Stok Yönetimi Nedir? Neden Yapılır?

Mikro Ürünler Genel İş Yönetimi 2dk
Mikro Ürünler Genel İş Yönetimi

İşletmenizin kârlılığını artırmak, stok ve üretim maliyetlerinizi en aza indirmek mi istiyorsunuz? O halde iyi bir stok yönetimine ve bunu kolayca yapmanızı sağlayacak bir online programa ihtiyacınız var.

Stok Nedir?

İşletmelerin üretim yapabilmek için elinde bulundurduğu hammadde, yarı mamul ve mamullere stok denir.
Şirketler için önemli maliyet kalemlerinden biri olan stok, ihtiyaç halinde elde bulunmazsa ya da gereğinden fazla depo edilirse, işletmenin harcamalarını artırır. Bu yüzden, her işletme bir yandan müşteri taleplerini karşılamayı bir yandan da stok maliyetlerini mümkün olduğunca düşük tutmayı hedefler.

Stok Yönetimi Neden Yapılır?

Hatasız bir depo ve stok yönetimi ile hem işletmenize planlama için güvenilir bilgi sağlarsınız, hem de üretimden sevkiyata kadar tüm süreçlerinizin iyileşmesine yardımcı olursunuz. Bu sayede rekabette de eliniz daha kuvvetli olur.
Yanlış hesaplanan stok maliyetleri veya stokta oluşan kayıplar her işletme için can sıkıcıdır. Etkin bir stok yönetimi için, deponun bulunduğu yer, raf ve barkod sistemleri, envanter yönetimi gibi faktörlerin yanında kullandığınız online stok yönetimi programı da önemlidir.

Etkin Bir Stok Yönetiminin Avantajları Nelerdir?

 1. Üretim sürecinin devamlılığını sağlar. Stok yönetimi, imalatın düzenli biçimde sürmesine yardım eder. Stok yönetimi sayesinde malzeme eksikliği yaşanmaz ve üretim aksamaz. Böylece, artan taleplere karşı hazırlıklı olunur.
 2. Müşteriye verilen hizmetin kalitesini artırır. Müşteriye üretimi beklemesine gerek kalmadan ürün gönderme şansı sunar. Zamandan tasarruf sağlayarak müşteri memnuniyetini artırır.
 3. Maliyetleri düşürür. Stok yönetimi sayesinde, talebin yüksek olduğu hammadde ve ürünler daha çok miktarlarda tedarik edilir. Bu sayede tedarik ve lojistik maliyetleri düşer, satış süreci daha düzenli gerçekleşir. Aynı zamanda maliyet muhasebesi de daha kolay yapılır.
 4. Ürün kaybını azaltır. Başarılı bir stok takibi sayesinde, şirket üretim yaparken kullanacağı malzeme, hammadde ya da ürünleri kontrolünde tutar. Kayıplar minimum seviyeye indirilir.
 5. Fiyat dalgalanmasından etkilenmeyi önler. Belli hammadde ve ürün fiyatlarında yaşanacak olası artışlara karşı şirketin kendisini güvenceye almasını sağlar.

Mikro Jump ve Mikro Fly ile Stok Yönetimi

Mikro Jump ve Mikro Fly’ın stok takip stok yönetimi programı ile etkili bir envanter yönetimi ve stok takibi yapabilirsiniz.
Size ve ihtiyaçlarınıza göre özelleşebilen Mikro Jump ve Mikro Fly ile;

 • Alım ve satım yaptığınız ürün ve hizmetler ile onlarla ilgili evrakı sisteme tanıtabilir; listeleyebilir; stok durum, değer ve hareketleriyle ilgili raporlar alabilirsiniz.
 • Stoklarınızı parti-lot, seri no, ana grup, alt grup, tedarikçi, üretici, reyon, ambalaj, marka, sektör ve benzeri kırılımlarda tanımlayıp analiz edebilirsiniz.
 • Stoklarınıza minimum, sipariş ve hedef seviyeleri belirleyebilir, bunlara bağlı olarak ihtiyaç tanımlayıp satın alma yapabilirsiniz.
 • Stok seviyeleriniz ve ihtiyaçlarınızın detaylı analizini alabilirsiniz.
  Malzeme ihtiyaç planları oluşturabilirsiniz.
 • Stok ve satış programı özellikleri ile depo takibini daha efektif yapabilirsiniz
 • Hizmet satış sözleşmelerini ve dönemlere yayılan hizmet gelirlerini takip edebilirsiniz.