Üretim Yönetimi Nedir? İşletmelere Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Genel İş Yönetimi 2dk
Genel İş Yönetimi

Hem kaynaklarınızı etkin biçimde planlamak, hem kalitenizi korumak, hem maliyet ve zamandan tasarruf etmek, hem de kârlılığınızı yükseltmek mi istiyorsunuz? O zaman iyi bir ürün yönetimi yapmalısınız. Neden mi?
Bu yazı, aldığınız talepleri, şirketiniz için ekonomik; müşteriniz için kaliteli olacak şekilde karşılamanızı sağlayan üretim yönetimi hakkında!

Üretim Yönetimi Nedir?

İşletmelerin organizasyonlarına dahil olan tüm materyalleri, insan kaynağını, makine ve iş gücünü değerlendirerek, talep edilen ürünü, talep edilen zamanda, istenen kalite ve maliyette, katma değeri yüksek olarak üretmesi üretim yönetimidir.
Üretim yönetimi yapabilmek için öncelikle üretim hedeflerinin belirlenmesi gerekir. Ardından işletme bu hedeflere göre plan yapar. İşletmenin organizasyon yapısı, üretim sürerken hedeflerden sapma olup olmadığının kontrolünü sağlayabilecek şekilde düzenlenmelidir.
Üretimin, stoğun, maliyetin ve kalitenin denetimini sağlayan bu kontrol ve koordinasyon yapısı olmadan, üretim yönetiminden bahsedilemez.

Üretim Yönetiminin Amacı Nedir?

Üretim yönetiminin amacı, tüketiciye beklediği ürünü beklediği şekilde sunabilmektir. Şirketler, bunu yaparken kendi kârlılık seviyelerini de düşünmek zorundadırlar. Bu yüzden, ellerindeki kaynaklardan çok etkin biçimde yararlanmanın yollarını aramalıdırlar.
Şirketin bu noktadaki motivasyonu, süreci sadeleştirip israf ve masrafı azaltmak, sonucu ise mükemmelleştirmek yönünde olmalıdır. Ürün tasarımı, ürün geliştirme, tedarik zinciri yönetimi, üretim planlama, uygulama ve kontrol, kalite yönetimi, teknoloji yönetimi gibi süreçlerin hepsi üretim yönetiminin kapsamındadır.

Üretim Yönetimi Neden Önemlidir?

Üretim yönetimi ile, hem stoklarınızın durumunu, hem müşteri taleplerini, hem de ürünlerin gönderilmesine dair detayları tek bir sistem üzerinden takip edebilirsiniz. Bu sayede, hem pratiklik kazanır, hem de zamanınızı daha etkin biçimde kullanırsınız.

Üretim Yönetiminin İşletmelere Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Etkin bir üretim yönetiminin şirketlere ne gibi faydalar sağlayabileceğine birlikte göz atalım.

1. Şirketinizin önünü görmesini sağlar

Üretim yönetimi sayesinde, kaynaklarınızı verimli kullanıp kullanmadığınızı görürsünüz. Bu sayede, nerelerde eksik ya da hatalı olduğunuzu tespit eder, gerekli alanlarda iyileştirme yaparsınız.

2. Müşterilerinizle iletişiminizi güçlendirir

Üretim yönetimi ile müşterinizin talep ettiği ürünleri onların istediği biçimde üretip üretmediğinizin analizini yaparsınız.
Bu sayede müşterinizi ve beklentilerini daha iyi anlar, hem sadakatlerini artırma hem de onlara daha çok adette satış yapma şansınızı artırırsınız.

3. İşletmenizin makine ve teçhizatının verimliliğini ölçer

Ürün yönetimi ile kullandığınız makine ve teçhizatın verimli olup olmadığını görürsünüz. Böylece mevcut makineler için onarım ve bakım gerekip gerekmediğini bilir, yeni makine ihtiyacı için de maliyet hesabı yaparsınız.

4. Ürünlerinizin kalitesini artırır

Üretim yönetiminin sunduğu sipariş ve stok kontrolü sayesinde, süreçlerinizi daha iyi planlar, daha kaliteli ürünler üretirsiniz.


Mikro Yazılım’ın üretim planlama programı ile etkin bir üretim yönetimi yapabilir, işletmenizin operasyonel yükünü hafifletebilirsiniz!