Şahıs şirketi nasıl kurulur?

Muhasebe ve Finans Genel 2dk
Muhasebe ve Finans Genel

Bu yazımızda, şahıs şirketinin kuruluş aşamalarını anlattık.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs şirketi nasıl kurulur sorusu pek çok kişinin cevabını merak ettiği bir sorudur. Ülkemizde şahıs şirketi kurmak için aşağıda yer alan adımları izleyebilirsiniz.

İlk olarak, Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne (TSM) giderek bir Ticaret Sicil Gazetesi (TSG) doldurun. Bu formda, şirketinizin kuruluş amacını, ürün veya hizmetlerinizi, sermayenizi ve ortaklarınızı belirtmeniz gerekmektedir.

TSM’den alacağınız bir belge doğrultusunda, vergi dairesine giderek bir vergi levhası (vergi numarası) alın. Bu levha, vergi beyannamesi vermeniz ve vergi ödemelerinizi yapmanız için gereklidir.

Son olarak, bir mesleki faaliyet izni almanız gerekmektedir. Bu izin, ilgili mesleki kuruluşlardan (örneğin, mühendisler odası, avukatlar odası) alınır ve mesleki faaliyetinizin yürütülebileceği bir yerin olup olmadığını gösterir.

Dikkat: Bu adımlar sadece bir şahıs şirketi kuruluşunun temel adımlarını oluşturmaktadır. Kuruluş süreci, ülkeye ve şirketinizin kuruluş amacına göre değişiklik gösterebilir. Daha ayrıntılı bilgi için, TSM ve vergi dairesine danışabilir veya bir hukukçu veya müşavir danışmanlık alabilirsiniz.

Şahıs Şirketi Kurma Maliyeti

Türkiye’de bir şahıs şirketi kuruluşunun maliyeti, şirketinizin kuruluş amacına ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. Ancak, genel olarak bir maliyet söylemek gerekirse, bu maliyet aşağıda yer alan bilgilerdeki gibidir.

Ticaret Sicil Gazetesi (TSG) doldurma ücreti: Bu ücret, TSM’de TSG doldurmanız için ödemeniz gereken bir ücrettir ve genellikle yıllık olarak ödenir.

Vergi levhası (vergi numarası) ücreti: Vergi levhası için gerekli belgelerin ücretleri ile birlikte vergi levhası ücreti yaklaşık olarak 600 ile 650 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Mesleki faaliyet izni alma ücreti: Bu ücret, ilgili mesleki kuruluşlardan (örneğin, mühendisler odası, avukatlar odası) mesleki faaliyet izni almanız için ödemeniz gereken bir ücrettir. Bu ücret, mesleki kuruluşa göre değişiklik gösterebilir.

Bu giderler, bir şahıs şirketi kuruluşunun maliyetlerinin sadece bir kısmını oluşturmaktadır. Örneğin, şirketinizin faaliyetine göre vergi ödemeleri, sigortalar ve diğer giderler de olabilir. Ayrıca, bir hukukçu veya müşavir danışmanlığı almak gibi ek giderler olabileceğini de unutmamanız gerekir.

2023 yılı şahıs şirketi kurma maliyetleri ise şöyledir:

  • Şahıs imza beyannamesi (Noter) 100 TL
  • Muhasebeci Vekaleti (Noter) 150 TL
  • Vergi Dairesi Sözleşme Damga Vergileri: 50 TL
  • Serbest Muhasebeci Mali Müşavir iş yeri açılış ücreti 500-850 TL arası

Kimler Şahıs Şirketi Kurabilir?

Ülkemizde bir şahıs şirketi kurmak için aşağıdaki koşulların sağlanması gerekir:

  • Yurtiçinde ikamet etmek: Şahıs şirketi kurucusu, Türkiye’de ikamet etmek zorundadır.
  • 18 yaşını doldurmuş olmak: Şahıs şirketi kurucusu, 18 yaşını doldurmuş olmak zorundadır.
  • Ticaret siciline kaydolmuş olmak: Şahıs şirketi kurucusu, Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne (TSM) kaydolmuş olması gerekir.
  • Bir mesleki faaliyet izni almış olmak: Şahıs şirketi kurucusu, mesleki faaliyetine ilişkin olarak bir mesleki kuruluştan (örneğin, mühendisler odası, avukatlar odası) bir mesleki faaliyet izni almış olmak zorundadır.

Ülkemizde bir şahıs şirketi kurabilmek için yukarıda yer alan gereksinimleri sağlamanız gerekmektedir. Daha sonra şahıs şirketi kurabilmek için gerekli mercilere başvuruda bulunabilir ve şahıs şirketinizi kurma konusunda ilk adımınızı atabilirsiniz.

Şahıs Şirketi İçin Muhasebeci Şart mı?

Türkiye’de bir şahıs şirketi kuruluşu ve faaliyetleri sırasında muhasebeci tutmak zorunlu değildir. Ancak, bir muhasebeci tutmak şirketinizin vergi beyannamesi verme, vergi ödemeleri yapma ve diğer muhasebe işlemlerini yapma gibi işlemlerde yardımcı olabilir. Ayrıca, bir muhasebeci tutmak, şirketinizin mali durumunu anlamaya ve yönetmeye yardımcı olabilir. Bu nedenle, bir muhasebeci tutmak, şirketinizin verimli bir şekilde yönetilmesi açısından yararlı olacaktır.


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.