NFT Nedir? Nasıl Yapılır?

Genel İş Yönetimi 3dk
Genel İş Yönetimi

NFT’ler, son yıllarda popülaritesi artan trendler arasında bulunuyor. Detaylar şimdi Mikro Blog’da.

NFT Nedir?

İngilizce Non-Fungible Token kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve Türkçe karşılığı değiştirilemez token anlamına gelen NFT nedir sorusunun cevabını kısaca, “dijital sanat eserleri ve koleksiyonları satılabilir varlıklara dönüştüren dijital sertifika, takas edilemez jeton” olarak verebiliriz.
Blockchain teknolojisine dayanan NFT’ler sayesinde internette makul bir fiyata bir dijital sanat eseri satın alabilirsiniz.

NFT Nasıl Yapılır?

NFT’lerde Bitcoin, Ethereum gibi kripto paraların kullandığı veritaban Blochain teknolojisini kullanılır.
NFT’lerin kripto paralardan farkı değiştirilemez ve takas edilemez olamalarıdır. Özel olarak tasarlanmış olan NFT’ler birbirlerinden kolayca ayrılabilir. Kripto para birimlerinden Ethereum’un altyapısında oluşturulan bu dijital varlıklar, belirli standartlara uygun olarak yapılır.
Değiştirilemez token yani NFT’ler sanat gibi eşsiz bir dijital ögeyi temsil eden bir blok zincirinde depolanır. NFT nasıl yapılır kısmında karşılıklı olarak değiştirilemeyen NFT’ler sanat eserine benzer bir dosya şeklinde Opensea, KnownOrigin ve Rarible gibi bir NFT açık arttırma ortamına yüklenerek oluşturulur. Blok zincirine kaydedilen dosya kripto para birimi ile satın alınıp yeniden satılabilen NFT’nin kopyasını oluşturur. Bir sanat eserini temsil eden NFT’yi satabilen sanatçı, eserin telif hakkını elinde tutabilir ve aynı çalışmanın NFT’sini oluşturabilir.

NFT Nasıl Satılır?

NFT nasıl yapılır nasıl satılır dediğimizde NFT’nizi satılık olarak listelemeniz için ilk olarak, değiştirilemez token (NFT)'leri ve kripto para birimlerini saklamanızı sağlayan bir dijital cüzdan edinmeniz gerekir.
NFT sağlayıcınız olan platform hangi kripto para birimlerini kabul ediyorsa, o kripto para biriminden satın almanız gerekir. NFT satışını destekleyen popüler dijital cüzdanlar arasında MetaMask, Trust Wallet ve Coinbase Wallet yer alır.

NFT Satışı Yapılabilecek Online Platformlar Hangileridir?

NFT satışı yapmak için kullanabileceğiniz birçok online platform yer alır. Açık arttırma yapabileceğiniz bu platformlar arasında şunlar bulunur:

 • OpenSea
 • Rarible
 • SuperRare
 • Nifty Gateway
 • Foundation
 • VIV3
 • BakerySwap
 • Axie Marketplace
 • NFT ShowRoom

NFT Art Nedir?

NFT Art nedir sorusunun cevabı dijital sanat, kripto sanat olarak tanımlanır. Dijital ortamlara yüklenen resim, fotoğraf, ses, video, GIF, müzik vb. çeşitli her bir veri ve dosya NFT art olarak kabul edilebilir.

Günümüzde dijital ortamlarda resim veya heykel sanatı gibi somut tasarımlarla oluşturulan dijital sanat eserleri hızla önem kazanmıştır. NFT’lerle yeniden şekillenen bu dijital sanat eserleri; kolaylıkla ve sayısız şekilde çoğaltılabilir, basılabilir. Sanal ortamlarda bulunan çeşitli platformlarda, örneğin Metaverse platformunda paylaşılabilir.
Türkiye’de NFT artın ilk dönüm noktası olarak dijital ortamda yapılan ilk büyük çaplı NFT satışı olan Tarık Tolunay’ın Pandemi adlı eserini örnek verebiliriz. Tarık Tolunay’ın Covid-19 karantina sürecinde yaptığı, Eminönü, Tarihi Galata Köprüsü ve Karaköy’ü resmeden eseri blok zincirine (blockchain) kaydedilip imzalanarak 36.000 dolara İranlı bir koleksiyonere satılmıştır.

NFT Koleksiyonları Nelerdir?

NFT koleksiyonu nedir sorusunun cevabını herhangi bir sayıda bireysel NFT içeren ve yayınlanan bir dizi eşsiz dijital varlığın koleksiyonları olarak verebiliriz. Değiştirilemez olan bu NFT koleksiyonları aynı sanatsal stile uyan çok sayıda NFT koleksiyonundan oluşur.
NFT koleksiyonları sanal oyun içerikleri, dijital mülkler, sanal resimler, sanal tablolar gibi pek çok eşsiz dijital varlığı temsil eder.
Blok zincir (blockchain) teknolojisini kullanan NFT’ler genellikle Ethereum Tokenler’le alınıp satılır. Koleksiyon değeri taşıyan ve kolay bir şekilde erişilebilir olan NFT’ler bu özellikleriyle günümüzde değerli hale gelmiştir.

Kimler NFT Koleksiyonu Yapabilir?

Herkes, bir NFT sanatçısı olabilir ve kendi NFT koleksiyonunu yapabilir. En bilinen koleksiyonlar arasında CryptoPunks, Bored Ape Yacht Club ve Cool Cats bulunur.

 • Grafik tasarım programları ile NFT’ler oluşturulabilir.
 • Yukarıda bahsedilen Bored Ape Yacht Club, Cool Cats ve CryptoPunks gibi popüler NFT koleksiyonlarından yararlanılabilir.