e-Mevduat nedir? e-Mevduat hesabı nasıl açılır?

Muhasebe ve Finans 2dk
Muhasebe ve Finans

e-Mevduat hesabı nedir? Ne işe yarar ve nasıl açılır? e-Mevduat hesabının bildiğimiz mevduat hesabından farkı nedir? e-Mevduat ile ilgili merak ettiklerinizi bu yazıda anlattık.

İnternet bankacılığı sayesinde bankaların sunduğu hizmetlerin çoğunu artık kolayca internetten de alabiliyoruz. Bu teknoloji, gerek müşterilerin bankacılık hizmetlerinden daha kolay yararlanmasını gerek bankaların çalışmalarını daha verimli şekilde gerçekleştirmesini sağlıyor.  İnternet bankacılığı aynı zamanda bankacılık işlemlerini daha hızlı ve güvenli hale getiriyor. e-Mevduat da internet bankacılığı sayesinde hayatımıza giren bir hesap türü.

e-Mevduat hesabı nedir?

e-Mevduat, elektronik mevduat ifadesinin kısaltılmış versiyonudur. Elektronik mevduat, mevduat hesabının dijital ortamdan işleyen halidir. e-Mevduat hesap türünde müşteriler, işlemlerini bir şube veya müşteri temsilcisine ihtiyaç olmaksızın yaparlar. e-Mevduat hesabının kullanımı ve işleyişi oldukça kolaydır. Siz de kendiniz için bir e-mevduat hesabı açarak çalıştığınız bankanın şubesine gitmenize gerek kalmadan mevduat işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz. Banka şubesinde açılabilen mevduat hesaplarınızı da internet üzerinden yönetebilirsiniz.

e-Mevduat ile mevduat hesabı arasındaki fark nedir?

e-Mevduat ile günlük hayattan bildiğimiz mevduat hesabı arasında mantık ve işlem açısından fark bulunmaz. Aralarındaki tek fark, mevduat hesabının şubede; e-mevduat hesabının internet üzerinden açılabilmesi. Şayet siz de bankaya gitmekle vakit kaybetmek istemiyorsanız bir e-mevduat hesabı açarak işlemlerinizi sürdürebilirsiniz.

e-Mevduat hesabı nasıl açılır?

Bir elektronik mevduat hesabı edinmek istiyorsanız ve bir banka hesabınız varsa öncelikle hesabınızı internet bankacılığına açtırmalısınız. Sonrasında internet üzerinden işlemlerinizi başlatabilirsin. Yatırım için yatırım mevduatı, altın mevduat hesabı gibi hesap seçeneklerinizin de olduğunu hatırlatalım. e-Mevduat hesabını açtıktan sonra paranızı bir ATM üzerinden yatırıp işlemlerinizin kalanını internet üzerinden yürütebilirsiniz. Ardından dilerseniz vadeli dilerseniz vadesiz mevduat hesapları da oluşturabilir, 7/24 dilediğin gibi işlem yapabilirsiniz.

e-Mevduat hesabını kullanırken nelere dikkat etmelisin?

İnternet şubesinde müşterilerden genelde masraf ya da komisyon alınmaz. Bu yüzden siz de bir e-mevduat hesabı oluştururken bu hesap için bir masraf veya komisyon ödeyip ödemeyeceğinize dikkat etmelisiniz. Ayrıca internet hesaplarınızı kullanırken verdiğiniz bilgilerin doğru olduğundan emin olmalı ve işleminizi onaylamadan önce ilgili kontrolleri gerçekleştirmelisiniz.

İşletmenize ait işlerinizi uçtan uca takip edebilmek için Mikro Yazılım Muhasebe Programı kullanabilir, finansal durumunuzu aktif olarak takip edebilirsiniz.


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.