Bilgi Fişi Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Muhasebe ve Finans Mikro Ürünler İş Yönetimi 2dk
Muhasebe ve Finans Mikro Ürünler İş Yönetimi

Mali değeri olmayan bilgi fişi ne işe yarar ve nasıl hazırlanır? Bilgi fişine dair merak ettikleriniz bu yazıda.

Bilgi Fişi Nedir?

3100 Sayılı kanun ve 426 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu (VUK) Genel Tebliği kapsamında yapılan düzenlemelere uygun olarak, ödeme kaydedici cihazlarda (yeni nesil cihazlar da dâhil olmak üzere) üretilmeye başlanan, mali değeri olmayan fişe, bilgi fişi denir.

Bilgi Fişinin Muhasebedeki İşlevi Nedir?

Bilgi fişi, yapılan bir alışverişteki ürünlerin listesini ve fiyatlarını içerir. Bilhassa marketlerden ve benzeri işletmelerden ev ve iş yerlerine götürülen siparişlerde kullanılır.
Bilgi fişi ile tüketici, yaptığı alışverişteki ürünlerin içeriğini, miktarını ve fiyatını ayrıntılarıyla görür. Bilgi fişinde bu bilgilerin haricinde iş yerinin adı, alışverişin yapıldığı tarih ve saat de bulunur.
Bilgi fişinde listelenmiş ürünlerin satışının, bilgi fişinin tüketiciye verildiği sırada yapılmış olması zorunlu değildir. Bu ürünlerin satışı, ödeme gerçekleştikten sonra da yapılabilir.

Bilgi Fişinde Hangi Bilgiler Bulunur?

Bir bilgi fişinde genellikle aşağıdaki bilgiler bulunur:

  • “Bilgi fişi” ibaresi
  • Satıcının adı, soyadı, unvanı, telefon numarası, vergi kimlik numarası
  • Bilgi fişinin tarihi, saati ve numarası
  • Satışın türü (faturalı, e-Faturalı, e-Arşiv Faturalı vb.)
  • İşleme ait KDV oranı
  • Ödeme yöntemi (nakit, kredi/banka kartı vb.)
  • Bankacılık işlem bilgileri
  • “Mali değeri yoktur” ibaresi
  • Z no, Ekü no ve MF kodu

Matbu faturadaki bilgilerin, bilgi fişindeki tarih, fiş numarası ve benzeri bilgilerle aynı olması gerekir.

Bilgi Fişi Nasıl Hazırlanır?

Bilgi fişi, ödeme kaydedici cihazlarda kolayca hazırlanabilir. Günümüzde birçok ticari muhasebe programı, kullanıcılara hem sıfırdan hem de hazır tasarımlar aracılığıyla pratik şekilde bilgi fişi oluşturma ve düzenleme imkanı sunar.

Mikro Hızlı Satış ile Bilgi Fişi Hazırlamak Çok Kolay

Eğer anlık barkodlu hızlı satış yaptığınız bir mağazanız, marketiniz veya benzer bir iş yeriniz varsa Mikro Hızlı Satış ile perakende satışlarınızı, ödemelerinizi ve ön muhasebenizi tek ekrandan kolayca takip edebilirsiniz.
Mikro Hızlı Satış, sade ve kişiselleştirilebilen menüleri ve yüksek hızıyla satış performansınızı yükseltir. Sektörünüz ne olursa olsun Mikro Hızlı Satış ile iş süreçlerinizi ve hayatınızı kolaylaştırabilir, ayrıca işletme kârlılığınızı artırabilirsiniz.

Yaptığınız satışın türüne göre sipariş aldığınız zamanlarda siparişteki ürünler için de bilgi fişi oluşturmanız gerekebilir. Bu tip durumlarda da Mikro Hızlı Satış ile anında bilgi fişi düzenleyebilir; satışı, ödemeyi aldıktan sonra gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca anlık satışlarınızda da herhangi bir nedenle satışını durdurduğunuz bir ürünü askıya alabilir, istediğinizde ekrana geri çağırıp satışa dönüştürebilirsiniz.