e-Arşiv Bireysel Fatura 2023 Sınırı Nedir?

E-Dönüşüm Girişimcilik KOBİ 3dk
E-Dönüşüm Girişimcilik KOBİ

e-Fatura ve e-Arşiv faturalar, dijitalleşen dünyanın vazgeçilmez birer parçası haline geldi. Türkiye’de her geçen yılla birlikte daha fazla işletme, e-Fatura ve e-Arşiv geçiş zorunluluğu ile karşı karşıya kalıyor. Vergi Usul Kanunu 509 No’lu Genel Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair 535 No’lu Tebliğ kapsamında, 2023 yılında e-Arşiv Fatura (interaktif) uygulamasına geçiş zorunluluğu açıklandı. e-Fatura e-Arşiv geçiş zorunluluğu bulunan mükelleflerin, geçiş süreçlerini 1 Temmus 2023’e kadar tamamlaması gerekiyor.
Peki 2023 yılı için yayımlanan tebliğ e-Fatura ve e-Arşiv Fatura geçiş zorunluluğu bağlamında neleri değiştirdi? Detaylar yazımızda.

e-Arşiv Nedir?

e-Arşiv, ticari işlemlerin elektronik ortamda gerçekleştirilmesini sağlayan bir elektronik belge sistemidir. e-Arşiv, kağıt ortamında düzenlenen ve fatura niteliği taşıyan belgelerin elektronik ortamda oluşturulmasını, iletilmesini ve saklanmasını sağlar.
e-Arşiv Faturası ise, 3 milyon satış hasılatı sınırını aşan işletmelerin, e-Fatura düzenleme zorunluluğuna tabi olmadıkları ancak yine de elektronik ortamda belge düzenlemeleri gereken durumlarda kullanılan bir çözümdür. Örneğin vergi ödeme yükümlülüğü bulunmayan bir müşteriye tek seferde 7 bin TL satış yapan bir işletmenin, e-Arşiv Fatura kesmesi gerekir.
e-Arşiv uygulamasıyla birlikte, işletmelerin belirli bir satış hasılatı sınırını aşmaları durumunda, kağıt fatura yerine elektronik fatura düzenlemeleri gerekmektedir. Bu durumda, e-Arşiv Fatura geçiş zorunluluğu bulunan mükellefler, e-Arşiv geçiş şartlarıyla ilgili ayrıntılara dikkat etmelidir.

2023 e-Arşiv Fatura Geçiş Süresi Nedir?

e-Fatura ve e-Arşiv geçiş zorunluluğu şartlarını karşılayan, brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı) şartlarını 2022 hesap dönemlerinde sağlayan mükellefler (sektör ayrımı olmaksızın), 1 Temmuz 2023 tarihine kadar e-Fatura ve e-Arşiv; 1 Nisan 2024 tarihine kadar ise e-Defter Fatura uygulamasına geçişlerini tamamlamalıdır.
Gayrimenkul, motorlu taşıt, inşa, imal, alım, satım veya kiralama işlemleri yapanların; bu işlemlere aracılık faaliyetinde bulunan mükellefler ile her türlü elektronik ortamda ürün ve hizmet satışı gerçekleştiren kişilerden 2022 hesap dönemleri için hasılatları 500 bin TL olanların, 1 Temmuz 2023 tarihine kadar e-Fatura ve e-Arşiv; 1 Nisan 2024 tarihine kadar ise e-Defter Fatura uygulamasına geçme zorunluluğu vardır.
İnternet ortamında mal veya hizmet satışı yapanlardan ise 2022 hesap dönemleri için brüt satış hasılatları 500 bin TL olanlar, 1 Temmuz 2023 tarihine kadar e-Fatura ve e-Arşiv; 1 Nisan 2024 tarihine kadar e-Defter Fatura uygulamalarına geçme zorunluluğuna tabidir.
Sektör ayrımı olmaksızın tüm işletmelerden 2022 hesap dönemleri için brüt satış hasılatları 10 milyon TL olanların e-İrsaliye’ye zorunlu geçiş tarihi ise 1 Temmuz 2023’dir.

e-Arşiv Faturası Kimler İçin Zorunludur?

eArşiv Fatura geçiş zorunluluğu ile ilgili şartlar, 2022 yılının sonunda yayımlanan tebliğ ile değiştirilmiş ve 2023 yılı için koşullar güncellenmiştir. e-Fatura sistemine geçiş şartlarını karşılayan mükellefler, e-Arşiv Fatura’ya geçiş süreçlerini de tamamlamakla yükümlüdür.
Bununla birlikte, e-Arşiv Fatura geçiş zorunluluğu için göz önünde bulundurulması gereken diğer detaylar şu şekildedir:

  • Tek bir gün içinde vergiye tabi olmayan kişilere 30 bin TL ve üzerinde fatura düzenleyen mükellefler, e-Arşiv Fatura zorunluluğuna tabidir.
  • Tek bir gün içerisinde vergiye tabi kişilere vergi dahil 4400 bin TL üzerinde fatura düzenleyenler, e-Arşiv Fatura’ya geçmelidir.
  • Vergi mükellefi olmayan alıcılara (son tüketici-vatandaşlara) kesilecek fatura tutarı aynı gün içinde 5000 TL üzerindeyse, e-Arşiv Fatura kesilmesi gerekir.
  • Temmuz 2022 itibarıyla e-Arşiv ve e-Fatura sistemine geçen ve e-Defter kullanan firmalar, e-Arşiv fatura kesmelidir.

e-Fatura Uygulamasına Geçişteki Yeni Düzenlemeler Nelerdir?

e-Arşiv Fatura geçiş şartlarından ilki, mükelleflerin e-Fatura geçiş zorunluluğuna tabi olmasıdır. 2023 yılı itibarıylaiyle e-Fatura geçiş zorunluluğu bulunan mükellefler aşağıdaki gibidir:

  • Brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı) 2022 ve müteakip hesap dönemleri için 3 milyon TL ve üzeri olan mükellefler,
  • Gerek kendi internet siteleri gerekse de platformlar üzerinden e-Ticaret faaliyetinde bulunan mükelleflerden; 2022 veya müteakip hesap dönemleri için 500 bin TL ve üzeri brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı) olanlar,
  • Gayrimenkul inşa, imal, alım, satım veya kiralama işlemlerini yapanlar ile bu işlemlere aracılık faaliyetinde bulunan mükelleflerden; 2022 veya müteakip hesap dönemleri için 500 bin TL ve üzeri brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı) olanlar,
  • Motorlu taşıt, inşa, imal, alım, satım veya kiralama işlemlerini yapanlar ile bu işlemlere aracılık faaliyetinde bulunan mükelleflerden; 2022 veya müteakip hesap dönemleri için 500 bin TL ve üzeri brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı) olanlar,
  • İnternet ortamında ilan yayınlayanlar ile internet reklamcılığı hizmet aracılarının 2022 veya müteakip hesap dönemleri için 500 Bin TL ve üzeri brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı) olanlar.

2023 e-Fatura Kesme ve Düzenleme Sınırı

2023 yılında e-Fatura kesme ve düzenleme sınırı 4.400 TL olarak açıklanmııştır.
Bununla birlikte 1 Mart 2023 tarihi itibarıyla e-Belge düzenleme zorunluluğuna tabi olmayan mükelleflerin vergiye tabi olmayan kişilere düzenleyeceği e-Arşiv Fatura’lar için sınır 5.000 TL’dir.

e-Fatura Kullanmamanın Cezası Nedir?

Vergi Usul Kanunu 353. maddesine göre elektronik belge olarak düzenlenmesi gereken e-Fatura, e-Arşiv Fatura (İinteraktif), e-İrsaliye, e-SMM, e-MM ve e-Bilet belgelerinin, kağıt olarak düzenlenmesi, gönderilmesi ve alınması halinde özel usulsüzlük cezaları kesilir.