MRP Nedir, Ne İşe Yarar?

Genel İş Yönetimi 3dk
Genel İş Yönetimi

Daha etkin bir üretim süreci için planlama, zamanlama ve envanter kontrolü yapmanızı sağlayan MRP nedir ve ne işe yarar? Detayları sizin için derledik!

MRP Nedir?

İngilizce material requirement planning ifadesinin baş harflerinden oluşan MRP, malzeme ihtiyaç planlaması anlamına gelir. İşletmelerin birbirleriyle rekabet edip yenilikler üretebilmesi için kaliteli bir üretim yapma ihtiyacından doğan MRP sistemi, üretim için gerekli malzeme ihtiyaçlarını planlayarak iş süreçlerinizi ilerletirken zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlar.
MRP, ürün için satın alma ve gönderme zamanlarını hesaplayabilmek için entegre olarak çalıştığı farklı program ve bölümlerden gelen üretim planları, stok ve ürün ağacı gibi verileri kullanır.

MRP Sisteminin Amacı Nedir?


Temelde bir MRP sisteminin üç amacı vardır:

 • Üretimi, malzemeleri, teslimat programlarını ve satın alma faaliyetlerini planlayarak üretimin verimliliğini artırmak; etkili bir satın alma yönetimi sunabilmek.
 • Mağazada mümkün olan en düşük malzeme ve ürün seviyesini korumak yani envanter yatırımını en aza indirmek.
 • Müşteri hizmetlerini düzenleyip geliştirmek.

MRP Ne İşe Yarar?

MRP, işletmenize hız ve verimlilik katacak pek çok işlevi içinde barındırır:

 1. Yatırım planlaması: Malzeme ihtiyaçları planlaması, işletmenizin kolaylıkla yatırım planlaması yapmasını sağlar. Üretimi ve verimliliği artırdığı için müşteriye sunulan hizmetin de geliştirilmesini amaçlar.
 2. Üretim planlaması: MRP sistemleri, üretim sürecinin her aşamasını planlar, işletme faaliyetlerini de buna göre belirler.
 3. Malzeme zamanı ve miktarı belirleme: MRP ile seri ve çoklu üretim yapan işletmeler, kullandıkları malzemeyi hangi aşamada ve ne miktarda kullanacaklarını malzeme planlaması ile tespit eder. Malzemeler de bu tespite göre hazırlanır. Malzemenin miktarı zamana göre de değişiklik gösterir. Bu bilginin detayını sonraki maddede görebilirsiniz.
 4. Zaman yönetimi: MRP ile işletmeler üretimlerini zamanlara bölebilir. Böylece, sipariş programları günlük, haftalık ve aylık dilimlerde hazırlanabilir. Böylece bir ürün son üretim aşamasına göre tarihlendirilir, önceki aşamaları da o tarihten geriye tablolar halinde belirlenir. Bu şekilde tüm evreler ortaya çıkar. Bu evreler için kullanılması gereken malzemeler de önceden belirlenip tablo üzerinden sabitlenir.
 5. Talebe göre arz oluşturma yetisi: MRP, işletmelere talebe göre arz oluşturma şansı sunar. Zamana odaklı bir sistem olduğundan, işletmeler sipariş etmeleri gereken malzemeleri, farklı tedarik süreleri de olsa önceden ve yeterli bir vakit içerisinde hazırlama olanağına sahiptir.MRP ile malzemeler tedarik sürelerine varıncaya kadar planlanır. Böylece organizasyon, üretimde herhangi bir tıkanıklık yaşamadan işler, malzeme ve kapasite kontrolü yapabildiği için işletme siparişlerin bekletilmesinin önüne geçer.

MRP Neden Kullanılmalıdır?

MRP’nin kullanılması işletmelere birçok avantaj sağlar. Sürdürülebilir bir iş yönetimi için bir işletmenin MRP kullanması oldukça kritiktir. MRP’yi bir işletme için vazgeçilmez kılan sebeplerden bazıları şunlar:

 • MRP, üretim sürecinde kullanılan malzeme ve bileşenlerin tüketimini tahmin eder ve planlama yapar. Bu sayede gereksiz stoklar azalırken, malzeme eksiklikleri de önlenir. Optimum malzeme stok seviyeleri sayesinde maliyetler düşer ve işletmenin nakit akışı iyileşir.
 • MRP, malzeme temin sürelerini ve teslimat zamanlamasını dikkate alarak üretim süreçlerini planlar. Bu sayede üretimdeki bekleme süreleri azalır, süreçler daha verimli hale gelir ve üretim süresi kısalır. Bu da müşteri taleplerinin daha hızlı karşılanmasını sağlar.
 • MRP, müşteri talepleri ve satış tahminleri üzerinden malzeme ihtiyaçlarını tahmin eder. Bu sayede işletme, müşteri taleplerine uygun üretim planlaması yapabilir ve talebi karşılamak için gerekli malzeme ve bileşenleri temin edebilir.
 • MRP, üretim sürecindeki kapasite sınırlamalarını dikkate alarak üretim planlaması yapar. Bu sayede işletme, kapasite kullanımını optimize eder, aşırı yüklemeleri önler ve kaynakları verimli bir şekilde kullanır.
 • Tedarik zinciri, satış ve üretim departmanları arasında koordinasyon sağlar. Bu sayede işletme, tüm departmanların aynı bilgiler üzerinden çalışmasını sağlayarak verimlilik ve iletişimde iyileşme sağlar.

MRP Hangi Sektörlerde Kullanılır?

Malzeme ihtiyaçları planlaması sisteminin kullanım alanı çok geniştir. Bu sisteme en çok ihtiyaç duyan ve tercih eden sektörleri listeleyelim:

 • İlaç sektörü
 • Yiyecek ve gıda sektörü
 • Tekstil sektörü
 • Kimya sektörü
 • Otomotiv sektörü
 • Elektronik sektörü

MRP ve ERP Arasındaki Fark Nedir?

Kurumsal kaynak planlaması olarak da bildiğimiz ERP, bir işletmenin kaynak, süreç ve bilgi koordinasyonunu sağlar. ERP sistemi tüm departmanlarla birlikte çalışan ve birbirleriyle iletişimini sağlayan ortak bir veritabanı sunarken, MRP kullandığınız yöntem ve içeriğe göre farklı şekillerde yorumlanabilir.
Henüz 1960’lı yıllarda geliştirilip bilgisayarsız olarak kullanılmaya başlanan MRP’nin ERP’nin atası olduğunu söylemek mümkündür.


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.