e-Ticaret Entegrasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

E-Dönüşüm Girişimcilik KOBİ e-Ticaret 2dk
E-Dönüşüm Girişimcilik KOBİ e-Ticaret

Elektronik ticaret entegrasyonu nedir? Neden e-ticaret entegrasyonuna ihtiyacınız var? Bu entegrasyonu nasıl yapabilirsiniz? Detaylar yazımızda.

e-Ticaret Nedir?

Farklı ürün ve hizmetlerin satış, reklam ve ödemesinin elektronik ortamda yapılması olan e-ticaret, 1995 yılında hayatımıza girdiğinden beri tüm alışveriş operasyonları içindeki payını hızla büyütüyor.

e-Ticaret Entegrasyonu Nedir?

e-Ticaret entegrasyonu; satışlarınızı yaptığınız pek çok pazaryeri arasındaki veri aktarımı ve iletişimi sağlayan, hem bu pazaryerleri hem de web sitenizden aldığı verileri kullandığınız diğer uygulamalara aktarıp tüm sistemin koordine şekilde çalışmasını sağlayan bir hizmettir.
Bu hizmeti, çeşitli yazılımlar sunar. Siz de bu yazılımlar ile İngilizcesi “marketplace” olan pazaryerlerinde, alıcılarınızla online platformlarda buluşabilir, alım ve satım da dahil olmak üzere alışverişi tüm operasyonları ile kolayca takip edebilirsiniz.
Bu sistemde, pazaryerinden bir aracı olarak faydalanıp ürün satışını aslında siz gerçekleştireceksiniz.

Neden e-Ticaret Entegrasyonuna İhtiyacınız Var?

Günümüzde pek çok başka işimiz gibi alışverişlerimizi de dijital ortamlarda yapıyoruz. Alıcıya aradığı ürün ve hizmete hızlı ve kolay biçimde ulaşmamızı sağlayan, ona çeşit ve fiyat alternatifi sunan e-ticaret, iş sahipleri yani satıcılar için de iş kurmayı pratik ve uygun maliyetli hale getiriyor.
Aynı zamanda daha çok kişiye ulaşmayı sağlayıp müşteri kitlesini genişletiyor, marka bilinirliğini ve satışları artırıyor. Gelişmiş yazılımların da yardımıyla dijital operasyonlar süratle ve hatasız şekilde gerçekleşiyor.
Bunun bir sebebi de pazaryerlerinin alışverişi bütün aşamalarında daha güvenli hale getirmesi ve mağazaya dair güvenilirlik algısını artırması.
e-Ticaretin bir diğer avantajı da pazaryerlerinin mağaza ve ürünleri tanıtan büyük reklam ve pazarlama kampanyaları yürütmesi.

e-Ticaret Entegrasyonu ile Neler Yapabilirsiniz?

e-Ticaret entegrasyonu ile en başta fatura kesme süreçlerinizi pratik hale getireceksiniz.
Bununla birlikte kolayca kargo fişi yazdırabilecek, stok takibi yapabilecek, sipariş takibi ve ödeme takibi işlemlerini de verimli hale getireceksiniz.
Birçok işlemi tek ekrandan yürütüp otomatik veri alışverişi yapabildiğiniz bu sistem sayesinde kolaylaşacak iş süreçleriniz şunlar olacak:

Stok Takibi:

e-Ticaret entegrasyon sistemleri ile bir pazaryerinde satılan ürününüzle ilgili bilgi, diğer pazaryerlerindeki mağazalarınıza da yansıyacak. Böylece stoklarınız otomatik olarak güncellenecek.

Rakip Analizi ve Ar-Ge

Bu sistemler ile sizinki ile benzer ürün ve şirketleri takip edebilecek, rakiplerinizin fiyatlarına göre yeni bir fiyat politikası geliştirebileceksiniz.
Aynı zamanda piyasanın ilgi gösterdiği ürün ve hizmetleri görüp kendi portföyünüzü buna göre genişletebileceksiniz.

Kargo Fişi ve Fatura Oluşturma

e-Ticaret entegrasyonu ile otomatik olarak kargo fişi ve fatura hazırlayabilecek, müşterinizle anında paylaşabileceksiniz.