Bulut ERP Nedir? Farkları ve Avantajları Nelerdir?

İş Yönetimi 3dk
İş Yönetimi

Siz hala Mikro Jump Bulut’un işletmenize özel yenilikçi ve avantajlı çözümleriyle tanışmadınız mı? Yoksa hala bulut ERP sistemlerinin masaüstü ERP’ten ne farkı olduğu ve avantajlı olup olmadığı konusunda soru işaretleriniz mi var?
Bu yazımızda sizlere bulut ERP sistemlerinin faydalarından ve bulut ERP kullanım alanlarından bahsedeceğiz.

Bulut ERP Nedir?

Bulut ERP (Enterprise Resource Planning), işletmelerin iş süreçlerini, operasyonlarını ve kaynaklarını yönetmek için kullanılan bulut tabanlı yazılım sistemleridir. Geleneksel ERP sistemlerinden farklı olarak bulut tabanlı ERP çözümleri, internet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan erişilebilir.

Bulut ERP ile Geleneksel ERP Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bulut tabanlı ERP sistemlerini masaüstü ERP sistemlerinden ayıran başlıca farklarla ilgili hazırladığımız tabloya aşağıda göz atabilirsiniz.

ÖzellikMasaüstü ERP SistemleriBulut ERP Sistemleri
KurulumKurulum gerektirirKurulum gerektirmez
MaliyetGenellikle yüksek başlangıç, donanım ve lisans maliyetleriGenellikle daha düşük başlangıç maliyeti, abonelik sistemiyle ödeme.
BakımGüncelleme ve bakım için IT personeli gerektirebilirSağlayıcı tarafından otomatik olarak güncellenir ve bakımı yapılır
DepolamaVeriler yerel sunucularda depolanır.Veriler sağlayıcı tarafından bulutta depolanır.
ErişimGenellikle yerel ağ üzerinden sınırlı erişimİnternet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan erişim

Bulut ERP Yazılımları Nasıl Çalışır?

Bulut ERP yazılımları internet üzerinden erişilebilen ve bulut tabanlı altyapılarda çalışır. Böylece kullanıcılar, herhangi bir internet bağlantısına sahip bir cihazdan, genellikle bir web tarayıcısı aracılığıyla bu sistemlere erişebilirler. Yani ek bir program kurmadan internet üzerinden ERP kullanmak mümkün olur.
Ayrıca bulut ERP yazılımları veri depolama, güncelleme, güvenlik ve yedekleme gibi temel işlevler için de sağlayıcının sunucularını kullanır. Bu sayede kullanıcıların hiçbir veriyi ayrıca depolaması veya yedeklemesi gerekmez.

Bulut ERP Türleri Nelerdir?

Bulut ERP sistemi, müşterilere farklı bulut türlerini kullanma imkanı sunar; bunlar genel bulut, özel bulut ve hibrit buluttur.

Genel Bulut

Bu bulut ERP biçiminde ortak yazılım, donanım ve veritabanını paylaşan farklı kullanıcılar tarafından erişilebilir.
Bu tür bulut, genellikle çok sayıda müşteriye hizmet verir ve ölçeklenebilir bir yapıya sahiptir. Genel bulut, maliyetleri düşürürken kolay erişim ve yönetim sağlar.

Özel Bulut

Belirli bir kullanıcı tarafından erişilebilir ve kullanıcı, ona belirli özellikler eklemek için esnek olabilir. Özel bulut, genellikle daha güvenli, daha kaliteli hizmet sunar ve daha iyi veri kontrolü sağlar. Bu tür bulut, özellikle hassas verileri işleyen büyük işletmeler veya endüstriler için tercih edilir.

Hibrit Bulut

Genel ve özel bulutların bir kombinasyonudur, ancak isteğe bağlıdır. Hibrit bulut, farklı iş yüklerini ve uygulamaları optimize etmek için esneklik sağlar. Bazı işlemler genel bulutta, bazıları ise özel bulutta barındırılabilir.

Bulut ERP’in Avantajları Nelerdir?

Bu avantajları teker teker inceleyelim.

Daha Düşük Ön Maliyetler

Bulut ERP, işletmelerin kendi donanım ve yazılım altyapısı için yüksek başlangıç maliyetlerini ortadan kaldırır. Kullanıcılar sadece kullandıkları hizmetler için ödeme yaparlar ve genellikle ön maliyetlerde büyük tasarruflar sağlarlar.

Daha Düşük İşletme Maliyetleri

Bulut servis sağlayıcıları, işletmelerin bakım, güncelleme ve altyapı maliyetlerini düşürür. Bu, işletmelerin bilgi işlem birimine olan ihtiyacını azaltır ve genellikle daha az işletme maliyetine yol açar.

Ölçeklenebilirlik

Bulut hizmetleri, kullanıcıların ihtiyaçlarına göre kaynakları kolayca ölçeklendirmelerini sağlar. Böylece işletmeler, artan veya azalan taleplere göre kaynaklarını ayarlayabilir.

Hızlı Güncellemeler

Bulut ERP sistemlerine sürekli güncellemeler yapılır. Bu sayede işletmelerin her zaman en son teknolojiye erişim sağlaması amaçlanır.

Geliştirilmiş Erişilebilirlik ve Mobilite

Bulut ERP uygulamaları, erişilebilirlik, mobilite ve kullanılabilirlik açısından genellikle diğer ERP türlerinden daha yüksek düzeyde kullanıcı dostu olarak değerlendirilir.

Geliştirilmiş Sistem Kullanılabilirliği ve Olağanüstü Durumda Anında Kurtarma

Bulut servis sağlayıcıları; bulut depolama, yedekleme ve geri yükleme gibi desteklerle olağanüstü ve beklenmedik durumlarda veri kurtarmayı kolaylaştırır.

Neden Bulut ERP?

2021 yılında Denizli ilinde geleneksel ERP’ten bulut ERP’e geçen bir şirketle yapılan bir nitel araştırma neticesinde, şirketi bulut ERP’e geçişe sevk eden bazı ana faktörler belirlendi. Aşağıda sıralanan faktörlerin, başka şirketlerin geçiş kararlarında da etkili olacağı öngörüldü:

  • Üst yönetimin desteği
  • Proje yönetimi yeterliliği ve yetkinliği
  • Son kullanıcıların değişiklik talebi
  • Sürekli ve her yerden erişim ile kesintisiz karar verebilme
  • Sistem yükseltme ve güncelleme gereksinimleri

Kaynak:
Alper, İ. (2021). Kurumsal kaynak planlaması (ERP) ve Bulut ERP (yüksek lisans tezi, Pamukkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü).


Peki siz bulut ERP’e geçiş yapmaya hazır mısınız? Cevabınız evetse, çözümünüz Mikro Jump Bulut’ta.