Bloke Çek Nedir? Nasıl Düzenlenir?

Hukuk ve Vergi 2dk
Hukuk ve Vergi

Bloke çek ile ilgili tüm detaylar yazımızda!

Bloke Çek Nedir?

Bloke çek, emlak kredilerinde, kredinin onaylanmasından sonra krediye esas olan tutarın bloke hesaba alınması ile düzenlenen şube çekine verilen isimdir.
Bu çek çeşidi daha çok konut satışlarında kullanılır. Konut satışlarında satışın tamamlanmasına kadar ödemenin durdurulduğu çek türüdür. Bloke çeklerin üzerinde diğer çeklerden farklı olarak muhatap banka tarafından “bloke edilmiştir” şeklinde yazılan bloke kaydı yer alır.
Keşideci, keşide yeri, imza gibi ibareler bakımından standart çeklerle aynı özelliğe sahiptir.

Bloke Çek Nasıl Düzenlenir?

Bloke çekler bankalardan alınır. Bu çeklerin üzerinde diğer standart çeklerde olduğu gibi muhatap banka şubesinin adı, keşide günü, keşide yeri, keşidecinin adı soyadı, ünvanı, keşide edenin imzası bulunur.
Bloke çeklerde diğerlerine ek olarak “teyit edilmiştir” ya da “bloke edilmiştir” ibaresi bulunur.

Bloke Çek Ciro Edilebilir Mi?

Bloke çekler, çekin ön ve arka yüzüne ciro yazısı eklenmesi sayesinde ciro edilebilir. Bloke çeklerde çekin ön ya da arka yüzüne ciro yazısı koyularak emre yazılı senetlerin devir kolaylaştırılır.
Ciro yazısı yapılan çeke sahip olan taraf tahsil yetkisini kazanır.

Bloke Çekin İbraz Süresi Nedir?

Banka tarafından teyidi zorunlu olarak belirlenen hususlar, çekin ibraz süresi boyunca geçerlidir. Bloke çekin ibraz süresi dolduktan sonra bloke edilmiş paranın üzerinde herhangi bir kısıtlama olmaması durumunda para, hesaba ya da keşideci tarafa iade edilir

Bloke Çek Ne Zaman Teslim Edilir?

Taşınmazların kredilerinde, ipotek işlemleri yapılırken kredi tutarı kadar banka çeki, konutun satıcısı adına düzenlenir. Düzenlenen çek avukata ya da banka yetkilisine teslim edilir. Daha sonra tapuda ipotek işlemleri tamamlanır ve bloke çek teslim edilir.
Konutu satan taraf, çekin düzenlendiği şubeden tahsilatını gerçekleştirir. Böylelikle bloke çek sistemi sayesinde kredi tutarının nakit olarak taşınmasından ortaya çıkabilecek riskler sınırlandırılır.


Tüm çeklerinizi kolayca takip etmek için Mikro Yazılım’ın çek takip programı çözümlerinden faydalanabilirsiniz!