FoMO Nedir? JoMO'ya Çevrilebilir Mi?

Muhasebe ve Finans Genel 2dk
Muhasebe ve Finans Genel

Bu yazımızda, bir tür geri kalma ya da bir şeyleri kaçırma korkusu olarak tanımlayabileceğimiz FoMo’yu anlattık.

FoMO Nedir? FoMo’nun Açılımı

FoMO, İngilizce “Fear of Missing Out” ifadesinin baş harflerinden oluşan, kısaltılmışı terimdir.
FoMo, insanların bir etkinlik, mekan, güncelleme veya diğer çeşitli şeyleri kaçırmaktan duyduğu endişeyi ifade eder. Bu endişe, insanların sosyal çevrelerinde ne olduğunu öğrenmek için sürekli olarak bağlantı kurma ihtiyacını doğurur ve bu da insanların sürekli olarak online olmasına, olan biteni takip etmesine ve etkileşimde olmasına yol açar.
FoMO, insanların sosyal hayatlarına dair endişe duymalarına yol açabilir ve stres ve yorgunluk gibi olumsuz etkilere neden olabilir.

FoMO Yaşadığınızı Nasıl Anlarsınız?

Örneğin şu anda, bu yazıyı okumak yerine bir arkadaşınızın sevdiğiniz bir mekandaki yer bildirimini görüp onun yanına gitmeyi istediyseniz, hafta sonu gideceğiniz bir etkinlikte Instagram için nasıl çekimler yapabileceğinizi düşünüyorsanız, katılacağınız organizasyonlar arasında seçim yapmakta zorlanıyorsanız siz de FoMO yaşıyor olabilirsiniz.
Akıllı telefonlarımız ve sosyal medya hesaplarımız, çevremizdeki insanların anlık güncellemelerini parlak ekranlarımıza düşürdükçe FoMO’yu tetikleyebiliyor.

Öyle ki JWT’nin ABD ve İngiltere’de Y jenerasyonuna mensup insanlarla yaptığı bir araştırmaya göre kişiler; aşağıdaki durumlarda kendilerini “terk edilmiş” hissediyormuş:

  • Arkadaşları kendilerinin o an yapmadığı bir şeyle uğraşırken (%57)
  • Arkadaşları, kendilerinin henüz keşfetmediği bir şeyi keşfettiğinde (%46)
  • Arkadaşları kendilerinin satın almadığı bir şeyi satın aldığında (%36)

Vücudumuzun ve beynimizin yorgunluktan alarm vermesi halinde bile yeni planlar yapmaya devam etmemiz, zamanları çakışan organizasyonlar olduğunda bir kopyamızın olmasını istememiz, harika bir yerde sevilen insanlarla birlikteyken bile telefonlarımızı kontrol etme isteğimiz bu duruma bir örnek teşkil ediyor.

FoMO’yu JoMO ile Değiştirmek

FoMO’yu JoMO’ya, yani "Joy of moving on"a (ilerlemenin mutluluğu) dönüştürmek de mümkün.
FoMO’nun içindeki eğlenceyi yakalayarak, kaçırdığımız şeyler için hayıflanmak yerine yalnızca seçim yaptığımızı fark ederek hayatı kendimiz ve çevremiz için daha kolay kılabiliriz. Bu durumda kaygı aşamasını pas geçip seçimimizden mutluluk duyabiliriz.


İş stresinizi azaltıp hayattan zevk almanız için size daha çok zaman sağlayacak aradığınız çözüm Mikro Yazılım’da.