Evden Mikro Yazılım ile e-Fatura Nasıl Kesilir?

2dk

İnternetin gücüyle dünyadaki tüm cihazların birbiriyle bilgi ve veri alışverişi yapabildiği, tüm araçlarla entegre çalıştığımız, son derece akıllı dijital çalışma alanları oluşturduğumuz bir devirdeyiz. Teknoloji devrimi ile hızla değişen iş yapış biçimlerimiz hem bizlerin hem de tüm dünyanın daha verimli çalışmasına olanak sağlıyor. Böylesi bir ortamda, e-Fatura kesmek dahil, evden yapabildiğimiz işlerin de limitlerini ortadan kaldırıyoruz.
Eğer siz de e-Fatura uygulamasına dahil olup faturalarınızı dijital olarak kesmeye başladıysanız elektronik dönüşüme katılarak işletmenizi bir adım daha ileriye taşıdığınız için sizi tebrik ederiz. Bu yazıda sizinle evden e-Fatura kesmenin aşamalarını paylaşacağız.

İlk Kez mi e-Fatura Keseceksiniz?

Eğer ilk e-Faturanızı kesecekseniz ve entegratörünüz Mikro Yazılım ise e-Fatura kesme işlemini yalnızca birkaç adımda tamamlayabilirsiniz. Henüz e-Faturaya geçmediyseniz kimlerin e-Fatura mükellefi olduğunu, e-Fatura uygulamasına katılma şartlarını ve nasıl başvuruda bulunabileceğinizi de anlattık:

e-Fatura Geçiş Zorunluluğu ve Şartları

e-Faturaya Nasıl Geçebilirsiniz? 3 Adımda e-Fatura Aktivasyonu

e-Fatura başvurusunda bulunmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  1. Önce Kamu Sertifikasyon Merkezi’nden (Kamu SM) mali mühür talep etmelisiniz. Eğer bir şahıs şirketiniz varsa, başvurunuzu mali mühür yerine [-İmza ile de yapabilirsiniz.
  2. Ardından GİB’in web sitesinden ‘özel entegrasyon’ seçeneği ile elektronik fatura başvurusunda bulunabilirsiniz.
  3. Son adımda e-Mikro Portal üzerinden kayıt formunu doldurarak e-Fatura aktivasyon sürecinizi tamamlayabilirsiniz.

Mikro Yazılım ile e-Fatura Uygulamasından Nasıl Faydalanabilirsiniz?

e-Fatura’yı Mikro Yazılım ile kullanmanın 2 farklı yöntemi bulunuyor:

1. Mikro Yazılım Ticari Paket Programı

Mikro Yazılım’ın şirketinizin ihtiyaçlarına özel olarak seçebileceğiniz programları, e-dönüşüm işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz modüller de içeriyor.
Bu programların e-Fatura modülü ile kestiğiniz faturaları dijital olarak mühürleyip kolayca GİB’e iletmeniz mümkün. Ayrıca programınız size gönderilen e-Faturaları da GİB’in posta kutusundan otomatik olarak alıp işleyecek ve muhasebeleştirecek.

2. e-Mikro Portalı

e-Mikro’nun e-Devlet uyumlu e-dönüşüm hizmetleriyle tüm iş süreçlerinizi kolay ve kesintisiz şekilde ilerletebileceğinizi biliyor muydunuz?
Hiçbir yatırım maliyeti ödemeden Maliye Bakanlığı standartlarıyla tam uyumlu bir e-Fatura sistemine geçmek ve elektronik ortamdan kolayca fatura gönderip almaya başlamak için e-Mikro’yu ziyaret edin!