Kasa Defteri Nedir? Nasıl Tutulur?

Muhasebe ve Finans Genel İş Yönetimi 2dk
Muhasebe ve Finans Genel İş Yönetimi

Kasa defteri nedir, ticari yazılımlarla nasıl tutulur? Kasa defteri programı kullanmanın avantajları nelerdir? Bu yazıda kasa defteri ile ilgili tüm sorularınızı cevapladık.

Kasa Defteri Nedir?

İşletmelerin, günlük olarak yaptıkları tahsilat ve ödemeleri takip etmek için kullandıkları deftere kasa defteri denir. Vergi Usul Kanunu (VUK), işletmelerin kasa defteri tutmasını zorunlu kılmaz ancak işletmeler hesaplarını düzenli şekilde takip edebilmek için ticari defterler arasında bulunan kasa defterinden faydalanabilir.

Kasa Defteri Nasıl Tutulur?

Kasa defteri, günlük gelir ve giderlerin girişinin yapılması ile tutulur. İlgili günün tarihini de içerdiği için geçmişe yönelik kayıtlara kolayca ulaşılabilir.
Kasa defterindeki gelirler sayfasına tarih, açıklama, nakit veya kredi kartından yapılan işleme dair tutar bilgisi girilir. Giderler sayfasına da yine tarih, açıklama, nakit veya kredi kartından yapılan harcamalara dair tutar girilir.

Kasa Defteri Programı Nedir?

Kasayı ilgilendiren tüm girdi ve çıktıları düzenli şekilde tutmayı sağlayan ticari yazılımlara, kasa defteri programı denir. Kasa defteri, tahsilat ve ödemelerin giriş çıkışlarını kolayca takip edip kontrol altına almak için ticari programlar ile kolayca tutulabilir.
Kasa defteri programı ile günlük kasa hareketleri izlenebildiği için günlük satış da etkili şekilde raporlanabilir.

Kasa Defteri Programı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Kasa defterinizi ticari kasa defteri yazılımları ile tutarak;

  • İşletmenizin kasasına giren ve kasasından çıkan tüm parayı tek ekrandan bir bakışta görebilirsiniz.
  • Nakit ve kasa hesabınızı anlık olarak izleyebilirsiniz.
  • Defterde tutulan kayıtlarda yapılan maddi hataları ortadan kaldırırsınız.
  • Cari hesap ve müşteri kaydı yapabilirsiniz.
  • Hesap özetinizi görüntüleyebilir ve kolayca raporlayabilirsiniz.
  • Gelir ve gider raporları alabilirsiniz.
  • Fiş ve fatura oluşturup çıktı alabilirsiniz.
  • Vergi ödemelerinizi düzenli şekilde yapmayı kolaylaştırırsınız.

Mikro Yazılım ile Sorunsuz Kasa Takibi

Mikro Yazılım’ın bünyesinde bulunan kiralanabilir ticari programlar ile sayfaları okunmayan defterlere, unutulan hesaplara ve karmaşık Excel formüllerine güle güle deyin!
Nakit akışınızı kontrol altında tutan, ödeme ve harcamalarınızı analiz edip raporlayan, size karar alma mekanizmanızı ilgilendiren kritik konularda önemli iç görüler sunan Mikro Yazılım çözümleri ile işletmenizin tüm finansal operasyonlarını daha etkili biçimde yönetmeye ne dersiniz?

  • Esnaf ve serbest meslek sahiplerinin çözüm ortağı Mikro Run’ın “Gider ve Parasal Hareketlerin Yönetimi” modülü ile banka bilgilerinizi tanımlayıp hesaplarınızı anlık olarak takip edebilir, çek ve senetlerinizin durumunu görüntüleyebilir, ödeme ve tahsilatlarınızı kolayca planlayabilirsiniz.
  • Kontrollü büyümek isteyen KOBİ’lerin seçimi Mikro Jump ve büyük ölçekli işletmelerin çözüm ortağı Mikro Fly’ın ana paketindeki “Finans Yönetimi” modülü ile ise finansal durumunuzu ve nakit akışınızı bir bakışta görebilirsiniz. Mikro Run ile yapabileceklerinize ek olarak kullandığınız spot, rotatif ve tüketici kredisi modeli sözleşmelerini de sisteme kaydedebilirsiniz. Bu sayede etkili bir menkul varlık yönetimi yapabilir ve ödemelerinizi zamanında gerçekleştirirsiniz.