Gayrinakdi Kredi Nedir? Türleri Nelerdir?

Muhasebe ve Finans Genel 2dk
Muhasebe ve Finans Genel

Günümüzde nakit ihtiyacını karşılamak için en yaygın yöntemlerden bir tanesi kredi almaktır. Ancak, pek çok vatandaş kredi türleri hakkında yeterince bilgi sahibi değil. Özellikle de son zamanlarda gayrinakdi kredi nedir, gayrinakdi kredi ne demek gibi soruların cevapları oldukça merak ediliyor. Detaylar yazımızda.

Gayrinakdi Kredi Ne Demektir?

Bilinenin aksine, kredi verilme yöntemleri arasında sadece nakit yöntem bulunmaz. Bu gibi durumlarda kişiler gayrinakdi kredilere yönelir.
Banka kredileri iki türe ayrılır. Bunlar, nakit ve nakit olmayan kredilerdir. Nakit olmayan krediler ise gayrinakdi kredi olarak isimlendirilir.
Örneğin, en çok kredi alma nedenlerinden birisi olan taşıt ya da ev satın almak için alınan krediler nakdi kredilere birer örnektir. Gayrinakdi krediler ise şirketlerin kullandığı bir kredi türüdür. Bu nedenle, bireysel kullanıcıların gayrinakdi krediler hakkında yeterince bilgi sahibi olmaması oldukça olağan bir durum olarak açıklanabilir.

Gayrinakdi Kredilerin Detayları Nelerdir?

Gayrinakdi krediler, ticaret yapan firmalar için mal veya hizmet alım satım işlemlerinin çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olur. Bu nedenle, gayrinakdi krediler için bankaların şirketlere sağladığı pratik bir hizmet olarak bahsetmek doğru olacaktır.
Gayrinakdi kredilerin bir diğer avantajı da alacak riskini ortadan kaldırmasıdır. Böylelikle, peşin ödemelerin gerçekleşmediği durumlarda hem alıcı hem de satıcının hakları korunmaktadır.
Bu yöntemle birlikte hem şirketler alacaklarını güvence altına alabilir hem de vadeli alışverişe de imkan tanınır. Şirketlerin maddi olarak planlama yapabilmesinde gayrinakdi kredilerin büyük bir payı bulunur.

Gayrinakdi Krediler Nasıl Kullanılır?

Gayrinakdi kredi kullanmanın pek çok yöntemi bulunmaktadır. Bu sayede, kişiler geniş bir yelpazeye sahip olan bu yöntemler arasından kendilerine en uygun olan yöntemi kolay bir şekilde seçebilir.
Kişilerin dikkat etmesi gereken nokta şirketlerin anlaşmaları içerisinde gereken gayrinakdi kredi türünün belirlenmesi ve buna göre bir başvurunun yapılmasıdır.

Gayrinakdi Kredi Türleri Nelerdir?

Gayrinakdi kredi türleri şunlardır:

Doğrudan Borçlandırma Sistemi

Bu kredi sistemi genellikle yurt içerisinde gerçekleşen alışverişlerde tercih edilir. Doğrudan borçlandırma sistemi ile mal satın alınacak kişiye banka bir teminat verir. Mal satımı gerçekleştiren kişi de bu teminata göre satışını gerçekleştirir. Daha sonra müşteriye yapılan satışın faturası yüklenir ve faturanın vadesi geldiği zaman banka, teminatı verdiği şirketten ödemenin gerçekleşmesini ister. Firma ödemeyi gerçekleştirir ve banka da böylelikle satıcıya faturasının ödemesini teslim eder.

Teminat Mektubu

Çeşitli sektörlerde kullanılan bir gayrinakdi kredi yöntemi olan teminat mektubu, belirli bir metne göre yazılır.
Bu mektup içerisinde daha sonra mektubun verildiği kurum, mektup içerisinde yer alan tarihe ve tutara göre alacaklı durumuna gelmektedir.
Kısacası, müşteri ya da mektubu veren şahıs sorumluluklarını yerine getirmezse, bankanın teminat verdiği şekilde ödeme yapması gerekir.

Akreditif

Akreditif gayrinakdi kredi özellikle de ithalat ve ihracat durumlarında kullanılan kredi türüdür. Akreditif kredi, uluslararası ticarette kendisine büyük bir yer buluyor. Bu kredi yöntemi sayesinde alınan malların ödemesini gerçekleştiren bankalara ait bir yöntem olarak karşımıza çıkar.
Bu sistem dahilinde ithalatçının ülkesinde yer alan banka ve ihracatçının ülkesinde yer alan banka arasında bir anlaşma gerçekleştirilir. Bu anlaşma sonucunda ise alacaklı firma için banka ödemeyi gerçekleştireceğini taahhüt eder.