Ticari Muhasebe Programı Nedir? Ne İşe Yarar?

Mikro Ürünler İş Yönetimi 2dk
Mikro Ürünler İş Yönetimi

Günümüzde işletmelerin finansal yönetimi, karmaşık ve dinamik bir süreç haline geldi. Bu süreçte, doğru ve güvenilir bilgilere dayalı kararlar almak, işletmelerin sürdürülebilirliği ve başarısı için kritik öneme sahiptir. İşte tam da bu noktada, ticari muhasebe programları devreye girer.

Ticari Muhasebe Programı Nedir?

Bir işletmenin muhasebe süreçleri takip edilirken kullanılması gereken program, ticari muhasebe programlarıdır.

Ticari Yazılımlar Ne İşe Yarar?

Gerek toptancı, gerek perakendeci, gerek küçük esnaf, gerekse süpermarket gibi mağazasından hizmet veren ve sıcak satış yapan şirketlerin etkili bir satış takibi ve stok yönetimi yapması, ayrıca satış sözleşmeleri oluşturup bunları takip etmesi gerekir. Bu işlerin yanında fatura oluşturma ve düzenleme, bunların takip edilmesi, gelir ve giderlerin takibi ve bankacılık işlemleri de yapılmalıdır.
Elde, defterlerle ve karışık Excel formülleriyle yapıldığında tüm hesapları karıştıran bu operasyonları pratik ve verimli şekilde gerçekleştirmek için ticari yazılımlara ihtiyaç vardır. Ticari yazılımlar hem kaynak ve zaman tasarrufu yapmanızı sağlar, hem de hataları minimuma indirir.
Bu yüzden her ölçek ve sektörden işletmenin ticari muhasebe programları kullanması elzemdir.
Ticari muhasebe programları, ön muhasebe ve genel muhasebe işlemlerinin kolayca yapılabilmesi için takip ve hesaplama araçları sağlar.

Ticari Muhasebe Programı ile Neler Yapabilirsiniz?

İşte yapabileceklerinize birkaç örnek:

  1. Cari hesap takibi: Ticari muhasebe programları ile cari hesaplarınızdaki borç, alacak bakiyeleri ve vade günlerini takip edebilir, kolayca borç ve alacak faiz hesabı yapabilirsiniz.
  2. Personelin cari işlemlerinin takibi: Personele dair cari işlemleri hızla ve hatasız olarak yapabilirsiniz. Böylece personelin maaşını, avans ve primlerini takip edebilir, prim tahakkuk işlemlerini otomatik olarak gerçekleştirebilirsiniz.
  3. Alım – satım takibi: İşletmenizin alım-satım işlemlerini yakından takip edebilir, ürün takibi yapabilir, her türlü satın alma işleminin talebini, faturasını, irsaliyesini ve sipariş dokümanını kayıt altına alabilirsiniz. Ayrıca müşteri ve tedarikçileriniz için teklif hazırlayabilir, bunların da takibini yapabilirsiniz.
  4. Fatura takibi: Ticari muhasebe programları ile fatura, stok, demirbaş, hizmet ve masraf veri takibi yapabilir, her kalem için ayrı KDV, depo, personel ve departman verisi girebilir, ayrı iskonto oranları belirleyebilirsiniz.
  5. İrsaliye takibi: Mal sevki ve teslimi sırasında kullandığınız irsaliyeleri takip edebilir, fatura edilmemiş ancak alıcısına ulaşmış malları izleyebilirsiniz.
  6. Bankacılık işlemleri: Ticari muhasebe programınıza ile vadeli ve vadesiz hesaplarınızı izleyebilir, mevduat ve kredi hesaplarınızı tüm ayrıntılarıyla görebilirsiniz. Ayrıca bankadaki kredi, senet, çek, tahsilat ve benzeri işlemlerinizi de takip edebilir, bu işlemleri kolayca planlayıp borç ve alacaklarınızı düzenleyebilirsiniz.