Veresiye Programı Nedir? Ne İşe Yarar?

Mikro Ürünler E-Dönüşüm İş Yönetimi 2dk
Mikro Ürünler E-Dönüşüm İş Yönetimi

İşletmenizin rutin operasyonlarını minimum efor ile yürütüp asıl enerjinizi işini büyütmeye ayırmak istiyorsanız alacak ve borç takibinizi bir veresiye takip programı ile yapabilirsiniz.

Veresiye Programı Nedir?

Veresiye programı, genellikle küçük işletmelerde kullanılan bir ticaret uygulamasıdır. Bu programlar, müşterilere ürün veya hizmetleri satın aldıktan sonra ödemeyi nakit olarak yapmak yerine belirli bir süre içinde yapabilme olanağı tanır.
Yani, müşterilere alışverişlerini borçlanma seçeneği sunar.

Veresiye Takibi Neden Önemlidir?

Müşterilerinize karşılığını ya tamamen ya da kısmen bir süre sonra almak üzere satış yapıyorsanız, veresiye satış yapıyorsunuz, yani açık hesaplarınız var demektir.
Açık hesaplarınızın kaydı, tahsilat miktarınızı ve ne kadar alacağınızın kaldığını göstereceği için oldukça önemlidir ve bu sebeple doğru ve eksiksiz şekilde tutulmalıdır.
Açık hesap usulüyle çalıştığınız müşterileriniz, belirli bir vadede borçlarını azaltarak bitirebilir. Ancak borçlarını tamamen kapatmadan ikinci ve belki üçüncü kez alışveriş de yapabilirler. Böyle durumlarda müşteri memnuniyetini sürdürmek için satış yapmaya devam etmeyi tercih edebilirsiniz ancak tahsilat ve ödemelerinizi belgeler nitelikte fiş ya da faturalarınız olmadığında, işletmenizi finansal açıdan tehlikeye atmış olursunuz. Bu risk, açık hesapla çalıştığınız her müşteri için farklı seviyelerde olabilir.
İşte bu veresiyeleri düzgün şekilde takip edebilmek için veresiye takip programları kullanabilirsiniz. Veresiye programları sayesinde hem karmaşık Excel ve Access formüllerinden kurtulursunuz hem de okunmayan, hatalı, tahrip olmuş defter sayfalarıyla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Veresiye Takibini Mikro Yazılım ile Kolaylaştırın

Mikro Yazılım’ın veresiye takibi yapmanızı sağlayan programları ile açık hesap usuluyle çalıştığınız müşterilerle ilişkinizi daha kolay yönetebilir, tahsilatlarınızı daha kolay yapıp işlerinizi daha kolay idare edebilirsiniz.

  • Kolayca borç takibi yapabilirsiniz.
  • Tahribata uğramış defterlerden, formülleri birbirine karışmış programlardan ve unutulan hesaplardan kurtulabilir, alacak ve verecek takibini dijital olarak güvenle yapabilirsiniz.
  • Nakit akışınızı kontrol altında tutabilirsiniz.
  • Bütçeleme ve raporlama özellikleri ile geleceğe dair öngörülerde bulunabilirsiniz.