Personel Yönetimi Programı Nedir? Ne İşe Yarar?

İş Yönetimi 2dk
İş Yönetimi

Çalışanlarınızın bilgilerini kaydedip performanslarını takip etmenizi sağlayan personel yönetimi programlarının avantajları neler? Bu yazıda anlattık.

Personel Yönetimi Nedir?

İşletme biliminin önemli konularından biri olan personel yönetimi bir şirketin organizasyonel yapısında belirlenmiş ve kategorilendirilmiş işleri veya görevleri üstlenen çalışanları işe alma ve yönetme süreçlerini içerir.
İnsan kaynakları yönetiminin ilk adımı niteliğinde olan personel yönetimi, doğru kişilerin işe alınmasının da ötesinde asıl mesaisini; mevcut insan gücünü planlamak, personeli geliştirip değerlendirmek, ona değerli, güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı sunmak ve tüm bu süreçleri en verimli şekilde yönetmeye harcar.

Personel Yönetimi Programı Nedir?

Personel yönetimi programı, bir organizasyonun insan kaynakları yönetimini kolaylaştırmak ve optimize etmek için kullanılan bir yazılım veya uygulama paketidir. Bu tür programlar, işverenlere personel bilgilerini düzenleme, işe alım süreçlerini yönetme, performans değerlendirmelerini izleme, eğitim ve gelişim programlarını planlama, ücret ve yan hakları yönetme gibi bazı insan kaynakları fonksiyonunu yönetme imkanı sağlar.

Personel Yönetimi Programlarının İşlevi Nedir?

Personel yönetimi programları;

 • Tüm personel verilerini tek elde toplayan ve istenen detaylarda listeleyen
 • İşverenler, yöneticiler ve personel arasında anlık, sağlıklı, şeffaf ve güvenilir bir bilgi akışı olmasını sağlayan
 • İş süreçlerini hızlandıran ve verimi artıran
 • İşletme faaliyetlerinin devamlılığını garantileyen
 • İşletme kârlılığınızı yükselten
 • Veri güvenliği konusunda bir standart geliştiren
 • Gerçek zamanlı takip sağladığından insan kaynaklarını ve firmanın geleceğini ilgilendiren hayati kararların tam zamanında alınmasını sağlayan

programlardır.

İyi Bir Personel Takip Programıyla Yapabileceğiniz 10 Şey

İyi bir personel takip programıyla

 1. Çalışanlarınızı özlük, izin, eğitim, harcama, çalışma saatleri, bordro, puantaj, fazla mesai takibi, zimmet, performans, yemek, ulaşım vb. bilgilerle sisteminize kaydetmenizi ve tek bir platform üzerinden görüntülemenizi sağlar.
 2. Tüm bu bilgileri dilediğiniz detaylara göre listeleyebilirsiniz.
 3. Eğer programınız bulut tabanlıysa bilgilerinize internete girebilen herhangi bir cihazdan istediğiniz zaman erişebilirsiniz.
 4. Çalışanlarınıza iş ve görev atayabilir, kaydettiğiniz bilgilerle iş akışlarını izleyebilirsiniz.
 5. Gerçekleşen ve bekleyen işleri adım adım takip edebilirsiniz.
 6. Personelinizi tamamladıkları işler ve gösterdikleri performansa göre değerlendirebilirsiniz.
 7. Belirlediğiniz zaman aralıkları için farklı türde raporlar alabilir, detaylı insan kaynakları analizleriyle karar alma mekanizmanızı güçlendirebilirsiniz.
 8. Yetkilendirme özelliği ile personelinizden dilediğiniz kişilere programı kullanma ve bilgilere erişme yetkisi verebilirsiniz.
 9. Verilerinizi yedekleyebilirsiniz.
 10. Programınızın farklı entegrasyonlarından faydalanarak İK yönetim becerilerinizin alanını genişletebilirsiniz.

Mikro Yazılım Personel Yönetimi Çözümleri

Mikro Yazılım, etkin bir personel yönetimi yapabilmeniz için size işinde uzman seçenekler sunar. Detayları inceleyelim.

Personel Süreçleriniz Mikro Jump’a Emanet

Eğer büyük hedefleri olan bir KOBİ’niz varsa, Mikro Jump’ın işletme yönetimi çözümleri arasında bulunan Personel Yönetimi modülü ile siz de personel süreçlerinizi etkili şekilde yönetebilirsiniz. Mikro Jump ile personelinizi tüm bilgileriyle sisteme kaydedip anlık olarak takip edebilirsiniz. Ayrıca e-Bildirge’yi de Mikro Jump üzerinden SGK’nin sistemine direkt olarak gönderebilirsiniz.

Mikro Fly ile İnsan Kaynakları Yönetiminde Bir Adım Öndesiniz

Sektörünün lideri olma yolunda emin adımlarla ilerleyen bir şirketiniz varsa Mikro Yazılım’ın kapsamlı çözümü Mikro Fly tam size göre. Mikro Fly’ın işletme yönetimi çözümleri arasında bulunan İnsan Kaynakları Yönetimi modülü ile ekibinizin performansını anlık olarak takip edebilir; izin, performans, kariyer ve eğitim planlamalarını zahmetsizce yapabilir, personelinizi bilgi, yetenek ve birikimlerine göre değerlendirebilirsiniz.