Evden e-fatura nasıl kesilir?

Covid-19 3dk
Covid-19

İnternetin gücüyle dünyadaki tüm cihazların birbiriyle bilgi ve veri alışverişi yapabildiği, tüm araçlarla entegre çalıştığımız, son derece akıllı dijital çalışma alanları oluşturduğumuz bir devirdeyiz. Teknoloji devrimi ile hızla değişen iş yapış biçimlerimiz hem bizlerin hem de tüm dünyanın daha verimli çalışmasına olanak sağlıyor. Böylesi bir ortamda, e-fatura kesmek dahil, evden yapabildiğimiz işlerin de limitlerini ortadan kaldırıyoruz.

Eğer siz de e-fatura uygulamasına dahil olup faturalarınızı dijital olarak kesmeye başladıysanız elektronik dönüşüme katılarak işletmenizi bir adım daha ileriye taşıdığınız için sizi tebrik ederiz. Bu yazıda sizinle evden e-fatura kesmenin aşamalarını paylaşacağız.

e-Faturaya neden geçmelisiniz?

İlk kez mi e-fatura keseceksiniz?

Eğer ilk e-faturanızı kesecekseniz ve entegratörünüz Mikro Yazılım ise e-fatura kesme işlemini yalnızca birkaç adımda tamamlayabilirsiniz. Henüz e-faturaya geçmediyseniz kimlerin e-fatura mükellefi olduğunu, e-fatura uygulamasına katılma şartlarını ve  nasıl başvuruda bulunabileceğinizi de anlattık.

e-Fatura entegratörü seçerken dikkat etmeniz gereken 7 şey

Kimler e-fatura uygulamasına dahil olmak zorunda?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) güncel tebliğine göre 2018 veya 2019 hesap dönemleri brüt satış hasılatı 5 milyon TL ve üzeri olan tüm mükellefler, 1 Temmuz 2020 tarihi itibarıyla e-fatura uygulamasına geçiş yapmak zorunda. Kısacası bu tarihten sonra bu şartı sağlayan tüm işletmeler e-fatura ve e-defter mükellefi olacak.

e-Faturaya nasıl geçebilirsiniz? 3 adımda e-fatura aktivasyonu

Eğer gerekli koşulları sağlıyorsanız 1 Temmuz 2020 itibarıyla sizin de e-fatura ve e-defter kullanıyor olmanız gerek. e-Fatura başvurusunda bulunmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Önce Kamu Sertifikasyon Merkezi’nden (Kamu SM) mali mühür talep etmelisiniz. Eğer bir şahıs şirketiniz varsa başvurunuzu mali mühür yerine e-imza ile de yapabilirsiniz.
 2. Ardından GİB’in web sitesinden ‘özel entegrasyon’ seçeceği ile elektronik fatura başvurusunda bulunabilirsiniz.
 3. Son adımda e-Mikro Portal’dan kayıt formunu doldurarak e-fatura aktivasyon sürecinizi tamamlayabilirsiniz.

Anahtar teslim e-fatura nedir, avantajları nelerdir?

Mikro Yazılım ile e-fatura uygulamasından nasıl faydalanabilirsiniz?

e-Faturayı Mikro Yazılım ile kullanmanın 3 farklı yöntemi bulunuyor:

1. MikroX: Mikro Yazılım’ın bulut teknolojisiyle çalışan yeni nesil online ön muhasebe programı MikroX ile elektronik faturalarınızı saniyeler içinde hazırlayıp yalnızca tek tuşla paylaşabilirsiniz. e-Faturaya MikroX’in fiyat avantajından faydalanarak zahmetsizce geçebilirsiniz. MikroX’i kullanarak e-fatura kesmek için şu 3 adımı izlemeniz yeterli:

 • Gelirler menüsünden altındaki 'Faturalar’a girip yeni fatura kaydı yapın.
 • Çıkan ekrandan ‘Fatura detayına git’ butonuna tıklayın.
 • Fatura detay sayfasının sağ üst köşesindeki ‘İşlemler’ menüsünden ‘e-fatura oluştur’ seçeneğini işaretleyin.

Online ön muhasebe programı ne işe yarar?

Neden MikroX kullanmalısınız?

MikroX ile neler yapabilirsiniz?

 • Fatura takibi: Faturalarınızı anında kesip gönderebilir, tahsilatlarınızı tam zamanında yapabilirsiniz
 • Müşteri ve tedarikçi yönetimi: Müşteri ve tedarikçilerinizin bakiyelerini dilediğiniz an görüntüleyebilir, ödeme ve tahsilatlarınızı anlık olarak takip edebilirsiniz.
 • Gelir - gider takibi: Tahsilat ve ödemelerinizin güncel durumunu görüp işletmenizin nakit akışını kolayca yönetebilirsiniz.
 • Finansal raporlama: Belirlediğiniz zaman aralıkları için kazanç ve giderlerinize dair detaylı finansal raporlar alabilir, ne zaman ne kadar kâr ettiğinizi bilirsiniz.
 • Stok ve depo yönetimi: Stoklarınızı anlık olarak takip edebilir, satışlarınızı daha verimli yönetebilirsiniz.
 • e-Fatura hizmetleri: Faturalamalarınızı tek tıkla zamandan ve maliyetten tasarruf ederek yapabilir, iş yükünüzü azaltarak tahsilat sürecinizi hızlandırabilirsiniz.
 • e-Ticaret entegrasyonu: Kullandığınız tüm e-ticaret platformlarını birbirine bağlayarak zaman kazanabilirsiniz.
 • Fiş tarama: Olduğunuz yerden fişinizin faturasını çekip otomatik olarak sisteme ekleyebilir, manuel olarak fiş girme operasyonundan kurtulursunuz.

MikroX’i ücretsiz deneyin!

Online erişim, sınırsız kayıt hakkı, ücretsiz destek ve 15 gün ücretsiz deneme özellikleriyle tüm ön muhasebe ihtiyaçlarınız tek pakette MikroX’te! Kart bilgilerinizi paylaşmadan üye olup 15 gün boyunca ücretsiz deneyebilir, memnun kalırsanız ayda 10₺’ye yıllık üyeliğinizi başlatabilirsiniz. Ayrıca ayda 9₺’ye 1 yıl geçerli 300 kontör içeren e-fatura paketi ile üyeliğinizi yükseltebilirsiniz. MikroX’i bugün üyelik ve e-fatura paketi ile birlikte ayda yalnızca 19₺’ye edinebilirsiniz.

2. Mikro Yazılım Ticari Paket Programı: Mikro Yazılım’ın şirketinizin ihtiyaçlarına özel olarak seçebileceğiniz programları, e-dönüşüm işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz modüller de içeriyor. Bu programların e-fatura modülü ile kestiğiniz faturaları dijital olarak mühürleyip kolayca GİB’e iletmeniz mümkün. Ayrıca programınız size gönderilen e-faturaları da GİB’in posta kutusundan otomatik olarak alıp işleyecek ve muhasebeleştirecek.

3. e-Mikro Portalı: e-Mikro’nun e-Devlet uyumlu e-dönüşüm hizmetleriyle tüm iş süreçlerinizi kolay ve kesintisiz şekilde ilerletebileceğinizi biliyor muydunuz? Hiçbir yatırım maliyeti ödemeden Maliye Bakanlığı standartlarıyla tam uyumlu bir e-fatura sistemine geçmek ve elektronik ortamdan kolayca fatura gönderip almaya başlamak için e-Mikro’yu ziyaret edin: https://www.emikro.com.tr/


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.