Nakit Oran Formülü Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Genel İş Yönetimi 2dk
Genel İş Yönetimi

Bu yazıda nakit oran formülünü ve nasıl hesaplandığını anlattık.

Nakit Oran Formülü Nedir?

“Nakit oranı nedir” sorusu, pek çok işletme sahibinin cevabını merak ettiği sorulardan birisi. Kısa bir şekilde anlatmak gerekirse, nakit oran, dönen varlıklar içerisinde nakit oranını hesaplama amacı ile kullanılmaktadır.
Nakit oranında belirli bir seviyenin olması gerekir. Çünkü, nakit olması işletmenin anlık gelişebilecek olaylara karşı bir emniyet sibobu görevi görür. Bunu sağlamak için ise nakit varlığını ölçmek için nakit oran formülü kullanılır.
Nakit oran, sektörde yer alan bir firmanın ekonomik şartlarda küçülme olması durumunda işletmenin kısa vadeli borçlarını ödeme gücünü gösterir. Bir diğer adı disponibilite olan nakit oranın 0,20 seviyesinin üstünde olması gerekir. Nakit oran, firmanın acil durumlardaki nakit durumunu belirtir. Böylelikle, firma beklenmedik olumsuz durumlar altında varlığını sürdürebilir.

Nakit Oran Kaç Olmalı?

Nakit oran seviyesinin düşük olması bazı sorunlar teşkil edebilir. Bu sorunlar arasında işletmenin satışlarının azalması, alacaklarını zamanında tahsil edilememesi gibi durumlar yer alır. Bunun sonucunda, firma kısa vadeli sorumluluklarını yerine getiremeyebilir.
Nakit oran seviyesinin yüksek olması da olumsuz sonuçlar doğurabilir. Örneğin, nakit oranın yüksek olması, işletmenin atıl fonlara sahip olabileceği anlamına gelir.
Bunun dışında, likidite be karlılık arasında da ters orantı yer alır. Bu yüzden, nakit oranı seviyesinin yüksek olması, kar oranını olumsuz olarak etkileyebilir. Peki nakit oranı kaç olmalı?

  • Beklenen seviye: 0,20
  • 0,20 seviyesinden küçükse: İşletmenin nakit akışında sorunlar meydana gelebilir. Bu nedenle, dış kaynaklar konusunda yeni arayışlara girer.
  • 0,20 seviyesinden büyükse: Bütçenin verimli kullanıp kullanılmadığı kontrol edilmelidir.

Nakit Oran Neden Kullanılır?

Nakit oranın kullanım amacı işletme faaliyetlerinden ortaya çıkan alacaklarını elde edememesi, satışların azalması durumlarında firmanın ödeme gücünü hesaplamaktır. Böylelikle, nakit oran hesaplanarak alacaklar hesaplanır ve stoktaki ürünlerin toplamından çıkarılır.

Nakit Oran Nasıl Hesaplanır?

Birçok işletme sahibinin merak ettiği sorulardan birisi de “nakit oran nasıl hesaplanır” sorusudur. Nakit oran formülü oldukça basit bir şekilde anlaşılabilir. Nakit oran hesaplama işlemi için formül ise şöyledir:
Nakit Oranı = [Hazır Değerler + Menkul Kıymetler] / Kısa Vadeli Yabancı Kaynaklar


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Hazır Değerler Nedir?