Yıllık izin ücreti nasıl hesaplanır?

Muhasebe ve Finans Genel İş Yönetimi 2dk
Muhasebe ve Finans Genel İş Yönetimi

Doğru bir kayıt ile hem çalışanı hem de işvereni güvence altına alan, işçi hakları ve İş Kanunu açısından oldukça önemli olan yıllık izin ücreti nasıl hesaplanır?

Dünyanın hemen her yerinde işçilerin yıllık izin hakkı olmak zorundadır. Çalışanlar, senelik izin haklarını kullanmayınca kullanmadıkları izin haklarını ödeme olarak alabilir. Peki bu ödemeler hangi yöntemler ile hesaplanır? Yıllık izin ücreti hesaplaması nasıl yapılır? Kullanılmayan yıllık izinler nasıl hesaplanır? İşte yıllık izin ücreti hesabına dair merak ettiğiniz her şey…

Yıllık izin nedir?

Yıllık izin, diğer adıyla izin hakediş, işçinin aynı iş yerinde belli bir süre sigortalı olarak çalıştıktan sonra işin ve aldığı ücretin devam etmesi şartıyla kullandığı izindir. Bazen ücretsiz izinle karıştırılır ancak bu izin türünü, çalışan bir neden göstermeden dilediğinde kazanıp kullanabilir.

Yıllık izin ücreti nasıl hesaplanır?

Bir sigortalı çalışanın hizmet sözleşmesi feshedilirse, bu çalışanın çalıştığı sürede kullanmadığı yıllık izinlerine ait olan ve alması gereken ücret, sözleşmenin sona erdiği tarihte alacağı miktara eklenir. Yıllık izin hesaplaması, işçinin günlük brüt maaş ücreti ile kullanılmayan izin gününün çarpılması ile yapılır. Yıllık izin ücretinde, bu ücret işçiye ödenmeden önce yapılan bazı vergi kaynaklı kesintiler bulunur. Dolayısıyla bahsettiğimiz hesabın ardından ücretten Gelir Vergisi, Damga Vergisi ve SGK kesintileri yapılır. Kesintilerden sonra geriye kalan miktar, sigortalı çalışana ödenir. Bu ücret, çalışan iş yerinden kendi isteğiyle ayrılsa da, sözleşmesine işvereni son vermiş olsa da ödenmek zorundadır. Kısacası her çalışan, her şartta bu ücreti alma hakkına sahiptir.

Kullanılmayan yıllık izinler nasıl hesaplanır?

Örnek bir durum üzerinden kullanılmayan yıllık izinlerin nasıl hesaplanıp ödeneceğine birlikte bakalım:

Diyelim ki bir çalışanın kullanılmamış izin günü sayısı 20. O halde bu sayı, işçinin günlük brüt maaşı ile çarpmalıyız. Maaşı 6.000 TL olan bir işçinin günlük brüt maaşını 6.000/30 olarak hesaplayabiliriz. Yani işçinin günlük brüt maaşı 200 TL’dir. Bu işçinin kullanılmayan izin günü sayısı da 20 olduğuna göre 200x20 hesabı ile işçinin işçinin kullanılmayan brüt izin günü ücretini 4000 TL olarak bulabiliriz. Bu hesabı şu şekilde formülleştirebiliriz:

(Brüt maaş / ay) x kullanılmayan yıllık izin günü

Personelinizin izin hesaplamaları ve bordrodaki tüm hesaplamalarını kolayca yönetebilmek için Mikro Yazılım Bordro Hesaplama Programı kullanabilir, maaş bordrosu işlemlerinizi hızlı bir şekilde halledebilirsiniz.


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.