Kira Damga Vergisi hesaplama programı

kira-damga-vergisi-hesaplama-programi

iStock-1200937783Damga Vergisi nedir?

Yasal ve resmi işlemleri belgeleyen kağıtlardan alınan vergiye Damga Vergisi denir. Damga Vergisi, kağıda yazılıp imzalanır ve imza yerine işaret konularak düzenlenir. Bir konuda ispat amaçlı olarak ibraz edilen Damga Vergisi, elektronik veri olarak da hazırlanabilir. Damga Vergisi’nin alındığı kağıtlar kişiler arasında, kurumlar arasında ve kişilerle kurumlar arasında düzenlenebilir. Damga vergisi aylık olarak ödenir. Damga Vergisi Beyannamesi, izleyen ayın 23. günü verilir ve sonraki ayın 26. gününde ödenir.

Damga Vergisi nasıl hesaplanır?

Damga Vergisi’nin iki türü vardır. Damga vergisi hesaplama formülü, bu türlere göre farklılık gösterir. Maktu Damga Vergisi, kağıt üstündeki bedelden bağımsız olarak belirli bir TL karşılığı ödenir. Nisbi Damga Vergisi ise kağıt üzerindeki bedele her sene belirlenen tutar tablosundaki oranların uygulanması ile hesaplanır.

Kira Damga Vergisi nedir?

Peki kira sözleşmesi damga vergisi oranı nedir? Kira sözleşmelerinden alınan tutar, kefil türüne ve brüt (stopaj ya da KDV dahil) kira tutarına göre değişir. 2022 senesi için tahsil edilen kira damga vergisi oranları şöyledir:

  • Kefilsiz sözleşmelerden alınan Damga Vergisi oranı: Binde 1,89
  • Adi kefilli olan sözleşmelerden alınan Damga Vergisi oranı: Binde 11,37
  • Müteselsil kefil sahibi olan sözleşmelerden alınan Damga Vergisi oranı: Binde 9,48

2022 yılı için azami damga vergisi tutarı nedir?

2022 yılı için alınabilecek en yüksek tutar 4.814.234 TL'dir.

Kira Damga Vergisi hesaplama programı ne işe yarar?

Damga Vergisi hesaplama aracı ve kira damga vergisi hesaplama programı ile 2022 Damga Vergisi Hesaplamalarınızı yapabilirsiniz. Bu programlara tarife yılını girip kağıt türünü “kefilsiz kira sözleşmesi” olarak seçer bir de brüt tutarı girerseniz hesaplamanızı zahmetsizce yapabilir, ilgili sene için ne kadar damga vergisi vermeniz gerektiğini anında görebilir ve buna göre damga vergisi ödemesi yapabilirsiniz.