Aile ve Çalışma Bakanlığı web sitesinden kolayca indirilip yazdırılabilir. Formun üzerindeki satırları ailevi bilgilerinizle eksiksiz ve doğru şekilde doldurduktan sonra bu formu sizden isteyen kuruma ya da şirkete verebilirsiniz.
Aile durum bildirim formunu Aile Bakanlığı’nın sitesindeki formlar kısmından da indirebilirsiniz.

Aile Durum Bildirim Formunda Hangi Bilgiler Bulunur?

Aile durum bildirim formunda, bildirimi veren kişinin TC ve vergi kimlik numarası, SGK numarası, görevi, adı ve soyadı, medeni hali gibi temel bilgilerin yanında aile geçim indirimi (AGİ) alabilmesi için eşinin çalışıp çalışmadığı, gelirinin olup olmadığı ve yine AGİ için çocuklarının olup olmadığı, eğer çocukları varsa bu çocukların kimlik ve öğrenim bilgileri yer alır.

Aile Durum Bildirim Formu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Aile durum bildirim formuyla ilgili dikkat etmeniz gereken noktalar şunlar:

  • Aile bildirim formu, işverenler tarafından içeriğine uygun olarak çoğaltılıp kullanılabilir.
  • İlk işe girişte verilen Aile bildirim formu, çalışanın asgari geçim indiriminden (AGİ) yararlanan eş veya çocuk durumunda değişiklik olursa yeniden verilmelidir.
  • Nafakasını sağladığı çocuklara ait AGİ’den yararlanacak olan eş tarafından, mahkeme ilamının onaylı bir örneği aile bildirim formuna eklenir.
  • İndirimin uygulamasında ‘çocuk’ tabiri, mükellefle birlikte oturan ya da mükellef tarafından bakılan (nafaka verilenler, evlat edinilenler ile anne ya da babasını kaybetmiş torunlardan mükellefle birlikte oturanlar dahil) 18 yaşını veya eğitim hayatına devam eden 25 yaşını doldurmamış çocukları, ‘eş’ tabiri ise, aralarında yasal evlilik bağı bulunan kişileri ifade eder.

İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.