Karadağ'da şirket kurmak: Avantajları nelerdir, nasıl kurulur?

Genel Girişimcilik 3dk
Genel Girişimcilik

Karadağ dinamik ekonomisi ile birçok Türk ve yabancı şirketin ilgisini çekiyor. Karadağ’da şirket kurmakla ilgili tüm ayrıntılar yazımızda.

Karadağ, Balkanlar’ın en dinamik ekonomilerinden birisidir. 1990’lardaki çekişmeler ve 2006’da Sırbistan’dan bağımsızlığın ardından, Karadağ, ülke genelinde sürdürülebilir bir refah ortamı yaratmaya odaklandı.

Karadağ’ın yeni bir ülke olması, ve ekonomik kalkınmaya önem vermesi, şirket kurmayı mümkün olduğunca kolaylaştırarak girişimcileri kendilerine çekmek istediği anlamına geliyor. Ülkede yatırımlar konusundaki teşvikler oldukça cömert. Bu nedenle Türkiye dışında bir yatırım projeniz varsa Karadağ sizin için en uygun seçeneklerden biri olabilir. Birçok Türk ve yabancı şirketin rağbet göstermeye başladığı Karadağ’da siz nasıl şirket kurabilirsiniz? Bu yazıda anlattık.

Karadağ’da (Montenegro) nasıl şirket kurulur?

Şirket kurulumu aşamasında yabancılarla kendi vatadaşlarına neredeyse aynı prosedürleri uygulayan Karadağ’da şirket kurulumu 5 ile 7 iş günü içinde onaylanır. Karadağ’da oturma ve çalışma izni alabilmek için şirket kurulumuyla birlikte ev adresi ve işletme adresi gösterilmelidir.

Kendi şirketinizin sahibi olarak her ay düzenli olarak sosyal sigorta primi devlete ödenmelidir. İşletmenizin bir işçi çalıştırma yükümlülüğü yoktur ancak şirket sahibi olarak oturma ve çalışma izni almalısınız. Montenegro’da oturma ve çalışma izni almak için yalnızca 1 Euro sermaye ile limited şirket kurmanız yeterlidir. Karadağ’da kurduğunuz şirketinizin yıllık cirosu 18.000 Euro’yu geçmezse KDV kayıtlı bir şirket olmanıza gerek yok. Bu nedenle vergi beyannamesinin yılda bir verilmesi yeterli olur. Ancak yıllık cironuz 18.000 Euro’yu geçerse KDV kayıtlı bir şirketiniz olacağından ötürü her ay beyanname vermeniz gerekir.

Şirket, başvurunun ardından Ticaret Odası tarafından onay alınarak kurulduğunda hemen fatura kesme işlemlerine başlanabilir.

Karadağ’da şirket kurmak için gerekli belgeler nelerdir?

Şirket kurmak için Karadağ’a gitmeden önce birtakım belgeleri Türkiye’de hazırlamalısınız. Şirket kurulumu için gerekli belgeler şunlardır:

  • Sabıka kaydı
  • Noter onaylı pasaportun resimli kısmının fotokopisi
  • Noter onaylı nüfus sureti,
  • Noter onaylı diploma fotokopisi
  • Biyometrik fotoğraf

Yukarıda yazılı maddelerden ilk üçünün başka bir ülkede yasal olarak bu belgeleri kullanmanızı sağlayabilecek onay olan apostilli olması gerekir. Ancak tüm belgeler için apostil kaydı yaptırmanız ayrıca tavsiye edilir.

Karadağ’da şirket kurmak için gerekli sermaye ne kadardır?

Karadağ’da şirket kurmak için gerekli olan zorunlu sermaye yalnızca 1 Euro’dur. Bu fiyat sembolik olarak belirlenmiş ve şirket kurulumlarının ve yatırımların kolaylaştırılması amaçlanır.

Karadağ’da şirket kurmanının avantajları nelerdir?

İşte Karadağ’da, diğer adıyla Montenegro’da şirket kurmanın 8 avantajı

1. Oturum izni kolaylığı: Karadağ’ın ülke ekonomisi için tasarladığı şirket projesi sayesinde ülkede oturma ve çalışma izni şirket kurucusu ve ailesi için kolaylıkla alınabiliyor.

2. Karadağ’ın düşük vergi oranları: Dünyanın farklı ülkelerinde şirket kurmak isteyen girişimcilerin ilk dikkat ettiği unsurlardan biri vergi sistemidir. Karadağ da vergi oranları açısından şirket kurmak isteyenlerin ilgisini en çok çeken ülkelerden biridir. Ülkede gelir vergisi ve kurumlar vergisi %9’dur. Bu sayede ticari faaliyetlerdeki karlılık oranında ciddi avantajlar sağlanabilir.

3. Karadağ ve Türkiye arasındaki serbest ticaret anlaşması: Karadağ ve Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması vardır. Bu da özellikle bazı ürünlerin ithalat veya ihracatını gerçekleştirmek isteyenler için önemli bir avantaja dönüşebilir.

4. Avrupa Birliği avantajına sahip olması: Karadağ, Avrupa Birliğine üye devletlerden biri olmaya oldukça yakındır. Ülkenin AB üyesi olmasıyla birlikte şirketinizin Avrupa pazarına açılması oldukça kolaylaşır.

5. Karadağ’ın şirket yatırımı ile arazi avantajı: Karadağ’da şirket kurarak elde edebileceğiniz avantajlardan bir tanesi de arazi alma sınırının bulunmamasıdır. Şahısların satın alabileceği arazinin 5 dönüm ile sınırlı olduğu Karadağ’da, şirketlerin alacağı arazi için bir kısıtlama bulunmuyor.

6. Karadağ’da çifte standartın olmaması: Yatırımcıların en çok önem verdiği durumlardan biri de gittikleri ülkelerde görecekleri muameledir. Karadağ eşitlik konusunda oldukça gelişmiş durumdadır. Bu ülkede çifte standarda yer yoktur. Bu sayede, bir yatırımcı olarak herhangi bir Karadağlının kurduğu şirket ile eşit haklara sahip olursunuz.

7. Devlet teşvik alanlarının avantajlı olması: Karadağ’da şirket kurmanın birçok avantajı vardır. Eğer bir de şirketinizi devletin teşvik verdiği alanlar üzerine kurarsanız eliniz çok daha kuvvetlenir ve elde edeceğiniz kar oldukça yükselir.

8. Karadağ’da yabancı ortak zorunluluğunun bulunmaması: Karadağ, diğer Avrupa Birliği ülkelerinin aksine kuracağınız şirkette yabancı bir ortakla çalışma zorunluluğu getirmez.

Kolaylıklar dileriz!


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.