Yunanistan'da Şirket Kurmak: Nasıl Kurulur?

Girişimcilik İş Yönetimi Yurt Dışında Şirket Kuruluşu 1dk
Girişimcilik İş Yönetimi Yurt Dışında Şirket Kuruluşu

Yunanistan, Avrupalı yatırımcılar açısından Güneydoğu Avrupa ve Orta Doğu bölgelerine girmek, Türk yatırımcılar açısından ise benzer kültürler ve ulaşım kolaylığı nedeniyle seçilen çekici bir destinasyon. Yunanistan, Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa Para Birliği (EMU) üyesi bir ülkedir. Bu durum Yunanistan’a parasal istikrar ve istikrarlı döviz kurları sağlar. Yerel kurumlar tarafından istenen tüm gereklilikler karşılandığı takdirde bir işyerinin tescilinin 10 gün içinde tamamlanması da Yunanistan’ı cazip kılan özelliklerden biridir. Detaylar yazımızda.

Yunanistan’da Oturma İzni

Komşumuz Yunanistan’da son zamanlarda yapılan bazı yasal değişiklikler sayesinde oturma izni prosedürleri kolaylaştırıldı. Bu kurallar doğrudan Yunanistan’da şirket kurmak isteyen kimseler için değil hali hazırda Türkiye’de bir şirketi olup da Yunanistan’da şubesini açacak veya bu şirketin ortak olduğu yeni bir şirket kuruluşu gerçekleştirecek olan kimseler için getirildi.
Böylelikle halihazırda Türkiye’de bir şirketi olan girişimcilerin Yunanistan’da şube ya da ortaklık statüsü elde etmeleri durumunda kendilerini bu kuruluşlara müdür olarak atmaları durumunda iki yıllık oturma izni alma hakkına sahip olurlar.
Yunanistan’da ortaklık ve şube işlemleri 3-4 hafta sürebilir ve bir şirket kurulumundan daha fazla zaman alır.

Yunanistan’da Şirket Kurmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yunanistan’da bir şirketin oturma izni ile ortalama kuruluş maliyeti yaklaşık 4.500 Euro’dur. Kuruluş işlemlerinin başlaması için öncelikle Türkiye’de aşağıdaki belgelerin hazırlanması ve bu belgelerin apostil işlemlerinin yapılması gerekmektedir:

  • Şirket sicil tasdiknamesi
  • Genel kurul kararı
  • Şirket yetkililerinin pasaport tercümesi

Ayrıca Yunanistan’da şirket kuruluşu için adres belirtme zorunluluğu vardır. Yunanistan’da herhangi bir oturumunuz yoksa sanal ofis hizmeti alarak bu sorunu çözebilirsiniz.